Tanx Türevi Nedir? Tanx Türevi İspatı |Tanx Grafiği

Tanx türevi nedir veya tanx türevi ispatı nedir? Gibi sorularınız varsa doğru yazıya geldiniz. Bu yazımda tanx fonksiyonunun türevinin ne olduğunu, ispatıyla birlikte sizlere anlatmaya çalışacağım. Tanx türevi, biraz karışık olmasına rağmen gidiş yollarını öğrendikten sonra oldukça kolay bir matematiksel işlemdir. Adım adım sizlere tanx fonksiyonunun türevini almayı anlatmak istiyorum. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım

İlk olarak Tanx türevi nedir? Sorusuna cevap verelim.

  • Tan’x= sec2(x)= 1 + tan2x = 1/ cos2

Tanx Türevi İspatı

F(x)= tanx fonksiyonunun türevini adım adım bulalım.

  • tan(x) = sin(x) / cos(x)
  • d/dx(tanx)= (d/dx)sin(x)/cos(x)
  • = ( cos(x)(d/dx)sin(x)-sin(x)(d/dx)cos(x) ) / cos2(x)
  • = ( cos(x)cos(x) + sin(x)sin(x) ) / cos2(x)
  • = 1 + tan2(x) = sec2(x)

Bu tanx türevi ispatı sizin için yeterli olmadıysa, aşağıdaki ispattan da yararlanabilirsiniz. Bu iki ispat kafanızdaki: ” Tanx’in türevi nasıl alınır?” sorusuna umarım cevap olmaya yeter.

tanx türevi nedir tanx türevi ispatı
tanx türevi nedir tanx türevi ispatı

Tanx Grafiği

Son olarak da Tanx fonksiyonunun grafiğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Genellikle öğrencilerin çizerken zorlandığı grafiklerden birisidir tanx grafiği. Benim paylaştığım doğru tans grafiğine bakarak, siz de kendiniz çizmeyi deneyip, pratik yapabilirsiniz.

tanx türevi
Tanx fonksiyonu grafiği

Bu yazımda sizlere Tanx’in türevini anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Hala tanx’in türevi ile ilgili sorularınız varsa bu yazının altına yorum olarak sorabilirsiniz. Secx’in integralinin ispatını yaptığımız yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

Tavsiye Yazı: Secx İntegrali

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir