Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?
Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

Yapay zeka mühendisliği bölümü, Türkiye’de iki üniversitenin bünyesinde kurulan ve bu sene ilk kez öğrenci alacak bölümlerden birisidir. Alışılmışın dışında, yeni bir bölüm olan yapay zeka mühendisliği nedir bu yazımda anlatmaya çalışacağım. Ayrıca Yapay zeka mühendisliği iş imkanları, yapay zeka mühendisliği müfredatı gibi merak ettiğiniz birçok konuya da cevap vereceğim.

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

Yapay zeka artık hayatımızın her alanına girdi. Oyunlar, akıllı arabalar, güvenlik sistemleri vb. Aklınıza gelebilecek birçok alanda yapay zekaya rastlamak mümkün. Yapay zeka her geçen gün önemini daha fazla arttırırken, yapay zeka eğitiminin sadece bilgisayar mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği gibi bölümler altında verilmesi beklenemezdi. Bu yüzden yapay zeka mühendisliği bölümü ayrı bir bölüm olarak eğitim vermeye bu seneye başlayacak.

Makine öğrenme, derin öğrenme gibi algoritmaları bilen ve uygulayan meslek dalına yapay zeka mühendisliği denir. Dediğim gibi yapay zeka mühendisliği, bilgisayar mühendisliğinin bir alt dalı. Dolayısıyla siz bilgisayar mühendisliği okuyup yapay zeka alanına yönelebilirsiniz. Yani yapay zeka sektöründe çalışmak için illa yapay zeka mühendisliği okumak gerekmiyor.

Yapay Zeka Mühendisliği İş İmkanları

Yapay zeka mühendisliği mezunları yapay zekanın kullanıldığı her alanda iş bulabilirler. Yani yapay zeka mühendisliği iş imkanları deyince bir kısıtlama yapmak oldukça zordur. Yapay zeka mühendisleri nerelerde çalışır sorusuna en iyi yapay zekanın kullanım alanlarına bakarak cevap bulabiliriz.

 • Akıllı Arabalar
 • Hastaneler
 • Oyunlar
 • Güvenlik Sistemleri
 • Sesli Asistanlar
 • Fabrikalar
 • Hizmet Sektörü
 • Perakende
 • İhtiyaca göre yapay zeka

Yapay zeka mühendislerinin çalışma alanlarından bazılarıdır. Gelecekte yapay zeka hayatımıza daha çok dahil olacak ve yapay zeka mühendisliği iş imkanları daha da genişleyecek. Bunu unutmamakta fayda var.

Yapay Zeka Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

Yapay zeka mühendisliği bölümü eğitimi şu an da sadece Hacettepe Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde veriliyor. Gelecekte yapay zeka mühendisliği bölümü olan üniversite sayısının artması bekleniyor.

Yapay Zeka Mühendisliği Taban Puanları

İlk kez bu sene öğrenci alacağı için yapay zeka mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları henüz belli değil. Fakat ben ilk 100.000 içinde olacağını düşünüyorum.

Yapay Zeka Mühendisliği Müfredat

Hacettepe Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde yapay zeka mühendisliği müfredatı belli oldu.

Hacettepe Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği Müfredat

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?
Yapay Zeka Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği Müfredat

TOBB yapay zeka mühendisliği müfredatına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yapay Zeka Mühendisliği Kontenjanları

Yapay zeka mühendisliği için 2019 yılında alınacak öğrenci sayıları şu şekilde:

 • Hacettepe Üniversitesi: 30
 • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi: 10

Bu yazımda yapay zeka mühendisliği nedir, elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Umarım yapay zeka mühendisliği bölümü ile ilgili aklınızda soru işareti kalmamıştır. Mezun sayısının az olması, yeni bir bölüm olması ve geleceğin yapay zeka üzerine kurulacak olması bu bölümü oldukça avantajlı yapıyor.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir