Sadece Mühendislik Okuyanların Anlayacağı 8 Durum

Sadece Mühendislik Okuyanların Anlayacağı 6 Durum

Mühendislik okumak: Zor olduğu kadar eğlenceli, mühendislik becerilerinin yanı sıra insana sınırlarını zorlamayı da öğreten, mühendislerin hayatında iz bırakan bir süreçtir. Mühendislik öğrencisi olunan yıllarda okulun bitmesi için dualar edilirken, mezun olduktan sonra o tatlı sert öğrencilik yılları mumla aranır. Bu yazımda mühendislik okuyanların anlayacağı durumları sizler için derledim.

Hesap makinesi can yoldaşındır

Hesap makinesi bir mühendislik öğrencisinin en yakın dostudur. Hesap makinesi olmadan sınavlara girilmez. Kimi zaman üzerine yazdığımız kopyalarla, kimi zaman da bizi ağır matematiksel işlemlerden kurtararak yardımcı olur. Her mühendis kendi hesap makinesine resmen aşıktır. Ama genel olarak mühendislik öğrencilerinin favori hesap makinesi Casio- Fx991EX’tir.

Çevrendekiler seni garip isteklere maruz bırakır

+Kuzen sen bilgisayar mühendisliği okuyordun değil mi?

-Evet noldu?

+Ya şu benim bilgisayarın kasadan bir ses geliyor bakabilecek misin?

Bunun inşaat mühendisleri için olan versiyonu da vardır:

+Yeğenim sen inşaat mühendisisin, gel de şu bizim evi bir gün boyayalım baştan aşağı ha?

Ya da makine mühendisleri için

+Oğlum sen makine mühendisisin benim çamaşır makinesi su akıtıyor iki dakika bak da bir hallediver sana zahmet.

Alttan almaya alışırsınız

Mühendislik okumak, insana alttan almayı da öğretir. Birinci sınıfta girdiğiniz ilk bölüm dersinde dördüncü sınıf öğrencileri görüp sakın : ” Ne salak insanlar var ya adam dördüncü sınıf olmuş hala alttan ders alıyor” demeyin. Çünkü ilerde o kişi siz olacaksınız.

Okul ne zaman bitiyor, mezun olunca ne iş yapacaksın? Soruları korkulu rüyandır

Sanki herkesin derdi senin okulu bitirmen olmuş gibi davranırlar. Okulun uzaması senden çok akrabalarına dert olur. Sürekli okul ne zaman bitiyor? Diyerek seni bunaltırlar. Bir de sanki okul bitince sana iş vereceklermiş gibi mezun olunca ne iş yapacaksın? Diye sorarlar.. Bu sorular karşısında patlamamak için kendini zor tutarsın.

Birbirinden zor derslere çalışırken piyasanın durumunun kötü olduğunu görüp ben ne için çalışıyorum ki? Sorusuyla hayatı sorgularsın

Çevrende birçok yeni mezun vardır. Hepsinin ağzında da tek laf: İş falan yok, okulu uzatın mezun olmayın! Bu sözler kulağında yankılanırken moralini bozmadan ders çalışmaya çalışırsın.

Fotokopici abi ile kanka olmadan mezun olamayacağını fark edersin

Bütün derslerin çıkmış soruları fotokopici abidedir. Hangi hoca nereden soruyor en iyi o bilir. Arayı iyi tutman gerektiğini ilk seneden fark edersin.

Senin bölüm 4 yıllık mı? 2 yıllık mı?

Nedense toplumumuz mühendislik bölümlerinin 4 yıllık olduğunu bir türlü anlamak istemiyor. İstisnasız her mühendislik öğrencisi bu soruyu öğrenim hayatlarında en az bir kez duymuştur.

Diğer bölümlerde okuyan arkadaşların KPSS hakkında konuşurken KPSS senin gündeminde bile olmaz. Çünkü atanamayacağını bilirsin.

Merak edip bölümünün KPSS atamalarına baktığında yılda beş on mühendis aldıklarını görüp moralini bozarsın.

BONUS

Her şeye rağmen mühendislik okumayı seversiniz. Bir an önce mezun olup mesleğinizi aşkla yapmak istersiniz. İnsanların hayatlarında bir şeyler değiştirmek, sorunlara çözüm üretmek fikri en büyük motivasyon kaynağınızdır. Ayrıca unutmayın mühendislik sevilmeden okunmaz !

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir