Mesnet Nedir ? Mesnet Çeşitleri ve Mesnet Tepkileri

Mesnet nedir ? Sorusu , mühendislik ve mimarlık öğrencilerinin sık sık sorduğu bir sorudur. Mesnet kavramı ile öğrenciler ilk kez statik dersinde karşılaşırlar. Daha sonra mesnet nedir ? Sorusunu, mesnet çeşitleri ve mesnet tepkileri nelerdir? Soruları takip eder. Bu yazımda bu soruların hepsine cevap vereceğim. Kafanızda mesnet terimi ile ilgili hiçbir soru işareti kalmayacak. İlk olarak mesnetin tanımını yaparak yazımıza başlayalım.

Mesnet Nedir?

Mesnetin kelime anlamına bakacak olursak dayanak olduğunu görürüz. Aslında mesnet nedir ? Sorusunun mühendislikteki yanıtı da bir nevi dayanaktır. Ama tabi daha komplike bir biçimde.

Bir cismin ya da bir sistemin ; yatay ve düşey yönde ötelenme,dönme harketlerini yapmasını engelleyen hareketli,sabit,ankastre olmak üzere üç tipi bulunan cisimlere mesnet denir.

Mesnet tanımını bu şekilde yapabiliriz. Tanım yaparken sabit,hareketli ve ankastre terimlerini kullandım. Tahmin edeceğiniz üzere bunlar mesnet çeşitleri. Bu mesnet çeşitlerini de tek tek sizlere açıklamak istiyorum.

Mesnet Çeşitleri Nelerdir ?

Mesnet çeşitlerinden bahsederken mesnet tepkilerine de değinmek istiyorum. Her mesnet çeşitinin, kendine özgü oluşturduğu bir mesnet tepkisi vardır.

Ankastre Mesnet

Mesnet Nedir ? Mesnet Çeşitleri ve Mesnet Tepkileri
Mesnet Nedir ? Mesnet Çeşitleri ve Mesnet Tepkileri

Mesnet çeşitlerine ilk olarak ankastre mesnet ile başlamak istiyorum. Ankastre mesnet cismin hem x ekseninde, hem y ekseninde hareket etmesini engeller. Ayrıca cismin dönmesine de izin vermez. Yani yatay ve düşey eksende yer değiştirme olmaz.Ayrıca cismin dönme açısı da 0 derecedir. Dolayısıyla yatay ve düşey yönde mesnet tepki kuvveti, ayrıca döndürmeye karşı da mesnet momenti oluşur.

Sabit Mesnet

Sabit mesnetler de ankastre mesnetten farklı olarak, cisim kuvvet etkisi altında dönme hareketi yapabilir. Fakat yatay ve düşey yönde hareket edemez. Bu yüzden düşey ve yatay yönlerde mesnet tepki kuvvetleri oluşur.

Hareketli Mesnet

Hareketli ya da kayar mesnette cisim yatay yönde hareket edebilir, dönebilir fakat düşey yönde hareket edemez. Dolayısıyla düşey yönde bir mesnet tepki kuvveti oluşur.

Mesnet çeşitlerini daha iyi anlamak için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

Mesnet Nedir ? Mesnet Çeşitleri ve Mesnet Tepkileri
Mesnet Tipleri

Bu yazımda mesnet nedir ? Sorusuna cevap vermeye , mesnet çeşitleri ve mesnet tepkilerini açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Mesnet kavramını kafanızda iyi oturtursanız statik, yapı statiği,betonarme , mukavemet gibi dersler için iyi olur.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir