Fay Nedir? Fay Çeşitleri Nelerdir?

Fay Nedir? Fay Çeşitleri Nelerdir?
Fay Nedir? Fay Çeşitleri Nelerdir?

Fay terimini birçok kez duymuşsunuzdur. Ne zaman bir deprem olsa hemen faylardan bahsedilir depremin sebebi olarak. Böyle anlarda fay nedir? Sorusu aklınızda birçok kez belirmiştir. Bütün seçmeli derslerini deprem mühendisliği üzerine alan bir inşaat mühendisliği öğrencisi olarak bu yazımda fay nedir ve fay çeşitleri nelerdir? Sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Fay çeşitlerini başlıklar altında teker teker açıklayacağım. İlk olarak fay kavramını inceleyelim.

Fay Nedir?

Yer kabuğu birçok levhadan oluşur. Bu levhalar sabit kalmaz. Sürekli hareket halindedirler. Levhaların hareketi sonucu, levhalarda enerji birikir. Zaman zaman bu enerjiler ortaya çıkar. Yer kabuğundaki bu hareketli kısımlara fay denir. Bir nevi yer kabuğunun kırıldığı nokta, kayma yüzeyidir. Fay nedir? Sorusunu bu şekilde cevaplandırabiliriz.

Fayın tanımını yaptık,fay hattı nedir? Sorusuna cevap verdik. Gelin bir de fay çeşitleri nelermiş? Hep birlikte öğrenelim.

Tavsiye Yazı: Tuğla Çeşitleri Nelerdir?

Fay Çeşitleri Nelerdir?

Yaptıkları hareketlere göre, oluşma şekillerine göre birçok fay çeşidi vardır.

Yanal Atılımlı Fay

Aşağı ve yukarı doğru hareketin olmadığı, yanal hareketin olduğu fay türüdür. Dünyadaki en tehlikeli fay türüdür. Yanal atılımlı fayların hareketi sığ depremlerin oluşmasına sebep olur. Sığ depremler, derin depremlere göre daha çok hasar verirler. Yanal atılımlı faylara örnek olarak Kuzey Anadolu Fay hattı verilebilir.

Ters Fay

Levhaların bir noktada çarpışıp diğerinin üzerine çıkmasıyla oluşur. Plakaların çarpışma sınırlarında görülür. Asal gerilmeler basınç yönündedir. Bitlis çarpışma zonu ters faya örnek olarak verilebilir.

Normal Fay

Birbirinden uzaklaşan levhalar arasında oluşur. Bu fay çeşidinde yanal gerilme çok azdır. En az hasarın oluştuğu fay normal faydır. Ege Bölgesinde Menderes Graberinde görülür.

Oblik Atılımlı Fay

Belli bir birincil atılım yönüne ek olarak, başka atılım yönleri de olan fay türüdür. Kuzey Anadolu Fay Hattı tek bir yöne atılımlı olsa da, fay hattının bazı bölgelerinde oblik atılımlı faylarda görülür. Yani örnek verecek olursak Kuzey Anadolu Fay Hattı sağ atılımlı bir faydır. Fakat bazı bölgelerinde sağ atılım hareketine eşlik eden ters veya normal fay hareketi de görülür.

Son Sözler

Bu yazımda fay nedir? Fay hattı nedir? Fay çeşitleri nelerdir? Sorularına elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir soru olmuştur. Fay hakkında kafanızdaki bütün sorular cevap bulmuştur. Sorularınızı yorum olarak yazmaktan lütfen çekinmeyin, her soruya cevap vereceğimden emin olabilirsiniz.

2 Comments
  1. Avatar
    • Tazemühendis

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir