Uçak Mühendisliği Maaşları Devlet ve Özel Sektör

uçak mühendisliği iş imkanları
Uçak mühendisliği maaşları

Uçak mühendisliği maaşları ne kadar ? Devlette ve özel sektörde uçak mühendisleri ne kadar maaş alır ? Bu yazımda sizlere anlatmak istiyorum.

Uçak mühendisliği maaşlarına geçmeden önce sizlere kısaca uçak mühendisliğinin tanımını yapmak, uçak mühendisliği nedir ? Sorusunu cevaplandırmak istiyorum.

Uçak Mühendisliği Nedir?

Uçakların tasarlanması, bakımı ve onarımı, teknik desteğini yapan kişilere uçak mühendisi denir. Uçak mühendisleri yetiştiren mühendislik disiplinine de uçak mühendisliği nedir. Ülkemizde pek bilinmeyen fakat önemli olan mühendislik bölümlerinden bir tanesidir uçak mühendisliği. Uçak mühendisliği nedir ? Sorusunu bu şekilde cevaplandırabiliriz. Şimdi de gelin uçak mühendisliği maaşları ne kadar hep birlikte öğrenelim.

Her mühendislik maaşında yaptığımız gibi uçak mühendisliği maaşlarını da devlet ve özel sektör olamak üzere iki grupta inceleyeceğiz.

Özel Sektörde Uçak Mühendisliği Maaşları

Uçak mühendisliği gelecek vaat eden bölümlerden birisidir. Dolayısıyla özel sektörde de uçak mühendisliği iş imkanları oldukça geniştir. Bu durum da uçak mühendisliği maaşlarını direkt olarak etkiler. Özel sektörde yeni mezun bir uçak mühendisi ortalama 2500 tl gibi bir maaş ile işe başlar. Daha sonra kendisini geliştirdikçe,tecrübe kazandıkça maaşı da artar. Burada verdiğim maaş değeri tamamen ortalama bir maaş değeri. Yani kendini geliştirmiş, okuduğu yılları verimli geçirmiş bir uçak mühendisi daha yüksek bir maaş ile işe başlayabilir. Tam tersi kendisini geliştirmemiş, okul yıllarını sadece okula gidip gelerek geçirmiş bir uçak mühendisi de asgari ücret ile bile işe başlayabilir. Özel sektörde daha sonraki yıllar maaşınız ütopik rakamlara ulaşabilir. +15.000 tl civarında maaş alan uçak mühendisleri duymuştum. Kısaca özel sektörde uçak mühendisliği maaşları bu şekilde.

Devlette Uçak Mühendisliği Maaşları

Şimdi de gelin devlette uçak mühendisliği maaşları ne kadar ? Bu soruya cevap verelim. Biliyorsunuz yazılarımda sizlere gerçek bilgiler vermeye çalışıyorum. O yüzden şimdiden söyleyeyim özel sektörde uçak mühendisliği iş imkanları ne kadar iyi durumdaysa, devlette uçak mühendisliği atamaları da o kadar kötü. KPSS ile kamu kuruluşuna uçak mühendisi olarak atanmak adeta imkansız. Yılda bir ya da iki-üç yılda bir , bir iki kişi alım oluyor uçak mühendisliği bölümünden. Bu yazıyı yazarken son atamalara baktım fakat bir iki sene içinde hiç atama göremedim. Dolayısıyla uçak mühendisi olmak istiyorsanız özel sektörde çalışmayı tercih etmelisiniz. Fakat olurda devlete atanırsanız, devlette uçak mühendisliği maaşları 5500-6500 arasında değişkenlik gösterir. Tabi ilerleyen yıllarda ne olur bilinmez, şu anda uçak mühendislerinin devlete atanması zor fakat bu alanda yatırımlar olursa uçak mühendislerine de devlette iş imkanı doğabilir.

TAVSİYE YAZI : Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

SON SÖZLER

Bu yazımda sizlere uçak mühendisliği maaşlarından bahsetmeye çalıştım. Ayrıca hazır yazmışken uçak mühendisliği nedir , uçak mühendisliği iş imkanları nasıldır ? Gibi sorulara da hafiften değindim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Uçak mühendisliği maaşları ile ilgili sorularınız varsa bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir