Yarış Mühendisliği Nedir? Nasıl Yarış Mühendisi Olunur?

A’dan Z’ye yarış arabalarına dair her şeyi biliyor ve yarış dünyasının bir parçası mı olmak istiyorsunuz? Makine veya otomotiv mühendisliği okuyor ve kariyerinizde monotonluktan kurtulmak mı istiyorsunuz? Yarış izlerken analiz yapan mühendislere imrenerek mi bakıyorsunuz? Yarış mühendisliği nedir merak mı ediyorsunuz? O halde doğru yazıdasınız.

3, 2, 1 START!

Bu yazımda sizlere YARIŞ MÜHENDİSLİĞİ’ nden bahsetmek istiyorum. Yarış mühendisliği nedir? Yarış mühendislerinin görevleri nelerdir? Nasıl yarış mühendisi olunur? Yarış mühendisliği maaşları ne kadar? Yarış mühendisi olmak için sahip olunması gereken yetenekler nelerdir? Hepsini ve daha fazlasını öğrenmek için yola çıkıyoruz. Kemerlerinizi bağlayın!

Yolculuğumuza öncelikle Yarış mühendisliği nedir? sorusuna cevap arayarak başlıyoruz.

Yarış Mühendisliği Nedir? Kime Yarış Mühendisi Denir?

Yarış mühendisliği nedir, kime yarış mühendisi denir hep birlikte öğrenelim.

Yarış mühendisi, test edilmesinden ve yarıştaki performansından sorumludur. Yarış mühendisi, sürücü ve mekanikerler arasındaki iletişimi sağlayan kişidir.

SAKHIR, BAHRAIN – 4 Nisan 2014: Guillaume Rocquelin, Alman yarış pilotu Sebastian Vettel’in ve Infiniti RedBull Racing yarış mühendisi Bahreyn F1 Grand prix’nin antrenman turları için iş başında. (Photo by Mark Thompson/Getty Images)

Yarış Mühendislerinin Görevleri Nelerdir?

Yarış mühendisliği nedir öğrendiğimize göre şimdi de yarış mühendislerinin görevlerini inceleyelim.

Yarış mühendisleri için, ‘sürücülerin sağ kolu’ da diyebiliriz. Sürücünün araç ile ilgili geri bildirimlerini ve yapılan analizleri inceler, bu bilgiler ışığında yapılmasını ön gördüğü değişiklikleri mekanikerlere uygun bir dil ile iletir.

Yarış mühendislerinin çalışabileceği alanları iki başlık altında toplayabiliriz:

 • Test Süreci
 • Yarış Performansı
 • TEST SÜRECİ: Yarış mühendisliğinde en can alıcı bölümlerden biri aracın test sürecidir. Performans, maliyet, dayanıklılık ve güvenlik arasındaki dengenin sağlandığı bölüm bu bölümdür. Performansı ve verimi arttırmak adına aracın tüm bölümleri çok hassas testlere tabi tutulur. Bu testlerde en büyük sorumluluk aerodinamik mühendislerine aittir. Onların görevi, aracın downforce’unu arttırarak araçların maksimum hızla virajı alabilmelerini sağlamak ve hava türbülansı sebebiyle aracın savrulmasını engellemektir.
 • Ön ve arka kanatlarda ve profilde maksimum performansın sağlanabilmesi için araca; rüzgar tüneli testi, bilgisayarlı akışkan dinamiği testi (hava akımı simülasyonu) uygulanır. Araç pistte test edilir.
 • YARIŞ PERFORMANSI: Yarış mühendisleri aracın tam anlamıyla hazır olmasından ve yarış günü yarış planı yapmaktan sorumlu olan kişilerdir. Tüm ekipmanların ve yedek parçaların hazır olduğundan emin olurlar, yarış öncesinde yarış koşulları hakkında bilgi toplayıp takım için yarış stratejisi belirlerler.
 • Mühendisler, telemetri (araçtaki sensörlerden gelen verilerin kablosuz iletimi) ve motor kontrol ünitesindeki bilgisayar arıza teşhisini kullanarak, yakıt ikmali zamanlamaları ve lastik seçimi gibi faktörler üzerinde ince ayar yaparlar. Araç sürücüye özel bir şekilde ayarlanır. Mühendisler, duraklama esnasında araçta gerekli ayarlamaları yapabilmek veya sürücüye talimatlarını iletebilmek için yarış verilerini ( performansı, motor sıcaklığını, viraj hızlarını, sürücü geri bildirimlerini) yakından izlerler.
 • Yarış sonrasında sürücüler ve mühendisler bir araya gelerek yarış esnasında nelerin gerektiği gibi çalışıp nelerin çalışmadığı konusunda birbirlerine aktarımda bulunurlar. Bunlara ek olarak yarış sonrasında, motor korozyon belirtilerini kontrol etmek ve yağ muayeneleri gibi başka testler de yapılır.

Yarış mühendisleri, yarış aracı üreten firmalarda, test laboratuvarlarında ve parça tedarikçilerinde çalışabilirler.

Mühendisler, motor ve şanzıman sistemleri, şasi ve gövde yapımı, elektronik ve hidrolik, kompozit malzeme gibi alanlarda uzmanlaşabilir.

RedBull takımı yarış mühendisleri gece mesaisinde.
RedBull takımı yarış mühendisleri gece mesaisinde.

Nasıl Yarış Mühendisi Olunur?

“Her şey iyi güzel de nasıl yarış mühendisi olacağım ben?” dediğinizi duyar gibiyim. İşte sorunuzun cevabı:

Yarış mühendisi olabilmek için öncelikle hali hazırda makine mühendisliği veya otomotiv mühendisliği diplomanız bulunmak zorunda. Sonrasında yurt dışında ilgili bölüm olan üniversiteye başvurmanız ve bölümü başarıyla bitirmeniz gerekiyor. İngiltere, Amerika, İtalya, Avustralya gibi ülkelerde başvurmanız mümkün.

Yarış mühendisi olabilmek için sadece okulu bitirmek yetmiyor. Yarış mühendisliği, mühendislikler arasında rekabetin en yüksek olduğu bölümlerden biri. Yükselmek istiyorsanız oldukça güçlü bir staj tecrübeniz olması gerekmekte. Staj için küçük ligleri denemelisiniz. Formula 3, Formula 2, MotoGP 3, MotoGP 2 gibi liglerde yardımcı mühendislere ihtiyaç olduğundan kolaylıkla staj ayarlamak mümkün.

Yarış Mühendisliği Maaşları

Güncel bir kaynaktan ulaştığımız bilgilere göre; yeni mezun yarış mühendisleri yıllık ortalama 50.000 dolar arasında bir maaşla işe başlıyorlar. Deneyim kazandıktan sonra asgari olarak yıllık 72.000 dolar maaş almaya başlıyorlar. Kıdemli yarış mühendisleri ise yıllık 109.000 dolar maaş alıyorlar.

Yarış Mühendisi Olmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Yarış mühendisi olmak için sahip olunması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Yarış mühendisleri aracın etrafında toplanmış.
Yarış mühendisleri aracın etrafında toplanmış.
 • İyi derece fizik ve matematik bilmek,
 • Çok iyi derecede teknik bilgiye sahip olmak,
 • Veri analiz yeteneklerine sahip olmak,
 • İnovatif ve pratik çözüm önerileri geliştirebiliyor olmak,
 • Makine mühendisliği veya otomotiv mühendisliği diplomasına sahip olmak,
 • Güçlü bir staj tecrübesi,
 • Motorlu araç mühendisliği ve tasarımına özel bir ilgi duymak,
 • Motor sporlarına gönülden ilgi duymak,
 • Sektördeki güncel olaylardan haberdar olmak,
 • Baskı altında çalışmaya dayanıklı çelik gibi sinirler,
 • Uzun çalışma saatlerine dayanabilmek,
 • Güçlü iletişim yetenekleri,
 • Takım çalışmasına uygun olmak,
 • Sorumluluk almak,
 • Gerektiğinde inisiyatif alabilmek,
 • Kriz yönetebilmek,
 • Kısa zamanda doğru kararlar alabilmek.

SON SÖZLER:

Bu yazımda; yarış mühendisliği nedir, yarış mühendisi nasıl olunur, yarış mühendisliği maaşları ne kadar? Gibi konuları sizlerle elimden geldiğince paylaşmaya çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Eğer hala yarış mühendisliği nedir? Sorusu sizin için cevap bulmasıyla bu yazının altına yorum olarak sorabilirsiniz.

Bu yazının anlamı benim için çok büyük çünkü; hayallerim ve hedeflerim bu sektör üzerine kurulu. Bu yazıyı yazarken kendim için ne kadar doğru bir tercih yaptığımı tekrar anladım. Dilerim bu sektörle ilgili kariyer hedefleri olan herkese faydası olan bir yazı yazabilmişimdir.

Saygıyla ve sevgiyle.

Bu yazı; oyuncak arabalarını söküp modifiye eden ve tekrar bir araya getirip yarıştırarak çocukluğunu geçirenlere, gecenin bir vakti veya sabahın körü fark etmeksizin yarış aşkıyla uyanan ve yarış izleyen tüm fanatiklere, yarış izlerken pitteki analiz yapan mühendislere ‘Acaba bir gün ben de onların yerinde olur muyum?’ diyip imrenerek bakanlara, sektördeki ve ligdeki haberlerden anında haberdar olmak için sosyal medya hesaplarından bildirimleri açanlara, kendi yarış aracını tasarlamak ve üretmek isteyen pırıl pırıl genç mühendislere ve 7’den 70’e motor sporlarına gönül veren herkese adanmıştır!

4 Comments
 1. Avatar
  • Avatar
   • Avatar
 2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir