Frekans ve Genlik Nedir? Nelere Bağlıdır?

Genlik nedir, frekans nedir? Gibi sorularınız varsa doğru yazıdasınız. Bu yazımda sizlere frekans ve genlik nedir? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Genlik ve frekans kavramları ilkokulda fen bilgisi dersiyle karşımıza çıkıyor. Daha sonra lise ve üniversitede de bu kavramlar peşimizi bırakmıyor. Aslında frekans ve genlik çok basit kavramlar olsalar bile çok kolay bir şekilde unutulabiliyorlar. Bu yazımda sadece genlik nedir, frekans nedir? Sorularına cevap vermeyeceğim. Aynı zamanda genlik ve frekans nelere bağlıdır? Bu konuya da değineceğim. İlk olarak genlik ile başlamak istiyorum.

Genlik Nedir?

Genliğin kelime anlamı genişlik demektir. Fakat biz daha teknik bir genlik tanımıyla ilgileniyoruz ama mantığı buradan gelmektedir. Periyodik hareketteki maksimum düzeye genlik denir. Bir dalganın en tepesinden, dalga çukuruna kadar olan düşey uzunluğun yarısı genliktir. Genlik nedir? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Genliğin ne olduğunu daha iyi anlamak için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

Genlik nelere bağlıdır
Genlik Nedir?

Burada y ile gösterilen uzunluk genliktir.

Genlik nedir? Öğrendik. Frekans nedir anlatmaya başlamadan önce biraz da genlik nelere bağlıdır? Konusuna değinmek istiyorum.

Genlik Nelere Bağlıdır?

Genlik nelere bağlıdır? Sorusuna bir tel örneği üzerinden cevap vermek istiyorum. Zaten genelde bize bu soruyu okulda tel üzerinden sorarlar. Genlik telin :

  • Telin Boyuna
  • Gerginliğine
  • Kesitine
  • Cinsine

Bağlı olarak değişir.

Şimdi de frekansa geçelim.

Frekans Nedir?

Frekans titreşim sayısıdır. Birimi Hertz’dir(Hz). Frekansın tanımını daha detaylı şekilde yapacak olursak : Herhangi bir olayın, herhangi bir birim zamanda(bu birim zaman genelde 1 saniye olarak alınır) kaç defa, hangi sıklıkla meydana geldiğinin, tekrarlandığının ölçümüdür.

Frekans nedir? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Peki frekans nelere bağlıdır?

Tavsiye Yazı: Ergonomi Nedir? Ergonomi Örnekleri

Frekans Nelere Bağlıdır?

Frekans nelere bağlıdır? Sorusuna da yine bir tel üzerinden cevap vereceğim.

Frekans :

  • Telin boyuna
  • Telin cinsine
  • Telin kesitine
  • Telin gerginliğine

Bağlıdır.

Tavsiye Yazı: Periyot Nedir?

Son Sözler

Bu yazımda genlik nedir, frekans nedir? Sorularına cevap vermeye çalıştım. Ayrıca frekans ve genlik nelere bağlıdır? Konusunu da elimden geldiğince açıkladım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Frekans ve genlik hakkında her türlü sorunuzu bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir