Net Arttırma Taktikleri | YKS Net Arttırma Yolları

net arttırma yolları
net arttırma taktikleri

Çalışıyorum, çalışıyorum , çalışıyorum ama bir türlü netlerim artmıyor diyenlerden misiniz? Eğer öyleyse bu yazının sonunda netlerim neden artmıyor sorunuz cevap bulacak ve net arttırma taktiklerini öğrenmiş olacaksınız. Ben de bir zamanlar sizler gibi üniversite sınavına hazırlanıyordum. Tam da senenin bu zamanları netlerimin istediğim seviyede olmadığını fark ettim. Daha sonra yaptığım birkaç yöntem ile netlerimi arttırmayı başardım. Bu yazımda da kendi uyguladığım net arttırma taktikleri ile ilgili konuşmak istiyorum.

Net arttırma yollarına geçmeden önce şunu bilmelisiniz. Netlerinizin artmamasının birden çok sebebi olabilir, farklı farklı sebepleri olabilir. O yüzden her sebebi incelememiz ona göre çözümler üretmemiz lazım. Lafı da daha fazla uzatmadan gelin hep birlikte net arttırma taktikleri nelermiş öğrenelim.

Net Arttırma Taktikleri – Net Arttırma Yolları

Netlerinizi yükseltmek için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bu net arttırma tekniklerinden bazıları şunlardır :

Doğru Kaynaklar İle Çalışın

Netlerinizi arttırmak istiyorsanız sınava doğru kaynaklarla çalışmalısınız. Sınava yönelik soruları olan,kaliteli kaynakları çözmelisiniz. Bu yüzden soru bankası almadan önce iyice araştırma yapmakta fayda var. Daha önce yazdığım bazı kitap tavsiyesi yazılarını okumak isterseniz :

YKS Matematik Kaynak Önerileri

YKS Geometri Kaynak Önerileri

Dikkatsizliği Ortadan Kaldırın

Netlerinizin artmamasının en önemli sebebi dikkatsizliktir. Genelde beklediği neti yapamayan öğrenciler sırf dikkatsizlikten dolayı yapamıyor. Dikkat dağınıklığını ortadan kaldırırsanız netleriniz de artar. Düzenli, kaliteli uyumalısınız. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmalısınız. Beslenmenize dikkat etmelisiniz, bol bol kitap okumalısınız . Kısaca dikkatsizliği ortadan kaldıracak şeyler yapmalısınız. Bunları yaparsanız netlerinizin de yükseldiğini göreceksiniz. Net arttırma taktikleri yazımda söylemek istediğim ilk taktik : Dikkatsizliği ortadan kaldırın.

Bol Bol Deneme Çözün

Konuları bitirdikten sonra soru bankalarından konuyla ilgili sorular çözüyor olabilirsiniz. Fakat bu yeterli değil. Bol bol deneme çözmelisiniz. Okulda ve dershanede çözdüğünüz denemelerle yetinmeyin. Ekstra denemeler çözün. Deneme çözmek için de konularınızın bitmesini beklemeye gerek yok. Denemelerdeki asıl amaç, sınav atmosferini yaşamaktır. Dolayısıyla bu denemeleri çözerken sınavda nasıl olmanız gerekiyorsa öyle olun. Sınav süresi boyunca masadan kalkmayın,tuvalete vs gitmeyin. Sınav anını yaşayın kısaca. Aynı ciddiyeti okuldaki ve dershanedeki denemelerde de gösterin. Bir süre sonra deneme çözmeye çok alışacaksınız ve netlerinizin de arttığını göreceksiniz.

Soruları Sonuna Kadar Okuyun

Net arttırma taktikleri yazımda biraz da sınav anından bahsetmek istiyorum. Soruları sonuna kadar okuyun. Denemelerdeki çoğu yanlışlar, sorular sonuna kadar okunmadığı için meydana geliyor. Sorunun sonunda hangisi doğru değildir ? Diye soruyor mesela ama biz soruyu aceleyle sonuna kadar okumadığımız için hangisi doğrudura göre cevabı işaretleyip yanlış yapıyoruz.

Ayrıca soruyu okurken cevaplara bakmayın,gözünüz kaymasın. Soruyu okuduktan sonra şıkları inceleyin. İkisini aynı anda yapmak kafanızı karıştırabilir.

Deneme Çözme Sıranızı Belirleyin

Deneme çözme sıranızı önceden belirleyin ve denemeleri hep aynı sıralama ile çözmeye çalışın. Kendim sayısalcı olduğum için sayısal üzerinden örnek vereceğim. Ben denemeleri genelde şu sıralama ile çözerdim : Türkçe matematik fen sosyal. Ama bu sıralamanın kendime uygun olup olmadığını anlamak için daha önce matematik fen Türkçe sosyal sıralamasını da denedim. Ve ilkinde daha hızlı çözdüğümü, daha çok net yaptığımı gördüm . Denemeleri de hep öyle çözmeye devam ettim. Dolayısıyla siz de kafanızdaki deneme çözme sıralamasını belirleyin. Denemelerinizi hep aynı sıralama ile çözmeye çalışın.

Bir Soru Yüzünden Moralinizi Bozmayın

Net arttırma taktikleri yazımda genelde öğrencilerin çok sık yaptığı yanlış bir davranıştan da bahsetmek istiyorum. Denemeye başladınız ve karşınıza gelen soru çok zor. Bir türlü çözemediniz. O soruya takılıp kalıyorsunuz bu yüzden de netleriniz düşük geliyor. Tek bir soruya takılıp kalmayın ! Soru zor mu, çözemedin mi? Diğer soruya geç onu çözmeye çalış. Ama bir soruyu çözemedin diye moralini bozup hemen pes etme ya da o soruya takılıp kalma.

SON SÖZLER

Bu yazımda net arttırma taktikleri nelerdir ? Sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Net arttırma yolları ile ilgili aklınızda hiç soru kalmamıştır. Eğer net arttırma teknikleri ile ilgili sorularınız varsa bu yazının altına yorum olarak sorabilirsiniz. Her soruya cevap vereceğimden şüpheniz olmasın .

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir