Akifer Nedir? Akifer Türleri Nelerdir?

Akifer Nedir? Akifer Türleri Nelerdir?
Akifer Nedir? Akifer Türleri Nelerdir?

Akifer terimi; lise yıllarında coğrafya dersinde, üniversitede ise mühendislik bölümlerinin çevre ile ilgili derslerinde karşımıza çıkmaktadır. Akifer nedir? Akifer türleri nelerdir? Bu yazımda sizlere açıklamak istiyorum. Ayrıca akifer özelliklerinden de bahsedeceğiz.

Akifer Nedir?

Gözenekli veya geçirgen halde olabilen, birçok türü olan, yüksek hacimde su depolayabilen jeolojik birime akifer denir. Akifer suyun uzun süre yol alarak, daha uzak mesafelere gitmesini sağlar. Yer altındaki suların, daha büyük su birikintilerine iletilmesini sağlar bu yüzden akiferden ekonomik açıdan da yararlanılabilir. Akifer nedir? Sorusuna bu şekilde cevap vererek akiferin tanımını yapabiliriz. Akifer türleri nelerdir? Sorusuna cevap vermeden önce akifer özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Akifer Özellikleri

  • Akiferin alt ve üst kısımlarında bulunan tabakaların
    permeabilitesinin oldukça küçük olması gerekir.
  • Akiferde doygun olmayan kısımda zemin tanelerinin arasındaki boşluklarda zemin tanelerinin arasında hava ve su bulunur.
  • Doymamış bölgede bulunan su, yer çekimi kuvvetinin etkisi ile daha derinlere çekilebilir. Burada da yeraltı suyuna karışırlar.

Akifer özellikleri genel olarak böyledir. Tabi her akifer türünün kendine has özellikleri de vardır. Akifer türleri başlığı altında teker teker hepsini inceleyelim.

Akifer Nedir? Akifer Türleri Nelerdir?
Akifer Nedir? Akifer Türleri Nelerdir?

Akifer Türleri Nelerdir?

Akifer genel olarak Serbest akifer ve basınçlı akifer olarak ikiye ayrılır. Fakat bunların dışında bilmeniz gereken bazı taşıyıcı jeolojik birimler de vardır.

Serbest Akifer Nedir?

Suyu hem depolayan hem de iletebilen jeolojik birime serbest akifer denir. Geçirimsiz bir örtüye sahip değildir.

Basınçlı Akifer Nedir?

Alt tarafı ve üst tarafı geçirimsiz birim ile sınırlandırılmış olan akiferdir. Suyun oldukça uzak mesafelere gidebilmesine olanak sağlar. Basınçlı akiferde birçok boşluk vardır.

Akiklüd Nedir?

Suyu depolayan ama iletemeyen jeolojik birimdir.

Akifüj Nedir?

İçinde su bulundurmayan, suyun geçişine izin vermeyen geçirimsiz jeolojik birime akifüj denir.

Akitard Nedir?

Suyu depolayabilen fakat suyu iletme kabiliyeti sınırlı olan jeolojik birime akitard denir. Su oldukça yavaş geçer. Yarı geçirgen olarak kabul edilir.

Bu yazımda: Akifer nedir, akifer çeşitleri nelerdir? Akifer özellikleri gibi konulara açıklık getirmeye çalıştım. Bir jeolojik birim olan akifer hakkında hala sorunuz varsa bu yazının altına yorum atabilirsiniz. Yorumlarınızın hepsine elimden geldiğince yanıt vermeye çalışacağım.

Tavsiye Yazı: Porozite nedir?

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir