Fermantasyon Nedir? Fermantasyon Çeşitleri ve Fermantasyon Örnekleri

Fermantasyon Nedir? Fermantasyon Çeşitleri ve Fermantasyon Örnekleri

Fermantasyon nedir, fermantasyon çeşitleri nelerdir? Bu yazımda sizlere açıklamak istiyorum. Fermantasyon ilkokul yıllarımızda duymaya başladığımız, günlük yaşantımızda da çok sık karşılaştığımız bir kavramdır. Fermantasyon özellikle gıda mühendisliği için çok önemlidir. Yaşamın temeli olan en önemli biyolojik süreçlerden birisidir.

Fermantasyon Nedir?

Yazının giriş kısmında da dediğim gibi, fermantasyon bir biyolojik süreç olsa da insan eliyle de çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir. Halk arasında mayalanma olarak bilinir. Siz de büyük ihtimalle birçok kez mayalanma terimini duymuşsunuzdur. Ayrıca mayalanma fermantasyonun sözlük tanımıdır. Fakat fermantasyon nedir? Sorusunu biraz daha bilimsel bir şekilde cevaplayacak olursak: Bir ortamda oksijen yokken, yalnızca glikoz kullanarak enerji üretmeye fermantasyon denir. Fermantasyonun tanımını bu şekilde yapabiliriz.

Fermantasyon nedir? Az çok öğrendik. Fermantasyon çeşitlerine geçmeden önce fermantasyon kavramının daha iyi oturması için birkaç tane fermantasyon örneği vermek istiyorum. Günlük hayatımızdan fermantasyon örnekleri ile fermantasyonun ne işe yaradığını daha iyi anlayacaksınız.

Fermantasyon Örnekleri

 • Fermantasyona en güzel örnek: Suyun mayalanarak yoğurt haline gelmesidir.
 • İnsanlarda çizgili kaslarda laktik asit fermantasyonu olur. Bu yüzden spor yapınca yorgunluk hissederiz.
 • Ekmeğin mayalanması fermantasyon örneğidir.
 • Hamurun mayalanması
 • Peynir, yoğurt üretimi
 • Üzümden şarap üretimi
 • Çeşitli turşu türleri

Fermantasyon örneklerinden bazılarıdır. Fermantasyon nedir yazıma fermantasyon çeşitleri ile devam etmek istiyorum.

Fermantasyon çeşitleri nelerdir? Kaç adet fermantasyon vardır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Fermantasyon Nedir? Fermantasyon Çeşitleri ve Fermantasyon Örnekleri

Fermantasyon Çeşitleri

4 Çeşit fermantasyon vardır. Bunlar:

 1. Alkol Fermantasyonu
 2. Laktik Asit Fermantasyonu
 3. Bütirik Asit Fermantasyonu
 4. Sitrik Asit Fermantasyonu’dur.

Alkol fermantasyonu ve laktik asit fermantasyonu, diğer ikisine göre daha çok kullanılır. Dolayısıyla bu ikisini bilmeniz daha önemlidir.

Alkol Fermantasyonu

Alkol fermantasyonuna çoğu zaman oksijensiz fermantasyon da denilir. Oksijen kullanmayan canlılarda gerçekleşir. Bu fermantasyon çeşidi adından da anlayabileceğiniz gibi alkol üretiminde kullanılır. Mayalar aracılığıyla alkol üretimi sağlanır. Alkol fermantasyonu tepkimesinde, glikoz parçalanarak pirüvata dönüşür. Alkol fermantasyonu sonucunda da hidrojen atomu ortaya çıkar.

Laktik Asit Fermantasyonu

Oksijenin yetersiz konuma gelmesiyle, laktik asit bakterileri tarafından gerçekleştirilir. Laktik asit fermantasyonu ile birçok ürün üretilir. Yoğurt, peynir, çeşitli turşular vb. Laktik asit bakterileri kullanılarak üretilir. Aynı zamanda insanların çizgili kaslarında da meydana gelir. Laktik asit fermantasyonu için ihtiyaç duyulan oksijen ise kandan alınır.

Bütirik Asit Fermantasyonu

Bütirik asit fermantasyonu, glikozun anaerobik koşullarda yıkımlanması sonucu meydana Bütirik asitin gelmesi olayıdır.

Sitrik Asit Fermantasyonu

Sitrik asit fermantasyonu bir glikolizdir. EMP yolu ile şeker pirüvik asite dönüşür. En son olarak da şekerin glikolizi ile oluşan pirüvik asit, bir yandan okzalasetik asite, diğer yandan asetil Co A’ ya dönüşür ve bunların tepkimesi ile sitrik asit meydana gelir.

SON SÖZLER

Bu yazımda fermantasyon nedir? Sorusunu cevaplamaya çalıştım. Aynı zamanda fermantasyon çeşitleri ve fermantasyon örneklerine de değindim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Fermantasyon ile ilgili sorunuz varsa, bu yazının altına yorum olarak sorabilirsiniz. Sorunuz en kısa sürede cevaplanır.

Tavsiye Yazı: Gıda Mühendisliği Maaşları

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir