Feyzi Akkaya Kimdir? Feyzi Akkaya Biyografisi

Her alanın bilindik,ünlü bir ismi vardır. Feyzi Akkaya da inşaat sektörünün duayenlerinden, her inşaat mühendisinin hayat hikayesini okuması gereken ünlü bir inşaat mühendisidir. Bu yazımda Feyzi Akkaya kimdir? Sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca Feyzi Akkaya ne zaman öldü , neler yaptı? Gibi her konuya değineceğim.

Feyzi Akkaya Kimdir?

Feyzi Akkaya, 23 Aralık 1907 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Soyu Osmanlı paşalarına dayanır. Osmanlı paşalarından Tatar Osman’ın torunudur Feyzi Akkaya. 1926 yılında, bugünkü adı İstanbul Teknik Üniversitesi olan İstanbul Yüksek Mühendis Mektebinden, 1932 yılında inşaat mühendisi olarak mezun oldu. Ayıca bölümü birinci olarak bitirmeyi başardı. İnşaat mühendisliğinin önde gelen isimlerinden bir diğeri olan Sezai Türkeş ile de üniversite yıllarında tanıştı. Daha sonra bu samimi arkadaşlık iş ortaklığına dönüştü. Feyzi Akkaya ile Sezai Türkeş, 1943 yılında isimlerinin baş harflerini kullanarak ST-FA İnşaat Müteahhitliği şirketini kurdular. 1976 yılında kurulan STFA Holding’in de temellerini o gün attılar.

feyzi akkaya kimdir
feyzi akkaya kimdir

1943-1976 yılları arasında Feyzi Akkaya ile Sezai Türkeş yurt içinde birçok köprü,yol,iskele,liman,baraj,tünel gibi projeleri hayata geçirdiler. Ayrıca Feyzi Akkaya ve Sezai Türkeş yurt dışına ilk giden Türk Müteahhitler olarak yurt dışından birçok yeniliği ülkemize kazandırdılar. Yurt dışı firmaları ile inşaat işleri yaptılar.

Feyzi Akkaya 1983 yılında yarı emekli oldu. Kendi isteği ile ofislerine önce haftada iki gün, daha sonra sadece perşembe günleri gelmeye başladı. Feyzi Akkaya 1976 yılında İTÜ’den doktor, 1989 yılında ise Boğaziçi Üniversitesinden Fahri Doktor unvanını almaya hak kazandı. Ayrıca can dostu Sezai Türkeş ile Feyzi Akkaya’ya 1990 yılında devlet üstün hizmet madalyası verildi.

1978 yılında Feyzi Akkaya Temel Eğitim Vakfını kurdu. Mal varlığının tamamına yakınını bu vakfa bağışladı. Vakıf, biri Bayramoğlu’nda, diğeri Malazgirt’te 2 endüstri meslek lisesi inşa ederek, Milli Eğitim’e devretti.

STFA Grubu’nun iki kurucusundan biri olan inşaat yüksek mühendisi Feyzi Akkaya (97), 9 Aralık 2004 tarihinde doğdu şehir olan İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Feyzi Akkaya kimdir? Daha iyi anlamak için Feyzi Akkaya ile ilgili birkaç anı paylaşmak istiyorum sizlerle.

Feyzi Akkaya’nın Keman Teli İle Köprü Test Etmesi

Feyzi Akkaya’nın, Erzincan Demiryolu inşaatında 44 no.lu köprüye keman telleri bağlayıp, ”la” sesine akort ederek, çelik elemanların fazla gerilip gerilmediğini izlemesi, günümüzde aynı amaç için kullanılan ”Meihak Gauge”lerin ilk temsilcisi oldu.
Zemin inceleme sondajları ve kazık çakılması ile ilgilenmeye başlayınca, Zorluk Emsalini ortaya attı ve uzun yıllar başarı ile kullanılan ve kazık boyunun pratik olarak ve büyük bir isabetle belirlenmesini sağlayan yöntemi Feyzi Akkaya oluşturdu.
Sezai Türkeş-Feyzi Akkaya ikilisi, iş hayatları boyunca mühendislik sektörüne 500’ün üzerinde yeni buluş getirdiler. Bu buluşların bir kısmı mühendislik literatürüne geçti, bazıları ise Türk tezi olarak tanındı.

Ortaklar, 1972 yılında Libya’da Trablus Limanı İnşaatı İhalesi’ne katılarak, 1973 başında ilk yurtdışı sözleşmesini imzaladılar. Bu tarihten sonra, Libya, Suudi Arabistan, İran ve Tunus’ta önemli işler aldılar.

Feyzi Akkaya kimdir? Anlamak istiyorsanız, Feyzi Akkaya’nın kaleme aldığı, ST-FA holdingin kuruluş hikayesini anlatan ömrümüzün kilometre taşları isimli kitabı okumanızı öneririm.

Feyzi Akkaya kimdir? Yazıma son olarak Feyzi Akkaya ile Sezai Türkeş’in bir anısını aktararak son vermek istiyorum.

O zaman STFA İnşaat’ın muhasebe müdürü olan abimiz aktarmıştı.

Feyzi Akkaya şirket fiili yönetiminden ayrılıp çiftlik evinde yaşamaya başladığı sıralarda, muhasebe de bir sayım sırasında kasanın diplerine sıkışmış bir zarf bulurlar. Üzerinde ”Sezai Türkeş emaneti” diye yazmaktadır. Belli ki uzun sürelerdir orada sıkışıp kalmış ve unutulmuştur. Açarlar ki içinden 10 milyon(diyelim ki zira o zaman hangi para revaçta idi ben de tam hatırlamıyorum) çıkar.

Tabii Sezai abiye götürürler .

“Hemen bunun yarısını Feyzi’ye gönderin. Bizim ortaklığımız herşeyi kapsar kasada tesadüfen bulunan fazla bir parayı bile…” Der.

SON SÖZLER

Bu yazımda sizlere Feyzi Akkaya kimdir ? Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Feyzi Akkaya’nın hayatı hakkında umarım bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Gerek Feyzi Akkaya gerekse Sezai Türkeş’i sadece bu yazı ile değil, yazdıkları kitaplar,yaptıkları işler, ülkemize kazandırdıkları ile tanımanızı öneririm. Bu yazı buz dağının görünen kısmı bile değil desem yeridir …

5 Comments
  1. Avatar
    • Tazemühendis
  2. Avatar
  3. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir