İmalat Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

İmalat Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?
İmalat Mühendisliği Nedir? İş İmkanları Nelerdir?

İmalat mühendisliği, makine mühendisliğinden ayrılan bölümlerden birisidir. Ülkemizde de ne yazık ki çok bilinmeyen bir mühendislik dalıdır. Bu yazımda mekanik ve temel alt yapılar üzerine kurulu olarak çalışan imalat mühendisliği bölümünü sizlere tanıtmak istiyorum. İmalat mühendisliği nedir? Sorusuna cevap arayacağız. Ayrıca imalat mühendisliği iş imkanları gibi birçok konuya da değineceğiz. Lafı çok uzatmadan imalat mühendisliği nedir? Sorusu ile başlayalım.

İmalat Mühendisliği Nedir?

İmalat mühendisliği makine mühendisliğinden ayrılan bir mühendisliktir. Temel makine derslerinin yanında imalat alanında uzmanlaşmaya yönelik dersler de görülür bu bölümde. Eğer makine mühendisliği okursanız, belli başlı bir bölüme uzmanlaşıp o alanda çalışırsınız. İmalat mühendisliği gibi makine mühendisliğinden ayrılan bölümlerde direkt olarak belli bir alana uzmanlaşarak mezun olursunuz. İmalat mühendisliği, soyut halde bulunan bir tasarımı çeşitli mühendislik becerileriyle somut hale getirebilen imalat mühendislerini yetiştiren bölüme denir. İmalat mühendisleri, firmanın iş akışını organize etme, denetleme, satış,tasarım gibi alanlarda görev alabilirler.

İmalat Mühendisliği İş İmkanları

İmalat mühendisliği, sanayinin isteği üzerine kurulan bir bölümdür. Dolayısıyla iş imkanları oldukça fazladır. Özel sektörde özellikle sanayi bölgelerinde çok çeşitli sektörlerde iş imkanları vardır. Otomotiv, savunma sanayi,kalıp ve makine gibi herhangi bir imalatın olduğu her sektörde görev alabilirler. İş arama sitelerine girip imalat mühendisi yazarak imalat mühendisliği iş imkanları hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca devlette çok fazla olmasa da imalat mühendislerinin başvurabileceği kadrolar açılıyor. Buralara da atanıp çalışabilirsiniz.

TAVSİYE YAZI: İmalat Mühendisliği Maaşları

İmalat Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

İmalat mühendisliği bölümüne sahip olan üniversiteler:

 • CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ(Teknoloji Fakültesi)
 • DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ(Simav Teknoloji Fakültesi)
 • DÜZCE ÜNİVERSİTESİ(Teknoloji Fakültesi)
 • GAZİ ÜNİVERSİTESİ(Teknoloji Fakültesi)
 • İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ(Makine Fakültesi)
 • KARABÜK ÜNİVERSİTESİ(Teknoloji Fakültesi)
 • PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ(Teknoloji Fakültesi)
 • SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ(Teknoloji Fakültesi)
 • ATILIM ÜNİVERSİTESİ (İngilizce)(%75 Burslu)(Mühendislik Fakültesi)
 • ATILIM ÜNİVERSİTESİ (İngilizce)(Tam Burslu)(Mühendislik Fakültesi)
 • ATILIM ÜNİVERSİTESİ (İngilizce)(%50 Burslu)(Mühendislik Fakültesi

İmalat Mühendisliği Dersleri

İmalat mühendisliği nedir yazıma imalat mühendisliği derslerini anlatarak devam etmek istiyorum. İlk sene her mühendislik bölümünde olduğu gibi: Fizik, kimya, matematik gibi alışık olduğunuz dersleri alırsınız. Bunların yanında yavaştan bölüm dersleri de başlar. Gelecek senelerde: Akışkanlar mekaniği, statik, termodinamik, ısıl işlem gibi dersleri görürsünüz. İmalat mühendisliği bölümünde başarılı olmak istiyorsanız fizik ve matematik ile aranız iyi olmalı. Tabi bunların yanı sıra ezber yeteneğinizin de biraz iyi olması gerekiyor.

İmalat Mühendislerinin Sahip Olması Gereken Özellikler

İmalat mühendislerinin de klasik olarak her mühendisin sahip olması gereken özelliklere sahip olmaları gerekir. Mühendislerin sahip olması gereken özellikler yazımızdan imalat mühendislerinin sahip olması gereken özellikler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

2 Comments
 1. Avatar
 2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir