Tekstil Mühendisliği Maaşları | Devlet ve Özel Sektör

Tekstil mühendisliği
tekstil mühendisliği maaşları

Tekstil mühendisliği maaşları ne kadar? Bir tekstil mühendisi ne kadar maaş alır? Bu yazımda bu sorulara cevap vermek istiyorum.

Eğer üniversite bölüm tercihi yapacak bir öğrenciyseniz, asla yapacağınız mesleğin maaşına bakarak tercih yapmayın diyerek başlamak istiyorum yazıma. Meslek seçerken ilk olarak o işi sevip sevmediğinize bakmalısınız. Çünkü bir ömür boyu o mesleği icra edeceksiniz. Tekstil mühendisliği maaşları ne kadar? Anlatmadan önce eğer tekstil mühendisliği hakkında hiçbir bilginiz yoksa, uzun uzun tekstil mühendisliğini anlattığım : Tekstil mühendisliği nedir ? İsimli yazımı okumanızı öneririm.

Ama tekstil mühendisliği iş imkanları , ne iş yapar gibi konularda bilginiz varsa ve sadece tekstil mühendisliği maaşları hakkında bilgi almak istiyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Tekstil Mühendisliği Maaşları

Her mühendislik maaşları yazısında yaptığımız gibi, tekstil mühendisliği maaşlarını da özel sektör ve kamu olmak üzere iki ana başlıkta inceleyeceğiz. Özel sektör ve kamuda çalışmak arasında belli başlı farklar vardır. Öncelikle özel sektörde tekstil mühendisi olmak çalışma şartları ve olanaklar bakımından biraz daha zordur. İlk etapta çok zorlanırsınız. Bu sadece tekstil mühendisliği için değil, her mühendislik için geçerli olan bir durumdur. Fakat kendinizi geliştirir,tecrübe kazanırsanız size bağlı olarak özel sektörde aldığınız maaş ütopik rakamlara çıkabilir. Fakat devlette mühendis maaşları çok fazla yükselmez.

İlk olarak özel sektörde tekstil mühendisleri ne kadar maaş alır ? Bu soruya yanıt verelim.

Özel Sektörde Tekstil Mühendisliği Maaşları

Yeni mezun bir tekstil mühendisi özel sektörde ortalama olarak 2000-2500 ₺ gibi bir maaş ile işe başlarlar. Bu maaş kişinin kendini geliştirmişlik seviyesine göre değişkenlik gösterebilir. Tecrübe kazandıkça özel sektörde aldığınız maaş da artacaktır.

Devlette Tekstil Mühendisliği Maaşları

Tekstil mühendislerinin devlete atanması biraz zordur. Devlette tekstil mühendislerinin girebilecekleri kadrolar ne yazık ki çok fazla yoktur. Bu konuda güncel bilgiye internetten ulaşabilirsiniz. Ama olur da atanırsanız devlette yaklaşık 5000₺ gibi bir maaş alırsınız.

Bu yazımda sizlere tekstil mühendisliği maaşları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Tekstil mühendisliği ile ilgili aklınıza takılanları bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Her yoruma teker teker cevap vereceğime emin olabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir