Periyot Nedir? Periyot Nasıl Bulunur?

Periyot nedir? İlkokul yıllarından itibaren karşımıza çıkan bir sorudur. Daha önce frekans ve genlik nedir? İsimli bir yazı yazmıştım. Orada size frekans ve genlik kavramlarını uzun uzun anlatmıştım. Bu yazımda da periyot kavramıyla ilgili detaylı bilgi vereceğim. Periyot nedir, periyot nasıl bulunur? Sorularını cevaplandıracağım. Lafı çok uzatmadan başlayalım.

Periyot Nedir?

Bir tam dalganın meydana gelmesi için geçen süreye periyot denir. Periyodun birimi saniyedir. Frekans ise bir olayın, birim zamanda kaç defa meydana geldiğine denir. Dolayısıyla Frekans=1/periyot denilir. Periyodun sembolü ”T” harfidir.

Periyot kavramını bu şekilde sözel olarak anlamanız biraz zor olabilir. Şekil üzerinde anlatmak daha akılda kalıcı ve öğretici olur diye düşünüyorum. O yüzden aşağıdaki grafikleri birlikte inceleyelim.

Periyot Ne Demek?
Periyot Nedir? Periyot Nasıl Bulunur?

İlk grafikte x ekseninde mesafe yer alıyor. İki tam dalga arasındaki mesafe dalga boyu olarak gösterilmiş. X eksenine zaman geldiğinde ise iki tam dalga arasındaki mesafe periyot olur. Şekilden de anlayacağınız üzere periyot, iki tam dalganın oluşması için geçen süredir. Periyot nedir? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Periyot ne demek tam olarak anladığımıza göre artık periyot bulmaya geçebiliriz. Sınavlarda periyot bulma ile ilgili sorular genelde çok fazla çıkar. Periyot soruları da basit olduğu için iyi öğrenmenizde fayda var. Periyot nasıl bulunur? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Periyot Nasıl Bulunur?

Bizden eğer periyodu bulmamızı isteniyorsa bir adet bilinen verilir. En yaygın olanı frekansın soruda verilip periyodun istenmesidir.

  • Frekans=1/periyot

Formülü kullanılarak periyot bulunur. Frekansın birimi hertz, periyodun ise saniyedir.

Periyot ile ilgili diğer bir soru tipi ise dalga boyu ve hızın verilip periyodun istenmesidir. Bildiğiniz üzere fizikte temel bir formülümüz vardı. Yol=Hız x Zaman. Dalga boyu iki dalga arasındaki mesafe demiştik. Periyotta iki tam dalganın oluşması için geçen süreyse bu formüle uyarlayabiliriz.

  • Dalga Boyu= Hız x Periyot

Formülü kullanılarak periyot bulabilirsiniz.

Diğer bir periyot bulma yöntemi ise yazının başında da yaptığımız gibi x ekseninde sürenin olduğu grafikten iki dalga arasındaki mesafeyi ölçerek ya da grafikten okuyarak periyodu bulmaktır.

Tavsiye Yazı: Dalga boyu nedir?

Yukarıda saydığım yöntemler ile periyodu kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu yazımda periyot nedir? Periyot nasıl bulunur? Sorularını elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Periyot ile ilgili sorularınız varsa bu yazının altına yorum yaparak sorabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir