Tamir Harcı Nedir? Tamir Harcı Nerelerde Kullanılır?

tamir harcı nedir

Tamir harcı nedir, tamir harcı nerelerde kullanılır? Gibi tamir harcı ile ilgili merak ettiğiniz her soruya bu yazımda cevap vermek istiyorum. İnşaat sektöründe çok sık kullanılan bir harç türüdür tamir harcı. Dayanımı oldukça yüksektir, bu yüzden oldukça kullanımı yaygındır. Peki tamir harcı nedir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Tamir Harcı Nedir?

Piyasada çeşitli firmaların farklı isimler altında hazır toz halinde 25 kg. 3 kat kraft ambalajlı(torbalı) olarak satılan, çimento esaslı harçlara tamir harcı denir. Tamir harcının bazı özelliklerini geliştirmek ve iyileştirmek için kimyasal takviyeler yapılmıştır. Tamir harcının ambalajının üzerinde firma ismi,harcın kullanım alanları,harç karışımında kullanılacak su miktarı yanında, bazı teknik özellikler de yer almaktadır. Tamir harcı nedir? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Peki tamir harcı nerelerde kullanılır ? Gelin bu soruya cevap verelim.

Tamir Harcı Nerelerde Kullanılır?

Tamir harçları kaba ve ince olmak üzere iki çeşittir. İnce tamir harçları dökülmüş ince sıva kalınlığındaki sıva onarımında,ince çatlakların doldurulmasında ve eski yapılardaki restorasyon çalışmalarında kullanılır. Genellikle ince tamir harçlarının kullanım alanları : Brüt beton, prefabrik beton,gaz beton,briket ve tuğladır.

Kalın tamir harçları ; Brüt beton prefabrik beton,briket, tuğla üzerindeki kalınlığı fazla olan yani 1-5 cm arasındaki boşlukların doldurulmasında,kolon ve kirişlerdeki çatlak ve kırık yerlerinin sıva ile onarılmasında, kalın çatlakların tamirinde kullanılır.

Tamir Harcı Uygulaması Nasıl Yapılır?

Tamir harcı uygulaması yapılacak yüzey, yapışmayı engelleyecek maddelerden( toz,yağ,boya,kir vb.) arındırılmalıdır. Yüzeyde gevşek parçalar varsa temizlenmelidir. Tamir harcı uygulamasına başlamadan önce zemin iyice nemlendirilmelidir. Kuru harç malzemesi su ile karıştırılmasında, mikser veya düşük devirli özel aparatlı matkap kullanılmalıdır. Yapılan karışım mutlaka homojen olmalıdır. Hazır sıva malzemesi içine dışarıdan herhangi bir malzeme ilave edilmemelidir. Uygulama yapıldıktan sonra yüzey 24 saat boyunca nemlendirilerek korunmalıdır.

Tamir Harcı Ne İşe Yarar?

Yukarıda aslında tamir harcı ne işe yarar sorusunun cevabını verdim. Ama kısaca özetleyecek olursak, yapıdaki çeşitli çatlakların,hasarların onarılmasında kullanılır. Dayanımı yüksek,uygulaması kolay olduğu için genelde tercih edilir.

Bu yazımda sizlere tamir harcı nedir? Anlatmaya çalıştım. Tamir harcı ne işe yarar, tamir harcı uygulaması nasıl yapılır,tamir harcı nerelerde kullanılır? Gibi sorulara da cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sorularınızı bu yazının altına yorum olarak sorabilirsiniz.

TAVSİYE YAZI : Porozite Nedir?

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir