Genleşme Nedir? Genleşme Örnekleri

Genleşme Nedir? Genleşme Örnekleri

Genleşme nedir veya genleşme örnekleri nelerdir? Gibi sorularınız varsa doğru yazıya geldiniz. Bu yazımda genleşme olayının ne olduğunu elimden geldiğince açıklayacak, genleşme örnekleri vereceğim. Genleşme nedir? Sorusu ilkokul yıllarından beri karşımıza çıkan bir sorudur. Ayrıca genleşme olayını hayatımızın birçok yerinde gözlemleyebiliriz. Hatta yazıya direkt bir genleşme örneği ile giriş yapmak istiyorum. Çocukluğunu mahallede top oynayarak geçirmiş şanslı nesilden olan biri olarak : Topun sıcak havada şişmesi olayını genleşmeye örnek olarak verebilirim.

Genleşme Nedir?

Genleşmenin kelime anlamı genişlemedir. Zaten genleşme de bir genişleme olayıdır. Genleşme nedir sorusunu daha bilimsel bir şekilde cevaplamamız gerekirse: Sıcaklık etkisiyle maddenin hacminde meydana gelen büyüme olayına genleşme denir. Maddenin ısı alması sonucu hacminin büyümesi genleşmedir. Genleşme olayının tersi ise büzülmedir. Büzülmeye de başka bir yazı da ilerleyen zamanlarda değineceğim. Genleşme nedir? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Genleşme örneklerine geçmeden, şu an aklınızda oluştuğunu düşündüğüm: Genleşme nasıl olur, genleşme nasıl meydana gelir? Sorularına da cevap vereyim.

Genleşme Nasıl Olur?

Bir madde ısı alırsa sıcaklığı yükselir. Dolayısıyla kinetik enerjisi de artar. Kinetik enerjisi artan maddenin tanecikleri birbirinden uzaklaşır. Tanecikler arası mesafe artar ve maddenin hacminde bir büyüme meydana gelir. Maddeye ısı enerjisi verme işlemi durdurulup, madde normal sıcaklığına geldiğinde ise maddenin taneciklerinin hızı yavaşlar. Dolayısıyla maddenin hacmi genişlemiş olarak kalır.

Genleşme nasıl olur sorusuna kısa ve öz bu açıklamayı yapabiliriz. Yazının başında hayatımızın her yerinde genleşme örnekleri görmek mümkündür demiştim. Gelin bu genleşme örnekleri neymiş bakalım. Genleşmeye birçok örnek verelim.

Genleşme Nedir? Genleşme Örnekleri

Genleşme Örnekleri

  1. Yazın tren raylarının uzaması genleşmeye örnektir.
  2. Bir kavanozun kapağını açamadığınız zaman, kavanozu sıcak suda bekletip tekrar deneyin. Kapağı açtığınızı göreceksiniz. Kavanozun kapağının sıcak su da genişlemesi genleşmeye örnektir.
  3. Yazın elektrik tellerinin uzaması, tellerde meydana gelen sarkmalar genleşmeye örnektir.
  4. Sıcak hava ile balonun şişmesi genleşmeye örnektir.
  5. Sıcakta bekletilen gazlı içeceklerin asidinin kaçması genleşmeye örnektir.
  6. Gazlı termometreler
  7. Sıcak havalarda gözlük camının aniden düşmesi
  8. Topun sıcak havada şişme yapması
  9. Parfüm, deodorant şişelerinin sıcak ortamda uzun süre bekletilmesi sonucu patlaması
  10. İçine sıcak su koyduğumuz pet şişenin genişlemesi

Yukarıda saydığım olaylar ve daha aklıma gelmeyen birçok şey genleşme örnekleridir.

Tavsiye Yazı: Yoğunlaşma Nedir?

Son Sözler

Bu yazımda genleşme nedir, genleşme nasıl olur? Sorularına cevap verdim. Aynı zamanda sizlerle genleşme örnekleri de paylaştım. Genleşme ile ilgili hala sorunuz varsa bu yazının altına yorum atarak sorabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir