Solucan Gübresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Solucan Gübresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Solucan gübresi, son zamanlarda hayli popüler olan organik bir gübredir. Hem tarımda kullanılıp üretimdeki verimi arttırmasıyla hem de solucan gübresi üretimi ile ciddi kazançlar sağlanmasıyla insanların merakı solucan gübresine kaydı. Ayrıca şunu da yazının başında söylemek istiyorum: Şu an da solucan gübresi üretimine devlet desteği mevcut. Detaylı araştırma yaparak bu destek hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Neyse biz konumuza dönelim. Bu yazımda sizlere solucan gübresi hakkında detaylı bilgi vereceğim. Solucan gübresi nedir, solucan gübresi ne işe yarar, solucan gübresi nerelerde kullanılır? Sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

Solucan Gübresi Nedir?

Toprak solucanlarının beslendiği organik atıkların, ayrıştırılarak solucanların sindirim sisteminden geçirilmesi neticesinde elde edilen gübreye solucan gübresi denir. Solucan gübresini ilk fark eden ve bu konuda teşvik uygulayan ülke Amerika Birleşik Devletleridir. Neyse ki biz de geç bile olsa bu yassı canlıların gübresinin farkına vardık ve tarımda kullanmaya başladık. Özellikle son yıllarda tarımda kullanılan kimyasalların çoğalması, solucan gübresi gibi organik gübrelerin önemini daha da arttırmıştır.

Peki solucan gübresi neden bu kadar önemli, solucan gübresi ne işe yarar? Maddeler halinde bu sorulara cevap arayalım.

Solucan Gübresi Ne İşe Yarar?

 • Organik olduğu için toprağın ihtiyaç duyduğu karbonu sağlar.
 • Toprağın iyileştirilmesinde, verimin artmasında, sağlıklı mahsül elde edilmesinde görev alır.
 • Solucan gübresi bitkiler açısından oldukça yüksek besin değerine sahiptir.
 • Kimyasal gübrelere oranla toprağın yapısını daha çok düzenler.
 • Tüm bitkilerde kullanılabilir ve organik olduğu için toprağa ve bitkiye zarar vermez.
 • Su tasarrufu sağlar
 • Tarım ürünlerinin daha lezzetli olmasını sağlar.

Solucan gübresi ne işe yarar? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Şu anda aklınıza şu sorunun geldiğine eminim: Solucan gübresi nerelerde kullanılır? Bu soruyu da cevapsız bırakmayalım ve solucan gübresi nedir yazımıza solucan gübresinin kullanım alanları ile devam edelim.

Solucan Gübresi Nerelerde Kullanılır?

 • Fidan yetiştiriciliği
 • Bitkilerde çimlenme, köklenme
 • Ticari tarımda
 • Ev tarımında
 • Meyvecilikte
 • Bağcılıkta

ve daha birçok yerde solucan gübresi kullanılır.

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi üretimi yapmak için öncelikle solucan gübresi üretimi tesisi kurmalısınız. Ayrıca profesyonel olarak solucan gübresi üretimi yapmak için de ruhsat almanız gerekiyor. Şu anda solucan gübresi için özel bir ruhsat bulunmuyor. İnek gübresi ruhsatı ile solucan gübresi üretimi yapılabiliyor. Fakat kurduğunuz tesiste kesinlikle ısıl işlem olması gerekiyor.Solucan gübresi üretimi için Tarım Bakanlığı tarafından kurulan özel bir heyet bu işle ilgileniyor. Solucan ve solucan gübresi üretimi tesisini internetten satın alabilirsiniz. Ayrıca bu tesisi kendi imkanlarınız ile de kurabilirsiniz.

Son Sözler

Bu yazımda sizlere solucan gübresi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Solucan gübresi nedir, solucan gübresi ne işe yarar, solucan gübresi nerelerde kullanılır ? Sorularına cevap aradım. Umarım bu konu ile ilgili aklınızda bir soru işareti kalmamıştır. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir