Sadece Endüstri Mühendislerinin Anlayacağı 7 Durum

SADECE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİNİN ANLAYACAĞI 7 DURUM

Endüstri mühendisliği okumak, okuyanlar dışındaki herkesin aklında bir soru işareti yaratıyor. Ne iş yapıyorsunuz, neden bu bölümü okuyorsunuz gibi sorular ile karşılaşsak bile bölümünü severek okuyanlar için geçen 4 yıl dolu dolu ve eğlenceli olabiliyor. Endüstri mühendisliği okurken ve daha sonrasında sürekli karşılaştığımız 7 durumu sizler için derledim. Yeri gelince gülümsetse bile çoğu zaman açıklamaktan ve düşünmekten yorulduğumuz bu durumlara bakalım.

1-Ne İş Yaptığınızı Kimseye Açıklayamazsınız

SADECE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİNİN ANLAYACAĞI 7 DURUM

-Ne okuyorsun evladım
+Endüstri mühendisliği amcacım
-4 yıllık mı o?
Gibi sorularla karşılaşmalarımızdan dolayı “Ne iş yaparsınız” sorusuna cevap verirken bir süre düşünmemiz de doğaldır. Üretimden, yönetime sektörde; bankacılıktan eczacılığa kadar her yerde çalışabiliriz. Ama bunu sizlere henüz nasıl açıklayabileceğimizi bulamadık 🙂

2-Bölümünüzün Çok Kolay Olduğu Düşünülür

Diğer mühendislik bölümlerine kıyasla biraz daha rahat olsa da bu küçük bir faktördür. Bu rahatlık biraz daha sözel yoğunluklu derslerden görünse de derslerin çoğu iş mantığı ve sayısal barındırıyor. Bu bakımdan kolay bir bölüm olarak nitelendirmek haksızlık olur.

3-Tüm Mühendislik Derslerinden Aldığınız Fakat Hiçbirini Tam Almadığınız Düşünülür.

SADECE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİNİN ANLAYACAĞI 7 DURUM

Siz de her şeyden biraz hiçbir ama hiçbir şey tam olmuyor değil mi? Bu soru eminim hepimizi yeri gelince sinirlendirmiştir. Üretim ve yönetime genel olarak hakim bir bölüm olduğumuz için çoğu bölüm ile ortak derslerimiz olduğu doğrudur. Fakat bunların içerikleri ve yoğunlukları değişkenlik gösterdiği gibi bunların bütünü bizim bölümümüzü oluşturuyor. Hepsi bize farklı bir bakış açısı ve yön sunuyor. Yani aslında hepsi bir bütüne hizmet ediyor.

4-En Sosyal Mühendislik Olarak Anılırsınız

SADECE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİNİN ANLAYACAĞI 7 DURUM

Genel olarak sosyal bir bölüm olarak görüldüğü doğrudur. Fakat gecemiz gündüzümüz de boş değil. Sürekli sosyal bir yaşam hangi mühendislikte tam olarak mümkün ki? Ama bu mühendislik için de sosyal bir yapıya sahip olmak önem taşımakta. Yapısı gereği aktif ve girişken bir yapıya sahip olmalısınız.

5-Çevrenizdekiler Tarafından Garip İstek ve Sorular İle Karşılanırsınız.

SADECE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİNİN ANLAYACAĞI 7 DURUM

-Kızım ne bölüm okuyordun?
+Endüstri mühendisliği teyzecim.
-Hımmm olsun yavrum olsun o da meslek sonuçta…
+ 🙁

-Yavrum ne okuyordun sen?
+Endüstri mühendisliği amcacım.
– O zaman gel şu çimentoyu hazırla da şurayı onar.

6-Diğer Mühendisliklere Bile Bölümünüzün Önemini İnandıramazsınız.

Ülkemizde geçmişten beri kabul gören makine, inşaat gibi bölümlerde okuyanlara özellikle bölümün önemini anlatamayabilirsiniz. Onlara göre kendi bölümlerinin yanında çok boş olan bir bölüm olabiliyor. Oysa ki üretimde kar maksimizasyonundan, CEO’luğa uzanan yeri gelince ergonomi yeri gelince üretim yaptıran ve kontrol eden bu bölüm hepinizi kapsıyor desek bile anlaşamayabiliyoruz.

7-Hangi Alanda Çalışmak İstediğinize Karar Verirken Zorlanırsınız.

Bölümün kapsamının yanı sıra hala ülkemizde ne iş yaptığını ve önemini sektöre tam anlamıyla aşılayamadığımızdan dolayı ne yapacağımız üniversitede son senemize hatta başvuru yaparken hangisine kabul edileceğimize göre değişkenlik gösterebiliyor. Çoğu Avrupa ülkesinin aksine çok temel bir şekilde tüm alt başlıklarıyla eğitimini görmemizden dolayı bizde de sektörde de soru işaretleri yaratabiliyor.

Tavsiye Yazı: Sadece Mühendislik Okuyanların Anlayacağı 8 Durum

BONUS <3

SADECE ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİNİN ANLAYACAĞI 7 DURUM

Ne olursa olsun bölümümüzü severek okuruz. Onun çok yönlü bir tarafı olması aslında bizleri herkese rağmen daha güvende hissettirir. Çünkü, özellikle günümüz dünyası bu kadar hızlı değişirken kendimizi geliştirebileceğimiz alternatiflerimizin olması bizleri mutlu eder.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir