MDF ile Sunta Arasındaki Farklar

MDF ile Sunta Arasındaki Farklar
MDF ile Sunta Arasındaki Farklar

MDF ile sunta arasındaki fark nedir ? Ya da MDF ile suntalam arasındaki farklar gibi konularda araştırma yapıyorsanız doğru yazıya geldiniz. Bu yazımda sizlere MDF ile Sunta arasındaki farklardan bahsetmek istiyorum. Daha sonra MDF ile suntayı fiyat performans olarak kıyaslayıp sizlere kendimce önerilerde bulunacağım.

Şimdi siz doğal olarak senin vasfın ne de, MDF ile sunta arasındaki farklardan bahsediyorsun, MDF nedir,sunta nedir biliyor musun? Diyebilirsiniz. Fakat aile mesleği mobilyacılık olan, her boş vaktinde babasının mobilya dükkanında soluğu alan bir mühendis olarak bu konuda yeterince bilgiye sahip olduğumu söyleyebilirim. Lafı da daha fazla uzatmak istemiyorum. Hadi gelin MDF ile sunta arasındaki fark ne? Hep birlikte öğrenelim.

MDF ile Sunta Arasındaki Farklar

Mobilya seçiminde doğru mobilyayı seçmek oldukça önemlidir. Mobilya almak için bir mobilya mağazasına gittiğinizde satıcı genelde size mobilya malzemesi olarak iki seçenek sunuyor : MDF ve Sunta. MDF ile sunta arasındaki farkı bilmediğimiz için çoğunlukla yanlış mobilya seçimi yapıyoruz. Fakat artık mdf ile sunta arasındaki farkları öğreneceğiz.

MDF ile Sunta Arasındaki Farklar

  • MDF suntaya göre daha dayanıklı bir malzemedir. Darbelere,aşınmaya karşı daha dayanıklıdır.
  • MDF’yi suntadan ayıran en büyük özelliği şişmeye karşı olan dayanıklılığıdır. Yani hem MDF’den hem suntadan yapılmış bir mobilyayı su altında bıraksak sunta mobilya daha çabuk şişer.
  • Sunta sökülüp takılırken MDF’ye göre daha çok hasar görür.
  • Suntalarda kalitesine göre farklılık gösterir. Öyle suntalar vardır ki MDF ile farkını çok zor ayırt edersiniz.
  • Eğer MDF mobilya almayacaksanız kesinlikle suntalam mobilya almanızı öneririm.
  • MDF ile suntalam arasındaki farklar da yukarıda saydıklarıma benzerdir. Fakat şunu unutmayın MDF mobilya almaya gücünüz yetmiyorsa suntalam mobilya almaya çalışın.

MDF ile sunta arasındaki farklardan bahsettik. Bunu sizlere anlatırken yeni bir tabir kullandım : Suntalam. Dolayısıyla şu an aklınızda yeni sorular belirdi sunta ile suntalam arasındaki fark ne? Sunta ile suntalam aynı şeyler değil mi? Eğer sunta ile suntalam arasındaki farkları öğrenmek istiyorsanız : Sunta ile suntalam arasındaki farklar isimli yazımı okumanızı öneririm.

MDF ile Sunta Arasındaki Farklar
MDF ile Sunta Arasındaki Farklar

MDF Nerelerde Kullanılır?

MDF ev mobilyasında genel olarak :Yatak odası takımı,yemek odası takımı,koltuk takımlarının kolları,mutfak masaları,sehpalar gibi yerlerde karşımıza çıkar. Ama MDF mobilya sektöründe her yerde kullanılır demek de yanlış olmaz. Mutfak,banyo dolapları gibi yerlerde de MDF kullanılır.

MDF ile Sunta Arasındaki Fiyat Farkı

Yazının başından beri MDF’nin sunta ve suntalama göre daha kaliteli bir malzeme olduğundan,daha uzun ömürlü olduğundan bahsediyorum. Dolayısıyla MDF ile sunta arasında bir fiyat farkı var. Alacağınız mobilyada MDF kullanılmışsa fiyatlar sunta-suntalam mobilyaya göre gerçekten artabiliyor. Bunu somut olarak örnekleştirecek olursak :

Suntalam bir yatak odası takımının fiyatı yaklaşık olarak ( çeşitli özelliklere bağlı olarak değişir tamamen tahmini bir değer veriyorum) : 5000 tl ise aynı standartlarda MDF yatak odası takımının fiyatı yaklaşık olarak 7000-8000 tl’yi bulabilir.

MDF ile Sunta Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

Bir bakışta MDF ile sunta arasındaki farkı anlamak oldukça zordur. Özellikle mobilyadan anlamıyorsanız ilk başta mobilyalar folyo ile kaplı olduğu için baktığınız mobilyanın, MDF mi sunta mı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Fakat bunu anlamak için bazı püf noktalar vardır.

İlk olarak fiyatından anlayabilirsiniz 🙂 MDF bir malzeme asla çok ucuz olmaz. MDF dediğim gibi suntaya göre pahalıdır. Bunun dışında MDF’nin dışı daha pürüzsüzdür. Yüzeyi daha dayanıklı görünür ve genelde boya olarak MDF’de lake boya kullanmayı tercih ederler. Ama siz işinizi garantiye almak istiyorsanız bu yazının altından mobilyalarınızın fotoğrafını yorum olarak paylaşabilirsiniz. Her yoruma cevap atacağıma emin olabilirsiniz.

SON SÖZLER

Bu yazımda sizlere MDF ile sunta arasındaki farklardan bahsetmeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Aklınızda MDF ile sunta arasındaki fark ne? Sorusu cevap bulabilmiştir. Eğer mobilya almayı düşünüyorsanız , kafam rahat etsin en uygun fiyata en iyi mobilyayı alayım ben diyorsanız size Ankara Alkan Mobilya’yı öneririm. En uygun fiyata en kaliteli ve dayanıklı mobilyaları buradan alabilirsiniz. Alkan Mobilya’ya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir