Teknoloji Tasarım Kurgu Kuşağı Örnekleri Sorunlar ve Çözümleri

Teknoloji Tasarım Sorunlar ve Çözümleri
Teknoloji Tasarım Kurgu Kuşağı Örnekleri

Teknoloji tasarım kurgu kuşağı örnekleri veya teknoloji tasarım sorunlar ve çözümleri arıyorsanız doğru yazıya geldiniz. Teknoloji tasarım dersi, günlük yaşantımızda karşılaştığımız sorunları fark etmemizi ve bu sorunlara çözümler sunmamızı sağlaması açısından oldukça önemli bir derstir. Ayrıca öğrencinin el becerisini geliştirdiği gibi hayal gücünü, çözüm sunma yeteneğini de geliştirir. Teknoloji tasarım ödevlerinden birisi de sorunlar ve çözümleri bulmaktır. Bu yazımda çevremizde, hayatımızda karşılaşabileceğimiz sorunlar ve çözümleri sizler için derledim. Teknoloji tasarım ödeviniz varsa bu yazımdaki sorunlar ve çözümler, kurgu kuşağı örnekleri sizler için yol gösterici olacaktır.

Sorunlar ve Çözümleri

Öğrencilerin sorun bulurken yaptığı bir hatadan bahsetmeden geçmek istemiyorum. Sorunları çok büyük düşünmenize, başka yerlerde aramanıza gerek yok. Bir gününüzü hayal edin. Sabah kalktığınız andan, gece yatana kadar geçen sürede ne tür sorunlarla karşılaşıyorsunuz? Bu süreçte yaşadığınız sorunlara çözüm bulmaya çalışmalısınız. Bu yazıyı yazarken günlük yaşantımda karşılaştığım, çevremdeki insanlardan gözlemlediğim bazı sorunları düşündüm ve bunlara çözüm üretmeye çalıştım. Hadi gelin kendi yaşantımdan yola çıkarak hazırladığım sorunlar ve çözümleri, kurgu kuşağı örnekleri nelermiş? Hep birlikte öğrenelim.

Teknoloji Tasarım Kurgu Kuşağı Örnekleri

 1. Sorun: Derste yazı yazarken kalemin parmağımı ağrıtması. Çözüm: Kalemi tutarken parmağımızın geldiği yere parmağa hasar vermeyecek, ağrıtmayacak şekilde yumuşuk bir yüzey tasarlanması.
 2. Sorun: Kalabalık yerlerde ( toplu taşıma vb.) gizlice çantamızdan şahsi eşyalarımızın çalınması. Çözüm: Alarmlı çanta tasarlanabilir. Alarmı çalıştırdığımızda çantanın kapağı açılınca alarm ötebilir.
 3. Sorun: Ders çalışırken sıkılmak. Çözüm: Ders çalışmak yarışmalarla, ödüllerle daha eğlenceli hale getirilebilir.
 4. Sorun: Sabahları erken uyanma problemi . Çözüm: Hareketli alarm tasarlanabilir. Kişinin alarmı kapatması için yataktan kalkıp alarmı yakalaması gerekir.
 5. Sorun: Koltukların altının temizliğinin zor yapılması, altına bir şey kaçtığı zaman alınamaması. Çözüm: Koltukların ayaklarının yükselip alçalabilir şekilde tasarlanması.
 6. Sorun: Öğretmenlerin sınıflarda ders anlatırken her öğrenciye sesinin aynı şekilde iletilmemesi. Çözüm: Öğretmene bir mikrofon ve öğrencilere de kulaklık takılarak öğrenmenin anlattıkları anlık olarak öğrencilere iletilebilir.
 7. Sorun: Bilgisayar dersinde öğrencilerin öğretmenden gizli olarak bilgisayarda ders dışı işlerle uğraşmaları. Çözüm: Öğretmen bilgisayarına kurulacak bir sistem ile öğretmen bilgisayarından anlık olarak her öğrencinin bilgisayarı takip edilebilir olacak.
 8. Sorun: Çalışma masasının dağınık olması. Çözüm: Bir düğme ile çalışma masasının hızlıca toplanıp, düzeltilmesini sağlayan bir sistemin yapılması.
 9. Sorun:Eldiven kullanırken akıllı telefonun dokunmatiğinin algılamaması. Çözüm: Eldivenin akıllı telefonu algılayabilecek şekilde tasarlanması.
 10. Sorun: Karlı havalarda ayakkabımızın kayması. Çözüm: Değişebilir tabanlı ayakkabı tasarlamak. Karlı ve kaygan zeminlerde dişli taban kullanırken, iyi havalarda normal taban kullanılabilir.
 11. Sorun: Mesai saatlerinde trafiğin çok sıkışık olması. Çözüm: Mesai saatlerinde yol genişletileyebilecek şekilde tasarlanabilir.

Bu yazımda teknoloji tasarım kurgu kuşağı örnekleri vermeye çalıştım. Umarım paylaştığım bu 11 adet sorunlar ve çözümleri işinize yaramıştır. Görüşlerinizi ve sorularınızı bu yazının altındaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

Tavsiye Yazı: Ergonomi Nedir? Ergonomi Örnekleri

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir