Çığır Açan Yapay Zeka Teknolojisi Şimdi Otomobillerde

Yapay zeka hayatımızın her alanında vazgeçilmez olmaya devam ediyor. Gittikçe ilerleyen yapay zeka teknolojisi artık arabaları kontrol edebilecek düzeyde ve bu teknoloji insan kontrolünü minumuma indirme olanağı sağlıyor. Bu konuda ciddi ilerlemeler kaydeden Tesla yeni bir sistemle karşımızda.

Elektrikli araç teknolojilerinde dünya lideri olan Tesla, araçlarına tam otomatik sürüş kabiliyeti kazandıracağını iddia ettiği önemli yeni bir ürün üzerinde çalışıyor: Tesla Autopilot 3.0 sistemiyle yapay zekanın araçlarda güçlü bir sinirsel ağa sahip olacağı görülüyor.

Tesla Autopilot 3.0 İle Üst Düzey Yapay Zekalı Sürüş

Yapay zekaya sahip robotlarda asıl hedef insan  davranışlarına en yakın şekilde davranmasını sağlamaktır. Tesla, Autopilot 3.0 sistemini yapay zeka teknolojisinin bu hedefiyle geliştirmeye başladı. Tesla, geliştirilen bu sistem ile birlikte araçlarındaki insan kontrolünü  azaltacak ve makine kontrollü yolculuklar yapmak mümkün olacak.

Yapay zeka

Otonom kontrollerin güçlü sinir ağlarıyla yarışabilecek düzeyde olması, en ufak bir harekete bile çok hızlı bir şekilde duyarlılık gösterilebilmesi gibi autopilotlar için en çok aranan özeliklerinin  Tesla  Autopilot 3.0 sisteminde çok rahat bir şekilde sağlandığı görülmektedir.

Kuruluş patent için yapmış olduğu başvuruda: “Makine öğrenimi ve yapay zeka için işlem yapmak, tipik olarak büyük veri kümeleri üzerinde matematiksel işlemler yapmayı gerektirir ve çoğu zaman birden fazla işlem ve depolama katmanı çözmeyi içerir” ifadelerine yer vermiştir.
Bu sözlerden, otonom araçlarda yapay zekanın öğrenmesine büyük bir önem verildiğini görebiliriz .

Bunlara ek olarak Musk, Autopilot Hardware 3.0’ın önümüzdeki birkaç ay içinde piyasaya sunulacağını söyledi. Tesla, bir sonraki güncellemenin gelişmiş özelliklerinin otomobilin kendi kendine sürüş becerilerini geliştireceğini ve kazalara daha az eğilimli olmasını umuyor.

Tesla’nın , yakında ‘dünyanın otonom sürüş için en gelişmiş bilgisayarı’ olacağını iddia ettikleri sinir ağı bilgisayarlarından oluşan  bu sistemi, daha ayrıntılı tanıtması bekleniyor.

Etiketler:,

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir