Dislokasyon Nedir ? Dislokasyon Çeşitleri Nelerdir ?

Dislokasyon çeşitleri
dislokasyon nedir

Dislokasyon nedir ? veya dislokasyon türleri nelerdir ? Sorularına bu yazımda cevap vermek istiyorum. Dislokasyon terimi metalurji ve malzeme mühendislerinin sıkça kullandığı bir terimdir. Dislokasyon ilk bakışta yabancı bir kavram gibi gözükse bile günümüzde birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak dislokasyon ne demek ? Öğrenerek başlayalım.

Dislokasyon Nedir ?

Dislokasyonun diğer adı çizgisel kusurdur. Yani çizgisel kusur olarak da karşınıza çıkabilir. Dislokasyon , malzeme biliminde bir çizgi boyunca , kristal yapıların atomsal dizilişlerinde meydana gelen kusurlara denir. Dislokasyon tanımını bu şekilde yapabiliriz.

Dislokasyon malzemelerin kristal yapılarında yer alan atomların dizilişlerinin bozulması sonucunda meydana gelir. Dislokasyon oluşumu sonunda malzemenin serbest enerjisinde yükselme meydana gelir.

Dislokasyon nedir ? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Şimdi de gelİn dislokasyon çeşitleri nelermiş hep birlikte öğrenelim.

Dislokasyon Çeşitleri

Kenar dislokasyonu, vida dislokasyonu ve karışık dislokasyon olmak üzere 3 tip dislokasyon çeşidi vardır.

Kenar Dislokasyonu

Malzemede meydana gelen dislokasyon, tek bir düzlem üzerinde oluşuyorsa ve bu dislokasyon bölünmeyip iki boyutlu olarak kalıyorsa bu dislokasyona kenar dislokasyonu denir. Kenar dislokasyonunun oluşturduğu hasarın yönü ve büyüklüğü burgers yöntemi ile bulunur.

Vida Dislokasyonu

Kristal yapı şeklinde olan bir düzlem boyunca ötelenme ve kısmen kayma şeklinde meydana gelen dislokasyonlara vida dislokasyonu denir. Vida dislokasyonu meydana geldiği sürece atomlar birbirlerini, denge konumlarından farklı bir konumda olduklarından dolayı karşılayamazlar.

Karışık Dislokasyon

Gerçek hayatta karşımıza , vida ve kenar dislokasyonlarının bir arada bulunduğu karışık dislokasyonlar çıkar. Bu tür dislokasyonlarda, dislokasyon çizgisi burgers vektörüne paraleldir.

Dislokasyon Örnekleri

Gerçek hayatta karşılaştığımız birçok dislokasyon örneği vardır. Bu dislokasyon örneklerini sizlerle paylaşmak istiyorum:

  • Sıcak ve soğuk dövmeye uğramış makine parçaları
  • Elastik özellik gösteren malzemeler
  • Ekstrüzyon ile üretilmiş profiller
  • Bazı seramik malzemeler

Dislokasyon örneklerinden bazılarıdır.

SON SÖZLER

Bu yazımda dislokasyon nedir ? Sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Ayrıca dislokasyon çeşitleri ve dislokasyon örnekleri hakkında da bilgi vermeyi denedim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Dislokasyon nedir ? Sorusu sizler için cevap bulabilmiştir.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir