Malzemede Yorulma Nedir? Yorulma Dayanımı Nedir?

Malzemede Yorulma Nedir? Yorulma Dayanımı Nedir?
Malzemede Yorulma Nedir? Yorulma Dayanımı Nedir?

Yorulma, mühendislerin çok sık duyduğu bir terimdir. Özellikle inşaat mühendisleri ve metalurji malzeme mühendisleri yorulma terimini çok iyi bilmek zorundadırlar. Bu yazımda malzemede yorulma nedir sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Hadi gelin hep birlikte yorulma ne demek öğrenelim.

Yorulma Nedir?

Malzemenin tekrarlı yükler altında dayanımını kaybetmesi durumuna yorulma denir. Malzeme, derecesi sürekli arttırılan tekrarlı yüklere maruz bırakılır. Bir süre dayansa bile en sonunda yorularak kırılır.

Yorulma Dayanımı Nedir?

Aslında az önce yorulma dayanımının da tanımını yaptım. Malzemenin derecesi sürekli arttırılan tekrarlı yüklere karşı gösterdiği maksimum dayanıma yorulma dayanımı denir. Fakat aynı malzemeyi daha önce farklı statik yüklere maruz bırakıp, daha sonra tekrarlı yüklere maruz bırakırsak bu kopma dayanımı değeri daha düşük bir değer olarak bulunur. Çünkü daha önce malzemeye yük etkittiğimiz için malzeme yorulmuştur.

Yorulma Dayanımına Etki Eden Faktörler

  • Sıcaklık
  • Frekans
  • Gerilme Koşulları
  • Çevre etkisi
  • Parçanın yüzey kalitesi

Yorulma dayanımı nedir sorusuna cevap verdiğimi düşünüyorum. Gelin şimdi de yorulma durumunda çok sık karşımıza çıkan aşınmadan bahsedelim.

Yorulma Aşınması Nedir?

Aşınma sistemlerin çalışan yüzeylerinde meydana gelir. Ve de çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Birbirine temas eden, izafi hareket yapan yüzeylerden parçalar kopar. İşte bu duruma da aşınma denir. Aşınmanın birçok türü vardır. Bu yazımızda biz yorulma aşınmasından bahsedeceğiz.

Tekrarlı yükler altında zorlanmadan dolayı, iç yapıda meydana gelen yorulmanın temas yüzeyinden parça koparması olayına yorulma aşınması denir.

Tavsiye Yazı: Dislokasyon Nedir?

Yorulma Aşamaları

Yorulma bir anda gerçekleşmez. Yorulamanın da aşamaları vardır.

Çatlak Başlangıcı

Yüksek gerilmelerden ya da hatalı üretimden dolayı çatlak oluşabilir.

Çatlak İlerlemesi

Çatlaklar yüzeyde başlar. Yüzeyden daha sonra ortalara doğru büyüyerek ilerler.

Kırılma

Kesit yük taşıyamayacak hale gelir ve en sonunda kırılır.

Bu yazımda sizlere yorulma kavramından bahsetmek istedim. Umarım malzemede yorulma nedir sorusuna cevap verebilmişimdir. Malzemede yorulma durumu ile ilgili görüş bildirmek için veya soru sormak için alt tarafta yorum kısmını kullanabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir