Pi Sayısı Nedir? Pi Sayısı Ne İşe Yarar? Pi Sayısı Tarihçesi

Pi Sayısı Nedir? Pi Sayısı Ne İşe Yarar? Pi Sayısı Tarihçesi
Pi Sayısı Nedir? Pi Sayısı Ne İşe Yarar? Pi Sayısı Tarihçesi

Pi sayısı. Sadece bir sayı. Sadece bir sayı mı? Sadece bir sayı olmasının yanında dünyanın da en meşhur sayısı. Arkadaşlar bu yazımda sizlere pi sayısı nedir, pi sayısı tarihçesi ve pi sayısı ne işe yarar gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.
Matematiğin büyülü dünyasına bir adım atıyoruz ve henüz ikinci adımımızda ise bir alt evren olan pi sayısının büyülü dünyası ile karşılaşıyoruz. Bu dediklerimi yazının ilerleyen kısımlarında iyice anlayacaksınız. Pi sayısı nedir sorusuna cevap vermeden önce pi sayısı tarihçesini inceleyelim.

Pi Sayısı Tarihçe

Pi sayısı tarihçesine bakacak olursak, pi sayısı ismini Yunanca bir kelime olan ve Türkçe karşılığı çevre anlamına gelen “περίμετρον” kelimesinin ilk harfinden alır. Aynı zamanda, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir.
Bir bilgisayar programcısı olan Fabrice Bellard tarafından 2010 yılında 2.699.999.990.000 basamağını bulmuştur. Eski zamanlardaki karşılıklarına bakacak olursak, Arşimet 3 tam 1/7 ile 3 tam 10/71 arasında bir sayı olarak hesaplamıştı. Mısırlılar 3,1605, Babilliler ise 3.1/8 olarak aldı. Tam olarak hangi tarihte nerede ortaya çıktığı bilinmemek ile birlikte çok eski dönemlerde farklı isimlerle kullanıldığı da tarihte görülmüştür. pi sayısı tarihçesine ufak bir göz gezdirdikten sonra pi sayısı nedir sorumuza cevap verelim.

Pi Sayısı Nedir? Pi Sayısı Ne İşe Yarar? Pi Sayısı Tarihçesi
Pi Sayısı Nedir? Pi Sayısı Ne İşe Yarar? Pi Sayısı Tarihçesi

Pi Sayısı Nedir?

Pi sayısı nedir sorusuna bir cevap arıyorsak aslında cevap çok basit. Sadece beş kelimeden oluşan bir cevaba sahip. Peki içerisinde dünya üzerindeki bütün anlamlı ve anlamsız kelimeleri içeren ve sonsuzluğa uzanan bir sayı olan pi sayısı neymiş bakalım.

Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölümüdür. Bu sayı her daire için aynı olduğu için aynı zamanda bir matematik sabitidir. Peki, dünya üzerinde özel olarak adına sahip bir günü olan bu sayıyı bu kadar mükemmel yapan ne? Pi sayısı ne işe yarar?

Pi Sayısı Ne İşe Yarar?

Pi sayısı nedir sorusundan sonra pi sayısı ne işe yarar? Sorusuna geldi sıra. Pi sayısı sonsuz rakamlardan oluşan ve asla birbirlerini tekrar etmeyen sayılardan oluşan bir topluluk olarak düşünebiliriz. Şöyle diyelim. Bir sayı düşünün ve bu sayının virgülden sonraki kısmı sonsuza kadar gidiyor ve hiç kendisini tekrar etmiyor. Böyle bir sayıyı bizim sallayarak oluşturmamız mümkün bile değil. Bu sonsuzluğun içerisinde ise aklınıza gelebilecek bütün sayı kombinasyonları yer almakta. Doğum gününüzden, telefon numaranıza, kart şifreniz ve daha fazlası. Eğer bu ondalıkları birer harfe dönüştürecek olursak aklınıza gelebilecek bütün sözler bu sayının içerisinde yer alıyor olacaktır. Sonsuzluktan bahsediyoruz. Oysa ki sonsuzluktan bahsederken bile anlayabilmemiz için sonlu örnekler vermeye çalışıyoruz. Evren kadar sonsuz bir sayı. Bu kadar sonsuzluktan bahsediyor olsak bile, kendilerini pi sayısının basamaklarının yüzlerce satırını ezberlemek içi uğraşan ve bunlar için topluluk kuran insanlar bile mevcut. Bunun için Guinness rekorlar kitabında bir liste de bulunuyor. Birinci sırada olan Rajver Meena 70.000 basamağı ezbere biliyor. Bütün bunlar sizlere ilginç gelebilir. Pi sayısı elbette hepinizin bildiği üzere belli sayıda basamakları alınarak matematiksel hesaplamalarda aktif olarak kullanılmakta. Aklınıza gelebilecek birçok alanda yardımı dokunuyor bizlere bütün bunların dışında. Pi sayısı ile ilgili bunca anlattığım şeyden sonra eminim aklınızda pi sayısı kaçtır? Sorusu da belirdi. Bu soruya da hep birlikte cevap arayalım.

Tavsiye Yazı: Tanx Türevi İspatı

Pi Sayısı Kaçtır

Pi sayısı sonsuza uzanan bir sayı olduğundan dolayı tamamını bilmek maalesef ki mümkün değildir. Ömürlerinin önemli kısımlarını bu sayı için harcayan onca insan ile beraber şu an için pi sayısının 13,3 trilyon basamağı hesaplanmış durumda. Peki, bu sonsuzluk içerisinde sonsuzluk barındıran sayıyı hesaplamak neden bu kadar önemli? Yıllar önce basamaklarını hesaplamak yıllar sürerken özellikle. Örnek verecek olursak, Çudnovski kardeşler. Bu iki kardeş bir bilgisayar yaparak bu bilgisayar ile pi sayısının basamaklarını hesaplamak için uğraşmışlardır. Bunun niçin bu kadar önemli olduğu sorulduğunda ise iki kardeşten biri olan David Çudnovski, “pi’yi keşfetmek, kâinatı keşfetmek gibidir” demiştir. Bu sözler aslında içerisinde bizlere neleri barındırdığı bildiğimiz gibi neleri barındığını da bilmediğimizi açıklıyor. Belki de en önemli sırlar ve keşiflerde bu basamakların arasında bir yerlerde.

Pi Sayısı İlk 100 Basamağı

3,14159265358979323846264 338327950288 4197169399375105820974944 5923078164062862089986280 348253421170679

Pi Sayısı Günü

Dünya pi sayısı günü her yıl 3. ayın 14. gününde kutlanmaktadır. Yani tam olarak her yıl 14 Mart dünya pi günü olarak kutlanmakta. Aynı zamanda bu gün ünlü bilim insanı Albert Einstein’in doğum günü ve diğer çok ünlü bilim insanlarımızdan olan Stephen Hawking’in ölüm yıl dönümü. Dünya pi gününün yanı sıra pi sayısından ilham alınarak yapılmış birçok sanat eseri de mevcut. Bu kadar büyüleyici bir sayıdan ilham almamak olanaksız gibi.

Son Sözler

Özellikle mart ayı içerisinde bulunduğumuz ve bu özel gün de yeni geçmişken hatırlatıcı bir yazı yazmak istedim. Pi sayısı nedir, pi sayısı ne işe yarar, pi sayısı tarihçesi, pi sayısı kaçtır gibi konuların da sizler için cevaplandığını düşünüyorum.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir