Ergoterapi Nedir? Ergoterapi İş İmkanları Nelerdir?

Ergoterapi Nedir? Ergoterapi İş İmkanları Nelerdir?

Ergoterapi Bölümü ülkemizde yeni gelişip tanınmaya başlanmış olsa da aslında dünya tarihinde 100 yılı aşan bir geçmişe sahip. Şuan 10 üniversitede yer alan, mezun sayısının her geçen yıl yavaş yavaş arttığı Ergoterapi mesleği hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için ergoterapi nedir, ergoterapi iş imkanları nelerdir, ergoterapist maaşları ne durumda cevaplamaya çalışacağım.

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi, bireylerin günlük yaşamını daha kolay, işlevsel ve bağımsız bir şekilde sürdürebilmesini sağlayan ve yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen 4 yıllık bir sağlık bölümüdür. Ergoterapi lisans programını bitirenlere ‘Ergoterapist’ unvanı verilir.  Ülkemizde ilk mezunlar 2014 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden verilmiştir. Ergoterapistler oldukça geniş, bir çok çalışma alanına sahiptirler.

Ergoterapi kavramı ülkemizde yeni gelişmeye ve tanınmaya başladığı için özellikle üniversite tercih döneminde ki öğrencilerin oldukça merak ettikleri bir bölümdür. Aklınızda ki ‘’Ergoterapi nedir? Ergoterapist İş İmkanları Nelerdir?’’ sorularının devamı için gelin yazımıza devam edelim.

Ergoterapist Kimdir?

Toplumda yeni doğandan, yaşlı insanlara kadar bir çok bireyin yaşadığını biliyoruz ve bu bireylerin bir çok sorunları olduğunu da. İşte Ergoterapist yenidoğandan yaşlısına toplumdaki her bir bireyin günlük yaşamında maksimum bağımsızlığa ulaşmasını hedefler.

Ergoterapistler kişileri fiziksel, bilişsel, psikolojik, sosyal, kültürel özellikleriyle bir bütün olarak değerlendirir ve tamamen kişiye özel bir tedavi planı oluşturur. Evet belki kişiye özel denildiğinde abartılıyor gibi düşünülebilir fakat gerçekten Ergoterapistler tam olarak kişiye yönelik ve onun zevklerine, hobilerine, mesleğine, aile yaşantısına uygun bir tedavi programı oluştururlar.

Peki tedavi programından bahsettik peki ya bu tedavi programının içerisinde neler var? Öncelikle Ergoterapistler ‘aktivite temelli’ bir tedavi programı oluşturur bunu belirtelim. Örneklerine gelecek olursak;

-Bireylerin günlük yaşam içerisinde bir çok aktivitesi olduğunu biliyoruz. Bunlar saç taramak, yemek yemek gibi bize basit gelen aktivitelerden araba sürmek, bilgisayarda çizim yapmak gibi daha karmaşık becerilere kadar uzayabilir. İşte bu aktiviteleri gerçekleştirmesinde ki sorunu çözüp gerekli becerilerin sağlanması için çalışmalar yapar.

-Birey yaşamında okul, ev, iş yeri, araba gibi bir çok yerde bulunur. Bu yerlerde daha bağımsız olabilmesi için bireye özgü çevresel düzenlemeler yapar.

-Birey yaşamında bazı kısıtlılıklara maruz kalabilir ve yardımcı bir cihaza ihtiyaç duyabilir. Bu noktada Ergoterapist birey için yardımcı cihaz seçer veya tasarlar ve bireye eğitimini verir.

-Ergoterapistlerin bireyi bir bütün olarak ele aldığını söylemiştik. Kendimizden yola çıkarsak iş, okul hayatımızda aksaklıklar olduğunda bu bütün yaşamımızı etkiler. Bu yüzden ergoterapistler danışanına işe, okula dönüş (mesleki rehabilitasyon) programlarıyla yardımcı olur.

Ergoterapi Çalışma Alanları Neler?

Ergoterapistlerin yaşamın herhangi bir zamanında, dezavantaja maruz kalmış her bireyle çalıştığından bahsetmiştik. Bu yüzden de ilgilendiği tanı grupları oldukça fazla gelin ana başlıklar halinde ergoterapi çalışma alanlarına bakalım.

Ergoterapistlerin;

 • Pediatrik Rehabilitasyon
 • Geriatrik Rehabilitasyon
 • Onkolojik Rehabilitasyon
 • Nörolojik Rehabilitasyon
 • Psikiyatrik Rehabilitasyon
 • Mesleki Rehabilitasyon
 • Toplum Temelli Rehabilitasyon
 • Az Gören Rehabilitasyon
 • Kardiyak Rehabilitasyon
 • Ergonomi
 • El Rehabilitasyonu 
 • Sanal Gerçeklik ve Robotik Rehabilitasyon gibi örnek verebileceğimiz çalışma alanları vardır.

Ergoterapi Hangi Üniversitelerde Var?

Ergoterapi Ankara, İstanbul ve Kıbrıs olmak üzere 2 adet devlet 8 adet vakıf üniversitesinde toplam 10 adet üniversitede vardır. Bu üniversiteler; Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Bezm-i Alem Üniversitesi, Biruni Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Gelişim Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesidir.

Özellikle tercih yapacak arkadaşları uyarmam gerekirse, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fakülte’nin başında Hamidiye ifadesi varsa okulun İstanbul’da Gülhane ifadesi varsa Ankara’da olduğu anlamına geliyor. Tercih listenizi oluştururken dikkat etmenizi öneririm.

Ergoterapistler Hangi Dersleri Görüyor?

Ergoterapi lisans programı içerisinde; bir çok hastalık grubu, rehabilitasyon ve tedavi şekilleri, sağlık bilimleri hakkında dersler mevcut. Sınıf sırasıyla gidersek,

İlk sene, ağırlıklı olarak temel sağlık bilimleriyle alakalı dersler alınır. Örnek olarak anatomi, fizyoloji, ekstremite anatomisi, psikoloji, ilk yardım derslerini verebiliriz. Bunun yanı sıra büyüme ve gelişme, sağlık politikaları, ergoterapiye giriş, ergoterapi teorileri dersleri gibi bölümle daha iç içe olan dersler görülür.

İkinci sınıfa göz attığımızda artık daha çok hastalık grupları, rehabilitasyon da kullanılan teknikler ile alakalı dersler görülür. Örneğin; pediatride ergoterapi, kas iskelet sistemi hastalıkları, nörolojik bozukluklar, psikopatoloji, günlük yaşam aktiviteleri, duyu-algı-motor sistemi bozuklukları, nöroanatomi, nörofizyoloji, ölçme ve değerlendirme,ergoterapide aktiviteler, kognitif rehabilitasyon,duyu bütünleme dersleri görülür.

Üçüncü sınıfta ise odak noktasının yoğunluğu rehabilitasyon ve tedavi hakkında ki derslerdedir. Bu yıl içerisinde ise koruyucu ergoterapi ve çevresel düzenlemeler, ortez-protez uygulamaları, ergoterapide yardımcı teknolojiler, toplum temelli rehabilitasyon, sanat terapi, kardiyak rehabilitasyonu, müzik terapi, mesleki rehabilitasyon, psikiyatrik rehabilitasyon, el rehabilitasyonu, sanal gerçeklik rehabilitasyonu gibi dersler alınır.

Son sınıfta artık bütün teorik ve pratik bilgiler bütünleşmek için yoğunlukla staj döneminde uygulama yaparak geçerken yine de bazı teorik dersler alınır.

Ergoterapist Olmak İçin Sahip Olunması Gerekilen Özellikler

Öncelikle belirtmek gerekirse Ergoterapi bölümü danışanınız ve danışanın yakınlarıyla oldukça iletişimde olmanız gereken bir bölüm. Bu yüzden;

 • Kişinin bulunduğu durumuna karşı anlayışlı,
 • Bir uyum yakalamak için empati sahibi ve iletişime açık,
 • Tedavi programını doğru ve etkili ilerletmek için dikkatli ve yenilikçi ,
 • Hayatın her alanında her istediğimizi elde edemiyoruz evet bu tedavilerde de böyle bu yüzden sabırlı ve üretken olunmalıdır.

Ayrıca bahsettiğimiz gibi yeni gelişen bir bölüm olduğu için elimizde Türkçe kaynaktan daha çok yabancı kaynaklar var. Sağlık bilimi de her bilimin olduğu gibi sürekli değişen ve yenilenen bir bilim olduğu için;

 • Araştırma odaklı,
 • Meraklı,
 • Dinamik ve atılgan olmak mesleğiniz hakkında gelişmenize yardımcı olacaktır.
 • Ergoterapi İş İmkanı Nasıl?

Ergoterapi Nedir? Ergoterapistler Ne İş Yapar? Sorularına cevap bulduğunuzu umuyorum. Gelelim Ergoterapi İş İmkanları nasıl sorusuna

Ergoterapi İş İmkanları

Devlet Hastaneleri, Özel Hastaneler, Fizik Tedavi ve Tıp Merkezleri, Rehabilitasyon Merkezleri, Huzurevleri, Okullar, Özel Klinikler, İş Yerleri gibi çalışma olanaklarına sahip.

Bu sene mezun olan öğrencilerle birlikte yaklaşık 530 Ergoterapistin var olduğunu biliyoruz. Bu mezunların 88’i devlet kurumlarında çalışmakta, atama puanları ise 70-80 arasında değişiyor. 2019 Ağustos atamalarında da Ergoterapist atanacağı biliniyor.

İnsan ile bu kadar iç içe olan bir bölümün her alanda var olabileceğini düşünüyorum. Bölüm anlaşılıp tanındıkça ve tabii talepler gitgide arttıkça iş bulma imkanı da artıyor. Fakat eklemekte fayda var elbette hiçbir bölümde ‘Hadi mezun oldun hemen gel’ deyip iş bulmak o kadar basit değil. Bu yüzden kendini ne kadar geliştirirsen, ne kadar çok staj deneyimleri yaşayıp ve kendini bilimsel olarak geliştirirsen iş bulma imkanın da o kadar artıyor.

Ergoterapist Maaşları

Gelelim en çok merak edilen sorulardan birine; Ergoterapistler ne kadar maaş alıyor?

Bu soruya net bir cevap vermek oldukça zor çünkü özellikle özel kurumlar başta olmak üzere bir çok alanda çalışıldığı için net bir bilgi yok. Fakat tahminler ortalama; 3000 ila 5000 tl arasında maaşlarla başlangıç yapıldığı yönünde.

Bu yazımda Ergoterapi Nedir? Ergoterapi İş İmkanları Nelerdir? Ergoterapist Maaşları hakkında ki sorulara cevap vermeye çalıştım. Aklınıza hala takılan bir yer varsa mutlaka yazın, kesinlikle cevaplamaya çalışacağım.

One Comment
 1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir