Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliğinde Okumak

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliğinde Okumak
Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliğinde Okumak

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okumak istiyorsanız ya da es kaza burayı kazandıysanız ve Gazi teknoloji fakültesi inşaat mühendisliği hakkında hiçbir fikriniz yoksa doğru yazıya geldiniz. Gazi Teknoloji İnşaat Mühendisliğinde okuyan, son sınıfa geçmiş bir inşaat mühendisliği öğrencisi olarak, sizlere Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliğinde okumak nasıldır, sizi neler bekliyor? Elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliğinde Okumak

Bu yazıya kadar geldiyseniz, teknoloji fakülteleri ile mühendislik fakülteleri arasındaki farkları biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Ama bilmiyorsanız:

Yazılarını okumanızı öneririm. Kısaca özet geçmek gerekirse hem teknoloji fakültelerinin hem de mühendislik fakültelerinin birbirine göre avantajları vardır. Teknoloji fakültelerinin en önemli avantajları da: Uygulamalı eğitimin ağırlıklı olması( kişiden kişiye göre değişir fakat bence avantaj), iş yeri eğitimi.

İşte Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü de bu avantajlara sahiptir.

Bölüme ait birçok laboratuvar var ve bu lablarda uygulamalı dersler görürsünüz. Yine aynı şekilde son sene bir dönem okulun anlaşmalı olduğu firmalardan birisinde iş yeri eğitimi yapabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Zor mu?

Bu soruya cevap vermeden önce şunu söylemek istiyorum, kolay bölüm diye bir şey yoktur. Her bölüm aslında kendince zorluklara sahiptir. Mühendislik de çok zor bölümlerden birisidir. Yani evet Gazi teknoloji inşaat mühendisliği bölümü de zor.

Daha spesifik bir şekilde anlatmam gerekirse, zor dersler olduğu gibi çok kolay daha az çalışma ile geçebileceğiniz dersler de mevcut. Derslerin zorluğunu iki kriter belirliyor:

  • Dersin zor olup olmaması
  • Hocanın zor olup olmaması

Ders zorsa en kötü ikinci alışınızda dersi geçersiniz. Ama hoca zorsa bu sayı biraz artabilir. İşte bizim güzel bölümümüz Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliğinde de zor dersleri zor hocalar veriyor.. Ama merak etmeyin hocayı dinler, geçmiş senelerin sorularını bulur ve düzenli çalışırsanız ilk alışınızda da o dersi geçebilirsiniz. Ben son sınıfa geçtim toplam da 3 dersten kaldım. Bu dersleri de yaz okulunda alıyorum şu an da. Eğer hepsini geçersem alttan hiç dersim kalmadan son sınıf olacağım.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliğinde Okumak
Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliğinde Okumak

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Dersleri

Teknoloji fakültesindeki her bölümde olduğu gibi burada da dersler normal mühendislik dersleri + uygulamalı lab dersleri şeklindedir. Yine bunun dışında birçok hocamız olduğu için çeşitli alanlarda, çeşitli seçmeli dersler açılır. Siz de uzmanlaşmak istediğiniz alana yönelik bu dersleri alabilirsiniz. Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi inşaat mühendisliği derslerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Akademik Kadro

Bir bölüm tercih edecekseniz, o bölümün akademik kadrosuna mutlaka bakmalısınız. Hocaları nasıl, kaç tane prof kaç tane doçent var? Bunlar hep belirleyici şeylerdir.

Ben 3 senedir buradayım ve her hocadan ders almasam bile, hocalarla konuşup soru sormuşluğum vardır. Soru sorduğunuz zaman her hoca elinden geldiğince sorularınızı cevaplamaya çalışır. Yine araştırma görevlileri çok ilgilidir. Tabi bazen terslenebilirsiniz genelde sınavdan bir gün önce soru sormaya gittiğiniz zaman daha önce hiç hocaya soru sormak için gelmediyseniz büyük ihtimalle sorunuz cevapsız kalır.

Ders konusuna değinmek istemiyorum. Hiçbir hoca hakkında bu hoca kötü anlatıyor deme hakkına sahip değilim. Zaten genelde hocalar dersleri güzel anlatır, anlarsınız. Fakat ben şahsen bazı hocaların anlatım tarzına tam adapte olamadığım için dersi derste anlayamadığım zamanlar da oluyor. Böyle olduğu zaman hocalara dersten sonra soru soruyorum. Ya da dersi anlayan bir arkadaşımdan yardımcı olmasını istiyorum.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü akademik kadrosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Nerede?

Teknoloji fakültesi Gazi Üniversitesi merkez kampüste yer almaktadır. İnşaat mühendisliği eğitimi de burada verilir. Merkez kampüs Beşevler semtindedir. Teknik okullar olarak da geçer burası. Eğer taksi ile geliyorsanız Sabancı Kız Yurduna gideceğim diyerek buraya gelebilirsiniz. Sabancı Kız Yurdunun hemen arkasında yer almaktadır. Dersler genelde B ve A blokta verilir. Hocaların odası ise Taşkent binasındadır. Yani hocalarla görüşecekseniz hiç boşuna A bloku, B bloku dolaşmayın.

Açık adres isterseniz : Emniyet, Milas Sk. No:30, 06560 Yenimahalle/Ankara

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği Taban Puanı

2018 yılında yani en son üniversite tercihlerinde Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliği 362,791 taban puanı, 80.200 başarı sıralaması ile alım yaptı.

Tavsiye Yazı: Gazi Üniversitesinde Okumak

Kız Erkek Oranı

Mühendislikte kız yok diye bir geyik döner. Evet mühendislikte kız oranı erkek oranına göre daha azdır. Ama bu hiç kız yok demek değildir. Tam oranlarına YÖK Atlastan ulaşabilirsiniz. Ama şöyle söyleyeyim bizim dönemde yaklaşık 10-15 tane kız var. Bizden sonra her sene seçen kız sayısı artış gösterdi. Eğer burayı tercih etmeyi düşünüyor ve kız olduğunuz için çekinceleriniz varsa hiç merak etmeyin, gönül rahatlığıyla gelebilirsiniz. Unutmayın, hiçbir mesleğin kızı erkeği yoktur.

Bu yazımda Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Mühendisliğinde okumak nasıldır? Sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur ve aklınızda soru işareti kalmamıştır. Her türlü sorunuzu bu yazının altına yorum olarak sorabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir