En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri

Herkese merhabalar,Bugün sizlerle En İyi 10 Netflix Dizisi hakkında konuşalım istiyorum.

En İyi 10 Netflix dizisini belirlerken her türden birkaç diziyi dahil etmeye çalıştığımı bilmenizi isterim. Bu Netflix dizi önerileri listesine yazının en altından yorum atarak siz de ekleme yapabilirsiniz.

Haydi başlayalım!

En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri
En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri

Dark

IMDB: 8.6/10

Genel Bilgi:

En iyi 10 Netflix dizisi arasında bulunmayı hak eden Netflix’in ilk Alman yapımı dizisi olan Dark şimdilik sadece 1 sezondan oluşuyor, 2.sezonu 21 Haziran’da sevenleri ile buluşacak. Türü için Gizem-Drama diyebiliriz.

Dark Konusu:

Almanya’da küçük bir kasaba olan ve suç oranının oldukça düşük olduğu Winden’da bir adamın intihar etmesiyle tuhaf olaylar yaşanmaya başlıyor. Adam, gelecekte açılmak üzere bir mektup bırakıyor. Bu intiharın ardından kasabadaki bir çocuğun kaybolmasıyla gizemli olaylar yaşanmaya başlıyor. Dört ailenin birbirleriyle ilişkileri ve çocuğu bulmak için verdikleri uğraşlar gözler önüne seriliyor.

Dizi asıl sorunun Nasıl ve Nerede Değil, Ne Zaman? olduğunu belirterek tanıtımı yapıyor. Bu da ufak bir ipucu olsun 😊

Yorumum:

Stranger Things ile yer yer ilişki kurulsa da şahsi fikrim pek bir alakaları olmadığı yönünde. Suç oranının düşük olduğu, herkesin birbirini tanıdığı küçük bir kasabada gizemli olayların yaşanması tek ortak yönleri. Her iki dizide de bir çocuk ortadan kayboluyor fakat dizilerin hikayelerinin ilerleyişi ve odaklanmak istedikleri unsurlarla odaklanma tarzları birbirinden çok farklı. Bu sebeple diziye önyargılı yaklaşmayın, bir şans verin derim. Son olarak dizinin müzikleri ve çekimlerinin de harika olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri
En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri

House of Cards

IMDB: 8.8/10

Genel Bilgi:

Başkanlığa giden yolda lobi oyunlarının ve şahsi hırsların sizi ne gibi yollara sokabileceğini açıkça gözlemleyebileceğiniz ve Amerika siyasetine dair birçok bilgi öğrenebileceğiniz, en iyi 10 Netflix dizisi arasında değerlendirebileceğimiz House of Cards, konusu siyaset etrafında dönen dizileri sollayıp geçmiş durumda. Toplamda 6 sezondan oluşan dizi 2018 yılında final yaptı. Türü için Drama diyebiliriz.

Konusu:

Güney Karolina 5. bölgeden demokrat partiye seçilen Frank Underwood ve eşi Claire Underwood’un hikayesinin anlatıldığı dizi Washington’da geçiyor. Amerika Dış İşleri Bakanı olarak atanmayı bekleyen fakat beklentisi gerçekleşmeyen Frank, bu olay sonrasında hedeflerine ulaşmak adına stratejik yollar içerisine giriyor. Eşi Claire ile acımasız fakat oldukça ince düşünülmüş planlar geliştiren Frank’in çevresindeki herkesi manipüle ettiğini ve başkanlığa uzanan bu yolda herkesi harcamaya niyetli olduğunu, her şeyi göze aldığını görüyoruz. Daha fazla bahsetmeyeyim, heyecanı kaçmasın 😊

Yorumum:

İzlerken oldukça keyif aldığım, yer yer Amerika siyasetine ve yönetimine dair bilmediğim noktaları öğrenmek için araştırmalar yaptığım hem düşündüren hem de yer yer şaşırtan bir dizi House of Cards. Hiç beklemediğiniz anlarda beklemediğiniz bağlantıların kurulması ve olayların hem iyi hem kötü anlamda sonuçlanabiliyor olması en büyük artılarından. Siyasetin inişli çıkışlı yolları ve siyasetçilerin koşuşturmacalı hayatları ilginizi çekiyorsa dizi sizin için biçilmiş kaftan.

En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri
En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri

Stranger Things

IMDB: 8.9/10

Genel Bilgi:

Duffer Kardeşler tarafından geliştirilen, bizleri 80’li yıllara götüren ve aklımıza kazınan müzikleriyle öne çıkan, En iyi 10 Netflix dizisi arasında değerlendirebileceğimiz Stranger Things’in şimdilik 2 sezonu yayınlandı. 3.sezon ise 4 Temmuz’da yine Netflix’te yayınlanacak. Türü için Drama-Fantastik-Korku diyebiliriz.

Konusu:

12 yaşındaki Will’in esrarengiz bir biçimde ortadan kaybolmasıyla başlayan hikaye, kasaba halkının her koldan bir arayış başlatması fakat Will’e dair hiçbir iz bulunamaması ile gizemli bir hal alıyor. Arama ekiplerinin ümidi kestiği anda daha önceleri Will gibi bir anda ortadan kaybolan tuhaf bir kızın -Eleven/11- ortaya çıkması ise kafalarda soru işaretleri oluşturuyor. Fakat bir yandan Will için de bir umut ışığı oluyor. Olaylar birbirini izliyor.

Yorumum:

Diziye başlamadan önce başrollerin çocuklardan oluştuğunu görmem birtakım önyargıların oluşmasına ve diziye başlamamı ertelememe sebep oldu. Fakat başladıktan sonra gördüm ki, henüz ünlü olmayan bu ufaklıklar epey başarılı oyunculuklar sergilemişler. Stranger Things’in her iki sezonunda da bölümler bir öncekinden dolu geçti, sıkıldığım bir kısım olmadı diyebilirim. Bir süredir Dark ile benzerliği tartışılsa da ikisi farklı yapımlar olarak değerlendirip izlemek gerekiyor diye düşünüyorum.

En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri
En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri

Black Mirror

IMDB: 8.9/10

Genel Bilgi:

Black Mirror Netflix’in En iyi 10 Netflix dizisi arasında belki de başı çekecek dizi olabilir. Şuanlık 4 sezonu ve 1 interaktif filmi yayınlanan dizinin yeni sezonunun 2019 içerisinde geleceğine dair duyumlar aldık, sabırsızlıkla bekliyoruz. Türü için Korku-Drama-Gerilim diyebiliriz.

Konusu:

Black Mirror’un genel bir konusu olmadığından şöyle başlıyor, böyle ilerliyor diye anlatamayacağım fakat dizinin her bölümüyle, fütüristik bir atmosferde işlenmiş karakterleri ve hikayeleri ile teknolojiyle ilişkimiz konusunda bizi düşündürdüğünü ve iç muhasebe yaptırdığını söyleyebilirim. Dizi, ileriye dönük kaygıları tetiklediği gibi yaşamakta olduğumuz an hakkında da rahatsız edici noktalara değiniyor.

Yorumum:

Son birkaç yılda sosyal medyaya öyle bağımlı hale geldik ki Black Mirror insanları bir parça olsun düşündürmek adına diğer diziler arasında kilit nokta oynayabilir diye düşünüyorum. Ayrıca çoğu dizinin aksine sezonlar ve bölümler ilerledikçe halihazırda olan kalitesini daha da arttırıyor. Sezon bazında inceleme yapmak gerekirse en beğendiğim sezon 4.sezon diyebilirim. Bölümlerin her biri ve birbirleriyle bağlantıları hem çok ince düşünülmüş bir kurgunun parçasıydı hem de izlemesi oldukça keyifliydi. Metalhead bölümü en çok içimi ürperten bölümlerdendi. Herkesin mutlaka izlemesi gereken bir dizi olduğunu düşünüyorum.

En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri
En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri

La Casa De Papel

IMDB: 8.6/10

Genel Bilgi:

La Casa De Papel Netflix’in En İyi 10 Dizisi arasında bulunmasa olmazdı. İspanyol oyuncuların başrolde olduğu dizinin şimdilik 2 sezonu yayınlanmış durumda, 3.sezon ise yolda. 19 Temmuz’da izleyebileceğimiz 3.sezondan yayınlanan ilk görüntüler ise bizi epey heyecanlandırdı. Dizinin türü için Aksiyon-Suç diyebiliriz.

Konusu:

Profesör lakaplı zeki bir adam, İspanyol Kraliyet Darphanesini soymak amacıyla bir plan üzerine uzun yıllar çalışır. Bu iş için kendine profesyonellerden oluşan bir ekip kurar. Berlin, Tokyo, Rio, Denver, Moskova, Oslo, Helsinki ve Nairobi.. Profesör gerçek isimlerini kullanmalarını yasakladığından şehir isimlerini lakap olarak kullanan ekip İspanyol Kraliyet Darphanesini soymak için beş ay boyunca herkesten uzak bir evde Profesörden eğitim alır. Sonrasında ise planı işleme koyarlar fakat bu basit bir soygun hikayesi olmayacaktır 😊

Yorumum:

Avrupa yapımlı dizilere olan önyargımı kırdığım dizi benim için La Casa De Papel’dir. İspanyolcaya duyduğum ilgi ve İspanya’ya gitme hayalim bu diziyle beraber oldukça pekişti. Ekibimiz daha ilk bölümde Darphaneye girip orayı ele geçirdiği için bu hikayenin çok farklı yönlere gideceğini ve basit bir soygun hikayesi olmadığını daha baştan anlamamız gerekiyor aslında. Karakter analizlerinin başarılı bir biçimde ekrana yansıtılması, soygun planının oldukça detaylı ve mantıklı olarak ve hikaye örgüsüne bağlı kalarak ilerleyişi, bizler sanki izleyiciler değil de orada onlarla beraber bu macerayı yaşayanlarmışız gibi hissettirmesi çok çok güzeldi. 3.sezon gelmeden izleyin derim.

Sense8

IMDB: 8.4/10

Genel Bilgi:

Sense8 Netflix’in En İyi 10 Dizisi arasında bulunan belki de en tartışmalı dizi olabilir. Dizinin en çarpıcı unsuru, yapımcılarının The Matrix’in yaratıcıları Wachowski Kardeşler olması. Lana ve Lilly Wachowski’nin bu projeyi kabul etme sebeplerini, “dizi kavramını kökten değiştirecek devrimci bir iş yapma sevdası” olarak açıkladıklarını belirtmeden geçmeyelim. Toplamda 2 sezonu yayınlanan ve Netflix’in diziyi iptal etmesi üzerine 151 dakikalık bir final bölümü yayınlayıp kalplerimizi dağlayan dizi LGBTİ destekçisi. Yapımcı Wachowski Kardeşler’in trans bireyler olmasının bu kurgu üzerindeki etkisi büyük.

Konusu:

Dünyanın farklı yerlerinde bulunan 8 yabancının ortak bir bilinçaltını paylaştıklarını keşfetmeleri ve iyiyle kötünün son bulmayan savaşındaki yerlerini fark etmeleriyle bu savaşa katılmalarını konu alıyor.

Karakterlerden bahsedecek olursak; Lito eşcinselliğini saklayan bir dizi yıldızı, Riley bir DJ, Nomi aktivist bir blogger/hacker, Will Chicagolu bir polis memuru, Sun ailesinden takdir görmeyen Koreli başarılı bir iş kadını, Kala Hindu ve evlenme hazırlığında olan bir eczacı, Wolfgang kasalarda uzmanlaşmış Alman bir hırsız ve Capheus Nairobili bir otobüs şoförü. Bu sekiz kişiyi birleştiren karakterse Daryl Hannah’ın canlandırdığı Angel.

Yorumum:

Sense8 izleyicilere sunduğu hikayenin yanı sıra aslında ataerkil toplum yapısı, ekonomik eşitsizlikler, cinsiyetçilik, adalet sistemindeki problemler, nefret söylemi, LGBTİ hakları, önyargı, homofobi ve sosyal adaletsizlik gibi birçok konuya da eleştirel bir dille yaklaşıyor. Dürüst konuşmak gerekirse LGBTİ konusunda tepkili olanlar bu diziyi izlerken rahatsızlık duyarlar. Dizi her ne kadar harika bir yapım ve hikaye sunsa da izlemeden bir düşünmenizi önereceğim. Belirtmeden geçmeyeyim, +18 bir yapım.

Altered Carbon

IMDB: 8.2/10

Genel Bilgi:

Bilim Kurgu severlerin Netflix’in En İyi 10 Dizisi arasında bulunan Altered Carbon’u seveceğine hiç şüphemiz yok.  Richard K. Morgan‘ın Philip K. Dick ödüllü aynı isimli kitabından uyarlanan dizinin şimdilik yalnızca 1 sezonu izleyicilerle buluştu. 2.sezonunun ise 2019 içerisinde Netflix’te olacağı konuşuluyor. Dizinin türü için Aksiyon-Drama-Bilim Kurgu diyebiliriz.

Konusu:

Bedenlerin değersiz olduğu ve sadece kılıf olarak kullanıldığı bir dünyada insan bilinci bireyin kendisi olarak kabul edilip bir disk yardımıyla bedenler arası transfer edilebiliyor.

250 yıllık uykusundan uyanan bir suçlu olan Takeshi Kovacs, hayatta kalmak ve özgürlüğünü geri kazanmak için bulutların üzerinde yaşayan, dünyanın en zengin adamlarından birinin görev amacıyla verdiği bir cinayeti çözme görevini yerine getirmek için elinden geleni yapıyor. Bu cinayeti çözmek için 6 haftası olan Takeshi zorlu bir sınavdan geçiyor.

Yorumum:

Dizi için oluşturulan evren muazzam derecede göz alıcı. Black Mirror, Matrix gibi birkaç ünlü ve kült yapımdan izler görsek de kendi içerisinde özgünlüğünü koruyor. CGI için oldukça büyük bir bütçe ayrılması bu sebeple beni hiç şaşırtmadı, hakkını vermişler. Takeshi Kovacs’i canlandıran Joel Kinnaman, House of Cards’tan oldukça sevdiğim bir oyuncu olduğundan diziye ısınmam çok sürmedi. Ayrıca Poe (barmen) karakteri gerçekten etkileyici bir karakterdi. Bazı yönlerden Tony Stark’ın Jarvis’ine benzetmem eminim ki diziyi önceden izleyenleri şaşırtmaz.

Dizinin ölümsüzlüğü, zenginliği ve lüksü gerçekçi bir biçimde gözler önüne sunması ise sizi hikayenin içine sürüklüyor. Her bölümün aksiyon dolu olması ve hikaye örgüsünün iyi bağlanması da oldukça tatmin ediyor. Bilim Kurgu severlerin kaçırmaması gereken bir dizi olduğunu düşünüyorum.

En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri
En İyi 10 Netflix Dizisi | Netflix Dizi Önerileri

The Haunting of Hill House

IMDB: 8.7/10

Genel Bilgi:

Korku yapımlarından vazgeçemeyenlerin kaçırmaması gereken Netflix’in En İyi 10 Dizisi arasında bulunan The Haunting of Hill House (Tepedeki Ev) tek sezondan oluşan bir mini dizi. “The Haunting” adını taşıyacak ve içerisinde yepyeni karakterlerin bulunacağı yepyeni bir hikayenin anlatılacağı 2.sezon ise 2020 yılında izleyicilerle buluşacak. Türü için Drama-Korku-Gizem diyebiliriz.

Konusu:

Crain Ailesi kötü durumda olan evleri alıp onları güzelleştirerek potansiyel alıcılara sunup satarak geçimlerini sağlayan bir ailedir. Baba Hugh, son olarak oldukça büyük bir malikane bulur. Bu malikane büyük ve görkemli olduğu kadar korkutucudur da. Eşi Olivia ve 5 çocuğu Steven, Shirley, Theodora, Luke ve Nell ile bu eve taşındıktan sonra olaylar peşlerini bırakmaz.

Dizi, o günden yıllar sonra, çocukların büyüyüp birer yetişkin olduğu zamanlarda başlıyor.

Yorumum:

Devamlı bir zaman değişikliği yapılarak çocukların geçmişten ve günümüzden hikayelerinin anlatıldığı dizide karakter analizleri ve hikayeye işlenişi o kadar ince yapılmış ki izledikçe olaylar karışıyor sanıyorsunuz fakat sonrasında öyle bir yerden bağlanıyor ki kendinizi ‘Aa evet çok mantıklı’ derken buluyorsunuz. Korku türündeki yapımların büyük bir kısmını oldukça klişe bulan biri olarak bu dizinin orijinalliği ve hikayesi beni kalbimden vurdu diyebilirim. Issız ve lanetli bir eve taşınan büyük aile size yine klişe bir konu gibi gelebilir fakat emin olun öyle değil 😊 kaçırmayın, mutlaka izleyin derim.

You

IMDB: 7.8/10

Genel Bilgi:

Netflix’in En İyi 10 Dizisi arasında bulunan belki de en saplantılı hikaye You. Başrollerinde Gossip Girl’den tanıdığımız Penn Badgley ve Pretty Little Liars’dan Shay Mitchell’in yer aldığı dizi bu iki isim sayesinde yaşıtlarımız arasında şimdiden epey duyuldu, izlenmesi 2.sezonla daha da artar gibi duruyor.

Şimdilik tek sezonu yayınlanan You, 2.sezon için de onay aldı. Çekimleri başladı fakat yayınlanma tarihi henüz belli değil. Türü için Suç-Drama-Romantik diyebiliriz.

Konusu:

Bir kitabevi sahibi olan Joe, bir gün dükkanına gelen Beck’e tutulur. Beck’ten sinyal aldığını düşündüğü için onu takip etmeye ve hayatına dair araştırma yapmaya başlar. Beck ile tanışıp hayatına dahil olsa da bir süre sonra bu Joe’ya yetmemeye başlar ve olaylar birbirini izler. Dizi, saplantıya dönüşen bir aşk hikayesinin insana neler yaptırdığını açıkça gözler önüne seriyor.

Günümüzde yaşanan ilişkiler ve sosyal medyada hayatlarımıza dair paylaştıklarımız düşünülünce izlerken ister istemez tedirgin oluyorsunuz.

Yorumum:

Dizideki oyunculuk performanslarını çok başarılı buldum. İzlememiş olanlar için spoiler vermek istemiyorum fakat 2.sezon kadrosunu oldukça merak ediyorum. Joe nasıl bir psikoloji ile hayatına devam edecek, çevresinde kimler olacak, yepyeni bir yerde yeni bir hayata mı başlayacak? Bunlar kafamın içinde dönüp duruyor, merakla bekliyorum.

Dizinin New York’ta geçmesi diziyi izleten sebeplerden biri. Mekanlar, sokaklar güzel kullanılmış. Özellikle Beck’in evi oldukça güzeldi.

Dizide mantık hataları var elbet fakat izlenebilirliği etkilemiyor. Zaman ayırıp izleyebileceğiniz dizilerden derim.

Girlboss

IMDB: 7.1/10

Genel Bilgi:

En iyi 10 Netflix dizisi arasında değerlendirebileceğimiz Girlboss belki de Netflix’in en eğlenceli dizilerinden biri olabilir. Sophia Amoruso’nun kendi hayatını kaleme aldığı Girlboss isimli kitabından yola çıkılarak oluşturulan dizi, 2006 yılında kurulan Nasty Gal’in hikayesini anlatıyor. Gerçek Sophia ve dizideki Sophia’nın inanılmaz benzerliği ise hikayenin gerçekçiliğini daha da arttırıyor.

Devam etmesini umduğumuz fakat 1.sezon sonrası Netflix’in devam etmeme kararı aldığı dizinin türü için Komedi diyebiliriz.

Konusu:

Asi ruhlu Sophia parası tükenince eBay’de vintage kıyafetler satmaya başlar. Daha sonrasında bu işte başarılı olabileceğini ve para kazanabileceğini fark ettiğinde internet üzerinden bir butik kurar ve işleri bir anda büyütür. Nasıl patron olunacağını öğrenmesiyle birlikte sosyal medyada tanınmaya başlayan ve butiği gittikçe büyüyen Sophia, her şeyle aynı anda başa çıkmayı öğrenmek zorundadır.

Yorumum:

Yaşıtlarımızı girişimcilik ve risk almak konularında cesaretlendirebileceğine inandığım dizi sadece kızlara hitap etmiyor fakat erkekler izlerken pek keyif alamayabilir.

Sophia’yı canlandıran Britt Robertson hep bu tarz rollerde oynuyor gibi geliyor, artık kalıplarının dışına çıkmalı diye düşünüyorum. Yoksa Tom Cruise gibi tek tip rollere mahkum olacak. Sezonun ilk yarısında Sophia’nın öfke kontrolünün olmaması, uçarılığı ve babasıyla olan ilişkisi beni rahatsız etmiş olsa da sezon sonlarına doğru bunun sebeplerini oldukça iyi anlıyorsunuz ve Sophia’nın olgunlaşma sürecine şahitlik etmiş oluyorsunuz. En sevdiğim detay bu oldu sanırım. Boş zamanınızda izlemeyi değerlendirebileceğiniz bir dizi.

Bu listemde en iyi Netflix dizilerine yer vermeye çalıştım. Eğer Netflix dizi önerileri listemizdeki dizilerden izlemediğiniz varsa hemen izlemenizi tavsiye ederim.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir