Tuğla Çeşitleri Nelerdir? Tuğla Özellikleri

Tuğla Çeşitleri Nelerdir? Tuğla Özellikleri
Tuğla Çeşitleri Nelerdir? Tuğla Özellikleri

Yapı sektöründe en çok kullanılan malzemelerden birisi de tuğladır. Yüksek basınç mukavemeti, şık görünüşü ve daha birçok özelliği tuğlayı yapı malzemeleri içinde vazgeçilmez bir konuma koyuyor. Ben de bu yazımda sizlere tuğla çeşitleri ve tuğla özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Tahmin edeceğiniz üzere birçok tuğla çeşidi mevcut. Bu tuğla çeşitlerinin kendilerine ait özellikleri olduğu gibi ortak tuğla özellikleri de mevcut.

Tuğla Çeşitleri Nelerdir?

Tuğla çeşitleri: Yapım yöntemlerine, kullanım amaçlarına, şekillerine göre birbirlerinden ayrılırlar.

Yığma Tuğlalar

Yığma tuğlalar, yatay delikli ve düşey delikli olarak üretilebilirler. Darbelere karşı dayanıklı, 8.5’luk, 13.5’luk, 10’luk, 24’lük ve 19’luk ölçülerinde üretilirler.

Ateş Tuğlası

Adından da anlayacağınız üzere ateş tuğlası yüksek ısıya dayanıklı bir tuğla türüdür. Bu tuğla çeşidi daha çok dekoratif amaçlı: Şömine, barbekü, fırın, baca gibi yerlerde kullanılır. Ayrıca ateş tuğlasında kullanılan harç da ateşe ve ısıya dayanıklı olmalıdır. Şamot adı verilen ısıya dayanıklı harç kullanılır.

Baca Tuğlası

Sıcaklığa dirençli bir tuğla çeşididir. Boyutlarına bağlı olarak tek delikli ya da çift delikli üretilir.

Asmolen Tuğla

Tuğla çeşitleri yazıma asmolen tuğla ile devam etmek istiyorum. Dayanıklı yapısı nedeniyle çokça tercih edilen bir tuğla çeşididir. yaklaşık olarak 35 cm’ye kadar kalınlığa sahip olabilir. Daha çok 25’lik asmolen tuğlalar tercih edilirler.

Dekoratif Tuğla

Estetik görünüşleri nedeniyle dekoratif çalışmalarda tercih edilirler. Kaplama olarak da kullanılabilirler. Günümüzde özellikle yazlıklarda, apartmanların mutfaklarında tercih ediliyor.

Tuğla çeşitleri nelerdir? Sorusuna elimden geldiğince cevap verdim. Her tuğla çeşidinin kendine has özelliğinin olduğunu gördünüz. Fakat tuğla malzemesinin başlı başına belli özellikleri vardır. Gelin bir de tuğla özellikleri nelerdir? Sorusuna cevap verelim.

Tuğla Özellikleri

Neden tuğla kullanmalıyım? Tuğla özellikleri nelerdir, bana ne faydası olur gibi sorularınız varsa buyrun cevabı:

  • Yüksek basınç mukavemeti, darbelere karşı dayanıklılık.
  • Ekonomiklik
  • Kimyasal maddelere karşı dayanıklılık
  • Tuğla daha çevreci bir malzemedir.
  • Yangına, ısıya karşı direnç
  • Ses yalıtımı
  • Hafiflik
  • Dona ve çözünmeye karşı dayanıklılık
  • İçerisinde nem ve su tutabilme

Tuğlanın özelliklerindendir.

Bu yazımda sizlere tuğla çeşitleri ve özelliklerinden bahsetmeye çalıştım. Umarım tuğla çeşitleri nelerdir ve tuğla özellikleri nelerdir? Soruları sizler için cevap bulabilmiştir.

Tavsiye Yazı: Agrega Nedir?

2 Comments
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir