Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları ne kadar , bir elektronik ve haberleşme mühendisi ne kadar maaş alır ? Sorularına bu yazımda cevap vermek istiyorum.

Bildiğiniz üzere daha önce elektronik ve haberleşme mühendisliği nedir ? İsimli bir yazı yazmıştım. Elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümünü detaylı bir şekilde tanıtmıştım. O yazıda değinmediğim bir konu vardı : Elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları. Bu yazımda özel sektörde ve devlette elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşlarından bahsedeceğim.

Son olarak yazıya geçmeden önce şunu da söylemek istiyorum : Eğer üniversite tercihi yapacak bir adaysanız, seçeceğiniz mesleği maaşına bakarak seçmeyin. Tamam maaş faktörünü de göz önünde bulundurun ama önceliğiniz sevdiğiniz mesleği seçmek olsun her zaman. Yoksa ömür boyu mutsuz olursunuz.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Şimdi de gelelim ana konumuza yani elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşlarına. Elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşlarını özel sektör ve devlet olmak üzere iki kategoride inceleyeceğiz.

Özel Sektörde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Elektronik ve haberleşme mühendislerinin özel sektörde çalışabilecekleri bir çok alan vardır. Zaten daha önce yazdığım elektronik ve haberleşme mühendisliği nedir yazımda , elektronik ve haberleşme mühendisliği iş imkanlarından uzun uzun bahsetmiştim. Kısaca bu yazıda da şunu söyleyebilirim ki özel sektörde iş imkanı geniş olan bir bölüm.

Peki özel sektörde elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları nasıl ?

Yeni mezun bir elektronik ve haberleşme mühendisi özel sektörde yaklaşık olarak 2700 tl gibi bir rakam ile işe başlar. Kendini geliştirmişlik seviyesine bağlı olarak alacağı başlangıç maaşı değişkenlik gösterebilir. Ama ben tamamen ortalama bir değer söylüyorum şu anda. Dediğim gibi bir kişinin alacağı maaşı, kişi her zaman kendisi belirler. Peki ben kendimi nasıl geliştirebilirim diyorsanız : Bir mühendis kendisini nasıl geliştirir? İsimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Özel sektörde çalıştıkça,tecrübe kazandıkça alacağınız maaş da artar 5 sene sonra maaşınız yaklaşık 5.000-6.000 civarlarına çıkar.

Yapacağınız işe bağlı olarak daha da ilerleyen yıllarda ütopik rakamlarda kazanabilirsiniz.

Özel sektörde elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşlarından bahsettik. Peki devlette maaşlar nasıl? Gelin biraz da bundan bahsedelim.

Devlette Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Genel olarak mühendis olarak devlette çalışmak biraz zordur. Çünkü çok sayıda mezun mühendis olmasından dolayı devlete girebilmek için KPSS’de bir hayli yüksek puan almamız gerekiyor. Ama olur da devlete girmeyi başarırsanız yaklaşık olarak 5000-6000 arası bir maaş alırsınız. Çeşitli etmenlere bağlı olarak devlette de maaşınız yükselebilir. Devlette mühendis maaşları isimli yazımı okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Devlette elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları da bu şekilde.

Son Sözler

Bu yazımda sizlere elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşlarından bahsetmeye çalıştım. Özel sektörde elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları, devlette elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları gibi konulara değindim. Umarım faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuştur. Sorularınızı bu yazının altına yorum yazarak sorabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir