Türkiye’nin Enerjisi 2018-2019

Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar bir yazı için bilgisayarın başına oturmuş bulunuyorum. Neden bu kadar uzun bir ara verdim ilk önce onu açıklayayım, bildiğiniz üzere  Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Enerji Sistemleri Mühendisliği okuyorum ve artık 4. Sınıftayım malum, bu yüzden tasarım ve bitirme projemin yanı sıra dönem stajım olduğu için yazma konusunda cidden güçlük çekmekteyim.

Türkiye'nin Enerjisi 2018-2019

    Bu yazımda yine ülkemizin önümüzdeki senelerle ilgili olarak enerji sektöründeki tahminlerimi sunmayı düşünüyorum bunu geçmişe dönük olarak değişimleri ve döviz kurundaki dalgalanmaları baz alarak yapacağım, bunlar tahmindir net bir şekilde emin olmak cidden enerji sektöründe zordur sebebi ise sürekli değişen döviz kuruyla ters orantılı bir şekilde ve politik durumlardan etkilenmektedir.

   İşte geldik yazının ana kısmına her yazımda bu başlangıcı yaparak okurlarımın hafızasına bu olguyu kazımak istiyorum.Enerji(elektrik) dediğimiz meta, devletlerin kesinlikle ama kesinlikle vazgeçemeyeceği ana kısımlardan biridir. Nasıl bir insan için su vazgeçilmezse enerji de bir devlet için vazgeçilmezdir. Bu yüzden enerji kısmında ülkemize destek olmak istiyorsak suyumuzu ve elektriğimiz daha tasarruflu kullanmalıyız çünkü ileride neler olacağını bilmediğimiz için gelecekte hiçbirimiz pişmanlık yaşamak istemeyiz. Bunu sorumluluk haline etrafımızdakilere aşılamalıyız ki gelecek nesile aktarabilelim.

 İstatistikler  

2017-2018 dönemi Türkiye’nin enerjisi kısmında çok sancılı bir süreç olarak geçmiş bulunuyor daha da devam edebilir, sebebini aslında hepimiz çok iyi biliyoruz uluslararası politika ve kur dalgalanması yatırım yapacak olan yerli, yabancı yatırımcıları korkuttu. Bu da Türkiye’nin enerji artışında geçen yıllara nazaran çok az bir artışa sebep oldu. Şimdi istatistiklere biraz göz atalım. Aşağıda verilen sayılar yıllara göre kurulu enerji gücü artışıdır.

   Bu değerler Türkiye’nin yıllara göre kurulu güç miktarıdır. 2015-2016 yılı arası artış yaklaşık 5GW, 2016-2017 arası 7GW, 2017-2018 arası sadece 3,1 GW artış olmuştur. Bu 2017-2018 arası artış olan 3.1 GW miktarda pastanın büyük paylarını barajlı HES ve Güneş enerjisi almıştır. Aynı zamanda güneş enerjisinde Lisanssız yatırımlarda ise işletmeye girmiş olan Güneş Enerji Santrali kapasitesi 01.12.2018 itibariyle 5.261,40 MW’a (5960 adet GES) ulaşmıştır(Kaynak: TEİAŞ)Bu, ulusal kurulu gücün (88.3 GW) % 5.8 ‘ine eşit olup, % 98’ı lisanssız projelerden oluşmaktadır.  Doğalgaz+LNG kurulu gücünde 500MW azalma vardır.(https://www.teias.gov.tr/tr/sektor-raporlari)

  Yorumlar ve Tahminler

   Önümüzdeki seneler için Türkiye’nin enerjisi adına bir öngörüş söylemem gerekirse, 2017-2018 yılında çok az olan kurulu güç artışı doğal olarak telafi edilmeye çalışılacak fakat nasıl ? Aslında bunun sinyalini yerli kömür ve YEK(Güneş ve Rüzgar) kısmında olan yarışmalar ile anlayabiliriz. Sayın Enerji Bakanı Fatih DÖNMEZ twitter üzerinden yerli kömür için termik santraller ve üreticiler için anlaşma imzalandığını duyurdu. Önümüzdeki senelerde ise HT Solar Türkiye’de 300MW güneş paneli + 300MW güneş hücresi üretebilecek. Yatırım yeri Antalya, Mersin veya İzmir olacak. Üretilecek yüksek verimli mono kristal panellerin pazar hedefi global çatı üstü GES uygulamaları olarak belirlenmiş.(Ateş UĞUREL) Bu haberlerin takibini yaptığımızda aslında gelişimin hangi yönde olacağını anlamak zor olmuyor. 2019 yılı yine ülkemiz için sancılı bir süreç olarak geçme ihtimali var, aldığım bazı duyumlara göre tabii ki ne kadar doğru orasını bilemeyiz 2018 yılından daha kötü geçeceği üzerine yine aynı şekilde oluşacak döviz kuru dalgalanması olması kurulu güç artışını bir hayli etkileyecektir eğer bu varsayım gerçekleşirse tahmini artış 2-4 GW arası olacaktır. Bu sebeple gelişim açısından doğal olarak sıkıntılar yaşayabiliriz ama bahsettiğim duyumların tam tersi çıkarsa eğer tahmini olarak 5-9 GW arası bir artış bekliyorum. 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir