Mühendislik Okumak Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Mühendislik Okumak Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Mühendislik Okumak Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Mühendislik okumak, dışarıdan bakıldığında kolay mı zor mu, zorsa abartıldığı kadar zor mu? Bir türlü anlaşılamayan bir eylemdir. Bu yazımda her yönüyle mühendislik okumaktan bahsedeceğim. İnşaat mühendisliği 4.sınıfa geçmiş bir mühendislik öğrencisi olarak mühendislik okumak hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap verebileceğimi düşünüyorum. Hadi gelin mühendislik okumak isteyenleri neler bekliyor hep birlikte öğrenelim.

Aynı anda birden çok şeyle uğraşmayı öğrenirsiniz

Mühendisliğin bana kattığı en önemli şeylerden birisi, aynı anda birden çok şeyle uğraşabilme yeteneği olmuştur. Eğer iyi bir mühendis olmak istiyorsak kendimizi geliştirmek zorundayız. Bu gelişim işini de en güzel üniversite yıllarında yaparız. Dolayısıyla hem mühendislik dersleri, hem kendimizi geliştirmekle uğraşmak, sosyal hayat derken az zamanda çok iş yapmamız gerekiyor. Bir ara ben işleri iyice abartmıştım. Mühendislik dersleri+İngilizce kursu+mühendislik programı kursu+Youtube+Web site+Instagram+Part time iş derken sadece uyumaya vakit bulabiliyordum. Ama çok şükür bu yoğunlukta bile elimden gelenin en iyisini yapabildim. Kısaca mühendislik okumak istiyorsanız yoğunluğa hazır olun !

Mühendislik okumak zor mu?

En merak edilen şeylerden birisi de mühendislik okumak zor mu? Sorusudur. Aslında bu soruya Youtube’da bir videomda cevap vermiştim. Orada çok güzel anlatmıştım. O videoyu izlemediyseniz buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Burada da bir özet geçeyim: Evet mühendislik okumak zor. Bölümden bölüme bu zorluk derecesi değişkenlik gösterebilir. Asıl zor olan mühendislik derslerinden ziyade mühendislik hocalarıdır. Fakat günlük ve düzenli çalışırsanız halledersiniz.

Teknoloji İle aranızın İyi olması gerekir

Teknoloji demek mühendislik demektir. Bir mühendis teknolojinin gerisinde asla kalmamalıdır. Hatta teknolojinin önünde gitmeli, kendisi yeni teknolojiler bulmalıdır. Artık mühendisler her işini bilgisayar üzerinden hallediyorlar. Bilgisayar ve hesap makinesi bir mühendisin en iyi dostlarıdır. O yüzden bilgisayar ile aranızın iyi olması lazım. Ayrıca mesleğinizle ilgili programları da kullanmayı iyi bilmelisiniz.

Hayatınızın her anında kendinizi geliştirmeye açık olun

Gelişim, ömür boyu sürer. Bir mühendis kendisini ömür boyu geliştirebilir. Öğrencilik yıllarından itibaren kendinizi geliştirmeye başlamalısınız. Mühendislik programları, yabancı diller, iletişim becerileri vs. Kısaca her yönden kendinizi geliştirmelisiniz. Ayrıca bu gelişimi hayatınızın her anında göstermek zorundasınız. Sürekli yeni şeyler çıkıyor. Her gelen taze mühendis yeni bilgilerle geliyor. Siz bilgilerinizi güncel tutmazsanız, kaybedersiniz.

Tavsiye Yazı: Bir mühendis kendisini nasıl geliştirir?

Mezunların asgari ücretle İşe başladığını görüp canınızı sıkmayın

Mühendislerin en çok yakındığı durumlardan birisi de iş imkanı ve maaş konusudur. Genelde yeni mezun mühendisler iş bulmakta zorlanırlar. İş bulanların çoğu da asgari ücret ile işe başlarlar. Tabi bu konu kişiden kişiye ve bölümden bölüme göre değişir. Mesela şu an da inşaat mühendisliği sektörü gerçekten kötü durumda. Hatta bir Youtube videomda inşaat mühendisliği piyasasını tüm gerçekleriyle anlatmıştım. Youtube’a inşaat mühendisliği gerçekleri yazarak ulaşabilirsiniz o videoma. Dönem dönem ülkemizde bazı sektörler daralabilir. Bu tip sıkıntılar olur. Ama sonra düzelir. O yüzden mühendislerin özel sektörde iş imkanları hep bir çalkantılıdır. Sizin yapabileceğiniz en iyi şey kendinizi geliştirebildiğiniz kadar geliştirmek. Bu hayatın gerçeği, canınızı sıkmayın. Ayrıca yurt dışı imkanlarını da iyi düşünmek lazım.

Mühendislik dersleri

Birinci sınıfta matematik,fizik,kimya gibi bildiğiniz dersleri alırsınız. TYT-AYT Matematik ve fiziği komple görürsünüz. Kimya ise bölümden bölüme göre değişir. Genelde birinci sınıfta çok fazla bölüm dersi olmaz. Bir ya da iki tane olur. Bunlar da çok zor değildir. Her sene dersleriniz giderek zorlaşacağı için, ortalamanız da ister istemez düşecek. Dolayısıyla birinci sınıfta ortalamanızı tutabildiğiniz kadar yüksek tutmaya çalışın. Mühendislik bölüm dersleri de genelde matematik ve fizik temellidir. Dolayısıyla bu dersleriniz iyi olursa rahat edersiniz.

Tavsiye Yazı: Mühendislik Okuyacaklara Tavsiyeler

Bu yazımda mühendislik okumak hakkında merak edilenleri cevaplandırmaya çalıştım. Umarım mühendislik okumak kafanızda biraz netleşmiştir. Sorularınızı ve görüşlerinizi yazının alt kısmından yorum olarak paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir