İmalat Mühendisliği Maaşları | Devlet ve Özel Sektör

imalat mühendisliği maaşları 2019

İmalat mühendisliği, çok fazla kişi tarafından bilinmeyen fakat oldukça önemli mühendislik dallarından birisidir. Günümüzde imalat mühendisliği bölümü yalnızca teknoloji fakültelerinde olsa bile, makine mühendisliği okuyanlar da bu alana uzmanlaşabilirler. Bu yazımda imalat mühendisliği maaşları konusunda bilgi vermek istiyorum. Devlette ve özel sektörde imalat mühendisliği maaşları ne kadar gelin hep birlikte öğrenelim.

İmalat Mühendisliği Maaşları

Her mühendislikte olduğu gibi imalat mühendisliğinde de alacağınız maaş size bağlı olarak değişir. Okuduğunuz yıllarda kendinize ne kattığınız, bildiğiniz mesleki programlar, yabancı dil gibi faktörler alacağınız maaşı etkiler. Kendiniz geliştirmek istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız mühendisler için kendini geliştirme rehberi isimli yazımıza bir göz atamanızı öneririm.

İmalat mühendisliği maaşları, devlet ve özel sektör olmak üzere ikiye ayrılır. Devlette imalat mühendisi kadroları oldukça sınırlı olsa da özel sektörde iş imkanları daha iyidir.

Özel Sektörde İmalat Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde yeni mezun bir imalat mühendisi ortalama olarak 2300 tl gibi bir maaş ile işe başlar. Bu maaş başlangıç maaşıdır ve zamanla artar. Tabi siz kendinizi aranan eleman haline getirmiş bir imalat mühendisiyseniz +3000 ₺ gibi bir maaş ile de işe başlayabilirsiniz. 10-15 senelik bir tecrübenin ardından bu maaş +10.000₺ dolaylarına da çıkabilir.

Özel sektörde imalat mühendisi maaşları bu şekilde. Peki devlette imalat mühendisliği maaşları nasıl?

Devlette İmalat Mühendisliği Maaşları

Devlette az da olsa imalat mühendislerinin başvurabileceği kadrolar açılıyor. Devlette çalışan bir imalat mühendisi 2019 yılında yaklaşık olarak 6800 ₺ maaş alır. Devlette maaşınızı belirleyen birçok faktör vardır. Yabancı dil bilgisi, eş-çocuk durumu, yüksek lisans yapıp yapmamanız ve daha birçok durum devlet memuru maaşlarını etkiler.

Son Sözler

Bu yazımda imalat mühendisi maaşları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Şunu hiçbir zaman unutmayın: Alacağınız maaşı kendiniz belirlersiniz ve para için bir meslek yapılmaz. Sevdiğiniz mesleği yapmak her zaman daha iyidir. Ömür boyu sadece para için sevmediğiniz bir iş çekilmez. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. İmalat mühendisliği maaşları ile ilgili sorularınızı bu yazının altına yorum yazarak sorabilirsiniz.

2 Comments
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir