Aritmetik Ortalama Nedir? Nasıl Hesaplanır? Aritmetik Ortalama Örnekleri

Aritmetik Ortalama Nedir? Nasıl Hesaplanır? Aritmetik Ortalama Örnekleri

Aritmetik ortalama, ilkokul yıllarında karşımıza çıkan ve hayatımız boyunca sık sık kullandığımız bir kavramdır. Genelde öğrencilerin aklına ortalama denilince aritmetik ortalama gelir. Fakat matematikte aritmetik ortalama, geometrik ortalama, harmonik ortalama olmak üzere 3 tane ortalama kavramı vardır. Bu yazımda ben aritmetik ortalama ile ilgileneceğim. Aritmetik ortalama nedir? Kısaca sizler için cevaplamaya çalışacağım ve aritmetik ortalama nasıl hesaplanır? Aritmetik ortalama örnekleri üzerinden anlatacağım.

Aritmetik Ortalama Nedir?

İstatistikte merkezi eğilim ve merkezi dağılım ölçüleri vardır. Aritmetik ortalama bir merkezi eğilim ölçüsüdür. Duyarlı bir ölçüdür. Yani bütün verilere bağlıdır ve verilerin değişmesinden etkilenir. Daha net bir aritmetik ortalama tanımı yapacak olursak : Bir sayı dizisindeki verilerin toplamının, sayı dizisindeki veri sayısına bölümüne aritmetik ortalama denir.

Aritmetik Ortalama Nasıl Hesaplanır?

Aslında aritmetik ortalama nedir? Sorusuna cevap verirken nasıl hesaplandığına da değindik. Tanımda da dediğimiz gibi bir dizideki verilerin değerlerinin toplamının, veri sayısına bölümü aritmetik ortalamayı verir. Aritmetik ortalama nasıl hesaplanır? Daha iyi anlamak için aşağıdaki aritmetik ortalama örneklerine göz atabilirsiniz.

Aritmetik Ortalama Örnekleri

Soru 1-) Bir arkadaş grubundan rastgele seçilen 5 kişinin yaşları sırasıyla : 15, 16, 17, 18 ve 19’dur. Bu 5 kişinin yaşlarının aritmetik ortalaması kaçtır?

15+16+17+18+19=85

85/5= 17= Aritmetik ortalama

Soru 2-) 3 sayının aritmetik ortalaması 5’tir. Bu sayılardan birincisi 6, ikincisi 10 olduğuna göre üçüncü sayı kaçtır?

üçüncü sayıya x diyelim.

(5+6+x)/3= 5 denklemi yazılır. Daha sonra 3 karşıya atılarak denklem çözülür ve x elde edilir.

11= 15-x olduğuna göre x= 4 olur.

Soru 3-) 5 sayının aritmetik ortalaması 12 olduğuna göre bu sayıların toplamı kaçtır?

5×12= 60 sayıların toplamı olur.

Soru 4-) Bir futbol takımındaki 5 futbolcunun attığı gollerin aritmetik ortalaması 6’dır. Bu gruptan attığı gol sayısı 4 ve 5 olan iki kişi ayrıldığına göre geriye kalan futbolcuların aritmetik ortalaması kaç olur?

6×5= 30, 4+5=9

30-9=21

21/3= 7 = yeni aritmetik ortalama.

Bu yazımda aritmetik ortalama nedir? Sorusuna cevap aradım. Umarım aritmetik ortalamanın ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını anlatabilmişimdir. Aritmetik ortalama örnekleri ile aritmetik ortalama konusuyla ilgili gelebilecek her tip soruya cevap bulabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir