Deprem Nedir? Deprem Nasıl Oluşur?

Deprem nedir ya da deprem nasıl oluşur? Gibi sorularınız varsa doğru yazıya geldiniz. Bu yazımda sizlere deprem ile ilgili detaylı bilgi vermek istiyorum. Özellikle beklenen İstanbul depreminden dolayı deprem kavramı hayatımızı çok sık meşgul etmeye başladı. Uzmanlar televizyonda sık sık İstanbul depremi üzerine konuşuyorlar. Bu da insanların aklına deprem nedir? Sorusunu getiriyor. Lafı çok uzatmadan gelin deprem ne demek ? Öğrenelim..

Deprem nedir?

Konveksiyonel akımlardan dolayı yer altında meydana gelen hareketler plakalarda enerji birikimine yol açar. Bu enerjinin fayların kırık kısmından bir anda boşalması sonucu yer yüzünde titreşim, sarsıntı meydana gelmesi olayına deprem denir. Depremi inceleyen bilim dalına sismoloji denir. Günümüzde yapılan yapıların depreme karşı yeterli dayanıklılık da olmamasından dolayı depremler ülkemizde can ve mal kayıplarına yol açabilmektedirler. Depremin tanımını bu şekilde yapabiliriz. Gelin bir de deprem nasıl oluşur? Sorusuna cevap arayalım.

deprem nasıl oluşur
deprem nasıl oluşur

Deprem Nasıl Oluşur?

Yer kabuğunu oluşturan levhaların birbirine sürttükleri, çarptıkları, sıkıştırdıkları bilinmektedir. Bu hareketleri yapan levhaların sınırları, depremlerin oluş yeri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyada oluşan depremlerin büyük çoğu, bu levhaların birbirlerini zorladıkları yerlerde meydana gelmektedir. Birbirini iten ya da sıkıştıran iki levha arasında, hareketlerine engel teşkil edecek şekilde bir sürtünme kuvveti vardır. İki levha arasındaki sürtünme kuvveti aşıldığı zaman hareket gerçekleşir. Bu hareketin neticesinde de biriken enerji açığa çıkar ve çok uzaklara kadar uzanabilen deprem dalgaları meydana gelir. Bu sırada yer yüzünde kilometrelerce uzunlukta fay adı verilen arazi kırıkları oluşabilir. Bu kırıklardan çıkan enerji de depreme yol açar.

Bu yazımda sizlere depremler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Deprem nedir ve deprem nasıl oluşur? Sorularını elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım. Deprem ile ilgili sorunuz varsa bu yazının altına yorum olarak sorabilirsiniz.

2 Comments
  1. Avatar
    • Tazemühendis

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir