İskele Nedir? İskele Nasıl Kurulur? İskele Çeşitleri

İskele Nedir? İskele Nasıl Kurulur? İskele Çeşitleri
İskele Nedir? İskele Nasıl Kurulur? İskele Çeşitleri

İskele, yüksekte çalışma gerektiren işlerin ve özellikle inşaat işlerinin yapılmasını oldukça kolaylaştıran bir sistemdir. İskele çok önemli bir yapı elemanı olmasına rağmen iskele hakkında, teknik elemanlarda bilgi eksikliği mevcuttur. Bu yazımda iskele konusuna değinecek, iskele nedir, iskele nasıl kurulur ve iskele çeşitleri nelerdir? Sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. İlk olarak iskele ne demek öğrenerek başlayalım.

İskele Nedir?

Yüksekte çalışma gerektiren işlerde, güvenli alan oluşturmak ve ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla çeşitli malzemelerden kurulabilen yapı elemanlarına iskele denir. İskeleler kullanım alanlarına göre sınıflandırılabilirler. Birçok iskele çeşidi vardır.

İskele Ne İşe Yarar?

Yüksekte yapılan çalışmaların daha kolay, daha güvenli ve daha hızlı yapılabilmesini sağlar. Ayrıca çalışma sırasında üst katlara malzeme taşınmasında, çalışanların ulaşımında iskele kullanılır.

İskele Çeşitleri Nelerdir?

İskeleleri en genel olarak 3 başlıkta gruplandırabiliriz.

  • Cephe İskelesi= Yapıların cephelerinde çalışma yapılacağı zaman, cephe kısmına kurulan iskelelerdir.
  • Mekansal Çalışma İskelesi= Çeşitli mekanlarda, büyük hacimler kaplayacak şekilde kurulan iskelelere mekansal çalışma iskelesi denilir.
  • Kalıp İskelesi= Özellikle yapı işlerinde, kalıplara destek olması amacıyla kullanılan iskele çeşidine kalıp iskelesi denir.

İskele çeşitleri en genel olarak yukarıdaki şekilde söylenir. İskele nedir, iskele çeşitleri nelerdir? Öğrendik. Peki iskele nasıl kurulur? Gelin hep birlikte bu soruya da cevap arayalım.

İskele Nasıl Kurulur?

İskele kurulumu yapmadan önce, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almak gerekir. Ayrıca iskele kurulumu yaptığımız süre boyunca da herhangi bir iş kazasının meydana gelmemesi için azami dikkatle çalışılır. Peki iskele nasıl kurulur? Bu soruya adım adım, maddeler halinde cevap vermek istiyorum.

  • İlk olarak kuracağımız iskelenin, TSE belgeli olup olmadığı, standartlara uygunluğu kontrol edilir.
  • İskele kurulumunun yapılacağı zeminin sağlamlığı kontrol edilir. Toprak ya da dolgu zeminse gerekli zemin iyileştirmeleri yapılır.
  • Yetkili kişiler tarafından iskelenin statik hesaplarının yapılması gerekir.
  • İskele kurulumu yapacak personeller, iskele kurulum elemanı seviye 3 sertifikasına sahip olmalıdır.
  • Yetkili kişiler tarafından iskele kurulumu yapılır.
  • İskele kurulumu yapıldıktan sonra inşaat mühendisleri tarafından iskele kontrolü yapılıp, teslim alınmalıdır.

İskele nasıl kurulur? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

TAVSİYE YAZI: Pilye Nedir?

SON SÖZLER

Bu yazımda iskele nedir, iskele çeşitleri nelerdir, iskele nasıl kurulur ve iskele ne işe yarar? Sorularına cevap verdim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur ve aklınızda iskele ile ilgili soru işareti kalmamıştır. Herhangi bir sorunuz varsa bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir