Narinlik Nedir? Narinlik Etkisi Nedir?

Narinlik Nedir? Narinlik Etkisi Nedir?

Narinlik, her insanın günlük hayatında birçok kez duyduğu bir sözcüktür. Fakat narinlik denilince inşaat mühendislerinin ve inşaat sektöründe çalışan diğer kişilerin aklına, öteki insanlardan daha farklı şeyler gelir. Bu yazımda inşaat sektöründe narinlik nedir? Açıklamak istiyorum. Ayrıca narinlikten dolayı ortaya çıkan narinlik etkisi hakkında da bilgi vereceğim. İlk olarak narinlik ne demek sorusuna cevap vererek başlayalım.

Narinlik Nedir?

Yapılarda burkulma meydana gelmesi, yapının taşıyıcı özelliğini ciddi derecede kaybetmesine yol açar. Yapılarda elastik bölgede yerel burkulma oluşması durumuna narinlik denir. Narinlik yapılarda istemediğimiz bir durumdur. Mesela bir çelik yapı tasarımı yapılacakken ilk olarak profillerin gövde ve başlık kısımlarının ayrı ayrı narin olup olmadığı kontrol edilir. Eğer enkesitler narin çıkarsa boyutlar değiştirilerek narinlik ortadan kaldırılır. Narinliğin kelime anlamı da narin olma durumudur.

Narinlik Nedir? Narinlik Etkisi Nedir?
Narinlik Nedir? Narinlik Etkisi Nedir?

Narinlik nedir sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Fakat narinlik kavramını daha iyi anlamak için narin enkesit ve narinlik etkisi kavramlarını da öğrenmemiz gerekiyor.

Narin Enkesit Nedir?

Elastik bölgede yerel burkulma oluşabilecek enkesit parçalarına narin enkesit denir.

Narinlik Etkisi Nedir?

Bir kolonda şekil değiştirme sebebiyle meydana gelen ikinci derece momentin, kolon hesabı yaparken göz önüne alınmasını gerektirecek kadar büyük olmasına yol açan davranışa narinlik etkisi denir. Narinlik etkisi kolon hesabı ya da çözümlemesi yaparken kesinlikle göz önüne alınmalıdır.

Narinlik Oranı Nedir?

Eksenel yük taşıyan yapı elemanlarında ( kolon vb) burkulma durumunun meydana gelmemesi için gerekli sınır değerine narinlik oranı denir. Narinlik oranına göre yönetmeliklerden gerekli azaltma katsayısı kullanılarak gerilme yeniden hesaplanır.

Çelik Yapılarda Narinlik Kontrolü

Çelik yapılarda narinlik kontrolü basınç ve çekme durumları için ayrı ayrı kontrol edilir. Her profil için farklı formüller kullanılır. Bu formüllere çelik yapılar yönetmeliğinden ulaşabilirsiniz ( Tablo 5.1 A, TABLO 5.1B).

TAVSİYE YAZI: Tuğla çeşitleri ve tuğla özellikleri

Son Sözler

Bu yazımda narinlik kavramını açıklamaya çalıştım. Narinlik nedir, narinlik etkisi nedir, narinlik oranı nedir? Sorularına elimden geldiğince cevap verdim. Eğer narinlik ile ilgili hala sorunuz varsa bu yazının altına yorum yazarak sorabilirsiniz. Ayrıca siz de yorumlarda kendi bilgilerinizi paylaşarak katkı sağlamış olursunuz.

3 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
  3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir