Marie Curie Kimdir? Marie Curie Buluşları

Marie Curie Kimdir ? Hayatı ve Buluşları Nelerdir ?
Marie Curie Kimdir ? Hayatı ve Buluşları Nelerdir ?

Bilim dünyasını ışığıyla aydınlatan bir kadın. O, tarihe adını altın harflerle yazdırmış ve ondan sonra gelecek bütün kadın ve erkeklere ilham olmuş birisi. Bu yazımda sizlere Marie Curie kimdir hayatı ve Marie Curie buluşları neler? Bahsetmeye çalışacağım. O zamanlara onunla beraber bakarak yaşadığı dönem ile onu beraber yorumlamaya çalışacağız. Öncelikle Marie Curie kimdir sorusuna bir cevap vermeye çalışalım.

Marie Curie’nin Hayatı

Marie Curie Kimdir? Bu soruya yanıt vermek için öncelikle Marie Curie’nin hayatı , ailesi ve yaşadığı dönem üzerinde durmamız gerekiyor. Tam ismiyle Maria Salomea Skłodowska 7 Kasım 1867 yılında Polonya’nın Varşova kentinde hayata gözlerini açmıştır. Eğitimci bir aileden gelen Marie’nin babası fizik ve matematik öğretmeni, annesi ise o ve kardeşlerinin kaldığı yatılı bir kız yurdunun müdüresiydi. Zorlu bir çocukluk dönemi yaşayan Marie’nin önce iki ablası tifüse yakalandı ve biri hayatını kaybetti. Bundan iki sene sonra ise annesini veremden kaybetti. Onun yaşadığı zorluklar onu ilerisi için hazırlayan adımlardan başka bir şey değildi.

Gençlik yıllarında yaşadığı şehir olan Varşova’da kızların üniversite eğitimi almasına izin verilmiyordu. Ama eğitimci bir aileden gelen kardeşleri bu yasakların durdurması pek mümkün görünmüyordu ve kardeşi Bronya ile birlikte para biriktirmeye başladılar. Öncelikle Bronya tıp eğitimi aldı ve daha sonra sıra Marie’deydi. Ablası ona matematik ve fizik konusunda yardımcı oldu. Marie’nin eğitim hayatı tabii ki bu kadar ile sınırlı kalmayacaktı, onun hedefleri daha özgür bir ortam olan Paris’den geçiyordu. Paris’e gitmeden önce ise Polonya’da Endüstri ve Tarım Müzesi  adı altında gizli eğitim veren okulda öğrenim gördü. Paris’e ablasının yanına taşınacak daha sonrasında ise küçük bir tavan arasında yaşayarak eğitim hayatını devam ettirmek için çabalayacaktı.
Fizik ve matematik alanlarında diplomalarını aldı ve fizik alanını sınıf birinciliği ile tamamladı. Onun hedeflerinin bir sonraki adımı ise öğretmenlik diploması almasıyla devam ediyordu. 1896 yılında bu hedefini de gerçekleştirdi. Paris kısmı hayatının zorlu ve yoksul kısımlarından bir başkasıydı. Neredeyse yoksulluk sınırında ama çok başarılı bir şekilde eğitim hayatını sürdürdü. Marie Curie kimdir sorusuna bir cevap ararken, hayatının en önemli kısımlardan olan Pierre Curie ile evliliği ve sonrasına bir göz atalım.

Pierre Curie ile Evliliği

Pierre Cruie ile evliliği kuşkusuz hayatında ki en önemli olayların başında geliyordu. Pierre Curie ile evliliği onu Marie Curie yapmış ve Marie Curie kimdir sorusunun cevabı hayatının bu yıllarında şekillenmiş diyebiliriz bir bakıma.

Marie Curie Kimdir ? Hayatı ve Buluşları Nelerdir ?
Marie Curie Kimdir ? Hayatı ve Buluşları Nelerdir ?

Kadınlar ve bilimin bir arada olabileceğini düşünmeyen ve hayatına bir kadın almış bir insan değildi Pierre. Bu konuda zamanının bilim adamları ile aynı düşünceleri paylaşıyordu. Müdürlüğünü yürüttüğü bir laboratuvarda bir kadının çalıştığı çok zor görünen bir durumdu. Fakat Marie onun için bir istisna olacaktı. Ortak çalışmaları olan bu iki bilim insanı için bir sonraki basamak evlilik olmuş ve 1895 yılının temmuz ayında hayatlarını birleştirmişlerdi. O yaşadığı dönemlerde kadınların sadece evlenip iyi birer çocuk yetiştirmesi gerekiyor algısını o kadar güzel kırıyordu ki buna öncelikle eşiyle başlamıştı. İlerleyen yıllarda iki kızı da olacak hatta onlar da saygın bilim insanlarından olacaklardı. Hem çocuklarını büyüttü hem de bilim dünyasının şekillenmesinde öncü insanlardan biri oldu.


1906 yılında yağışlı bir bahar günü eşi Pierre Curie bir at arabası kazasında hayata gözlerini yumdu. Hayatının aşkını kaybeden Maire için zor günler başlamıştı. Hayatının aşkı ve beraber çalıştığı bir iş arkadaşını kaybetmenin verdiği derin hüzün bir yana ilerleyen yıllarda üzerine iftiralarda atılacaktı. O, üzerine bu iftirayı atan gazeteciyi düelloya davet edecek kadar da cesur bir kadındı. Hayatının her anında her zorluğu aşabilecek ve bunu da kimseye ihtiyaç duymadan yapabilen bir kadın Maire Curie. Devlet tarafından kocasından sonra bağlanacak maaşı kesin bir dille reddetmişti.

O iş arkadaşını ve aşkını kaybetmiş bir kadındı. Her şeyi beraber yaptıkları yol arkadaşını unutamazdı. Her gece ona yaptıklarını ve yapacaklarını anlatan mektuplar yazıyordu. Yokluğunu bu şekilde doldurmaya çalışıyordu belki de.

İlklerin Kadını

Marie Curie Kimdir ? Hayatı ve Buluşları Nelerdir ?
Marie Curie Kimdir ? Hayatı ve Buluşları Nelerdir ?

O dünyanın görmeye alışık olduğu kadınlardan değildi. Hayatı boyunca hedeflerin zorluğu veya kadın olmanın getirdiği tabuları düşünmeden yaşamaya çalıştı. Eğitim yıllarından evlilik yıllarına daha sonraki yalnız dönemleri onu sadece daha güçlü bir kadın yaptı. Tabii ki her insan gibi o da yıprandı ama herkes için sebep sayılabilecek basamaklar onun için bahane oldu. Bu şekilde bilim dünyasında asla unutulmayacak ve yol gösterici bir ışık olarak iz bıraktı. Onun dönemi aslında bizler için çok zengin bir zaman. Tanıdığınız birçok bilim insanı bu dönemde yaşamış. Bilim dünyasının büyük ölçüde şekillendiği ve erkek egemenliğinin sürdürüldüğü bu dönemde ilk defa iki Nobel ödülü alan bilim insanı olarak adını tarihe çok güçlü bir şekilde yazdırdı.
İlk nobel ödülü alan kadın olan Marie Curie, 1903 yılında Nobel Fizik ödülü, 1911 yılında Nobel Kimya ödülünü almaya hak kazanmıştır.
Marie aynı zamanda Paris Üniversitesinde Doktora yapan ilk kadın olmuştur.
Kızlarından Irene ilerleyen yıllarda Nobel öldülü alacaktı ve en fazla Nobel Ödülü alan aile olacaklardı. Madam Curie’nin torunları da saygın birer bilim insanları olmuşlardır.

Marie Curie Kimdir ? Hayatı ve Buluşları Nelerdir ?
Marie Curie Kimdir ? Hayatı ve Buluşları Nelerdir ?

Marie Curie Buluşları

Marie Curie kimdir sorusundan sonra da Marie Curie’nin buluşlarına bakalım.
Marie Curie buluşlarını inceleyecek olursak, Polonyum ve Radyum elementlerini bulmuştu eşiyle birlikte. Radyoaktivite konusunda yaptıkları çalışmalar ona ve eşine Nobel Fizik ödülünü kazandırmıştı.
Eşi öldükten sonra üniversite ona eşinin üniversitedeki akademik makamını teklif etmişti. Kocasının kürsüsünde çalışacaktı. Dersinin ilk günü büyük bir ilgi ve kalabalık ile karşılandı. O ise dersi kaldığı yerden anlatmaya devam etti.

Üniversitede ise Marie Curie’nin buluşlarının ilki, saf radyum metalinin izole edilmesi olmuştu. Radyum izolasyonu yönteminin patentini almadı. Böylece dünyadaki bütün bilim insanlarının bu konuda serbestçe çalışmasına imkan tanımış oldu.

1910 yılına geldiğimizde radyoaktivite üzerine; bir elementin radyoaktif işlemlerden sonra başka bir elemente dönüşebileceğini keşfetmişti. Bu şekilde Nobel Kimya ödülünü kazandı. Bu ödülü iki defa kazanan ilk bilim insanı olmuştu.

Taşınabilir röntgen cihazları çıkarmayı ve özellikle savaşta yaralananlara yardımcı olmayı amaçladı.
Kızıyla beraber kadınlara X ışını teknolojisini öğretti. Fizik tedavi uzmanlarına savaş esnasında radyoloji ekipmanının nasıl kullanılacağını gösterdi. Ve bu esnada yüksek miktarda radyoaktif ışına maruz kaldı.

1914 yılında çalışmış olduğu Paris Üniversitesinde açılan Radyum Enstitüsünün ilk müdürü oldu.
1932 yılında ise ablası Bronya’nın da yardımlarıyla Polonya devleti ile birlikte, günümüzde kanser araştırmaları yapan bir enstitü kurdu.
Marie Curie’nin buluşları başlığına baktıktan sonra hayatının geri kalan kısmına bakalım.

Bilim İçin Ölen Kadın

Marie Curie’nin buluşları gündem oluyor, dünyayı geziyor ve gittiği ülkelerde dersler veriyordu. Aldığı en özel hediyelerden biri de kuşkusuz Amerikalı kadınların aralarında toplayıp aldıkları 1 gram radyumdu. Hayatında her şey güzeldi fakat çok fazla radyoaktif ışına maruz kalmıştı. Elleri nasır ve radyasyon yanıkları ile doluydu. Radyum yüzünden kan kanserine yakalandı. Bilim için ölen kadın olarak tarihe geçti. Mezarı Fransa’nın ulusal anıt mezarlığına taşındı ve bu şerefe layık görülen ilk kadın oldu.

Hayatını Anlatan Fim

Hayatını anlatan iki film yapıldı. İlk yapılan film ölümünden 10 yıl sonraydı ve büyük yankı uyandırdı. Marie Curie kimdir sorusu kendi döneminde ses getirmişti ve film 10 dalda Oscar kazandı.

SON SÖZLER

Daha fazlasını yapamasak bile şu an için Marie Curie kimdir, hayatı, buluşları ve hayata karşı bakış açısı daha net görülebilsin istedim. Marie Curie kimdir ve daha nice sorularınıza cevap alabildiğinizi umuyorum.

Tavsiye Yazı: Elon Musk Sözleri

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir