Alçı Nedir? Alçı Ne İşe Yarar? Alçı Özellikleri

Alçı Nedir? Alçı Ne İşe Yarar? Alçı Özellikleri
Alçı Nedir? Alçı Ne İşe Yarar? Alçı Özellikleri

Bir inşaat terimi olan Alçı hakkında sizlere bu yazımda bilgi vereceğim. Alçı nedir? Sorusunu cevaplandıracağım bu yazı, alçı hakkında yazılmış en kapsamlı yazı olacak. Ayrıca alçı ne işe yarar, alçı özellikleri nelerdir? Gibi sorularınıza da bu yazımda cevap vermeye çalışacağım. Bir inşaat mühendisliği öğrencisi olarak yapı malzemelerini araştırmayı çok seviyorum. Diğer yapı malzemeleri hakkında bilgi verdiğim yazılara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan alçı nedir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Alçı Nedir?

Alçının hammaddesi jips olarak tanımlanan kayaçtır. Jips yani alçı ham maddesi, çeşitli işlemler neticesinde belirli boyutlarda kırılarak küçük kütlelere ayrılır. Daha sonra 120-190 santigrat derece arasında kısmi bir dehidrasyona uğrar. Bütün bu işlemlerin sonunda elde edilen malzemeye alçı denir.

Alçıda %10-12 oranında CaCO3, kil, demir oksit, kum ve koloidal SiO2 bulunur. Bu maddeler alçının sertliğini arttırır. Alçı su ile karıştırıldığı zaman çok hızlı bir şekilde donma özelliğine sahiptir.

Alçı nedir sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Alçı Çeşitleri

Alçının ne olduğunu az çok öğrendik. Şimdi de gelin alçı çeşitlerini ve bu alçı çeşitlerinin özelliklerini hep birlikte öğrenelim.

Alçı Nedir? Alçı Ne İşe Yarar? Alçı Özellikleri

Alçı Nedir? Alçı Ne İşe Yarar? Alçı Özellikleri
Alçı Nedir? Alçı Ne İşe Yarar? Alçı Özellikleri

Adi Alçı

Alçı taşı öğütüldükten sonra, bünyesindeki suyun %75’ini kaybedene kadar 120-160 derece sıcaklıkta pişirilerek adi alçı elde edilir.

Adi Alçıların Özellikleri

  • Dış atmosfer etkisine dayanım gösteremezler
  • Yapıda,iç sıvada, kartonpiyer işlerinde kullanılır.
  • İçine lifli malzeme katılarak da kullanılabilinir.

Katkılı Adi Alçı

Adi alçının işleme süresini uzatmak için içerisine: Sönmemiş kireç, sıcak ve şekerli su, sodyum nitrat vb. Katkılar katılarak elde edilen alçılara katkılı adi alçı denir. Genelde sıva işlerinde kullanılır.

Susuz Alçı

Alçı taşı öğütüldükten sonra, bünyesindeki iki molekül suyu tamamen kaybedinceye kadar pişirilir. Bu işlem sonucunda da susuz alçı elde edilir.

Katkılı Susuz Alçı

Susuz alçının içine priz süresini hızlandırıcı malzeme katılmasıyla elde edilen alçıdır.

Alçı Ne İşe Yarar?

Alçı nedir? Yazıma alçı ne işe yarar? Sorusunu cevaplandırarak devam etmek istiyorum. Alçı kelimesini birçok kez duymuşsunuzdur, hatta bu yazıyı buraya kadar okuduysanız alçının ne olduğunu da öğrendiniz. Ama alçı ne işe yarar? Bu konuda tam olarak bir fikrinizin olmaması çok normal. Ben de yapı malzemesi dersini geçmeme rağmen kendim merak edip araştırınca alçının ne işe yaradığını tam olarak öğrenebildim. Alçı ne işe yarar, alçının kullanım alanları nelerdir? Gelin öğrenelim.

  • Bira sanayisinde mayalandırma işinde kullanılır.(Siz alçının sadece inşaat sektöründe mi kullanıldığını zannediyordunuz?)
  • Ham jips, beyaz boya ve dolgu maddesi olarak kağıt ve pamuklu tekstil maddelerinde kullanılır.
  • Mamul alçı inşaat malzemelerinin başlıca girdisidir. Alçı inşaat sektörünün olmazsa olmazıdır ve birçok alanında, kaba ve ince işlerde, yalıtımda ve daha birçok yerinde inşaat sektöründe kullanılır.
  • Tıpta ve dişçilikte kullanılır.

Bu yazımda sizlere alçı hakkında elimden geldiğince bilgi vermeye çalıştım. Alçı nedir, alçı ne işe yarar, alçı çeşitleri nelerdir? Sorularına cevaplar verdim. Ayrıca alçı özelliklerinden ve alçının kullanım alanlarından da bahsetmeye çalıştım. Bahsetmeye çalıştım diyorum çünkü alçının birçok kullanım alanı olduğu için hepsini bu yazıya yazmam imkansızdı. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sorularınızı, görüşlerinizi ve eklemek istediklerinizi bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir