Teknoloji Fakültesi Nedir?

Teknoloji Fakültesi Nedir

Teknoloji Fakültesi nedir ? Sorusu mühendislik okumayı düşünen kişilerin hatta mühendislik fakültesinde mühendislik okuyan hali hazırda öğrencilerin bile aklına gelmiş bir sorudur. Çünkü Teknoloji Fakültesi kavramı hayatımıza gireli çok da bir süre olmadı. Bu yazımda teknoloji fakültesi nedir sorusunu cevaplamak, sizlere Teknoloji Fakülteleri ile ilgili her şeyi anlatmak istiyorum. Hadi gelin teknoloji fakültesi nedir hep birlikte öğrenelim.

Teknoloji Fakültesi Nedir?

Mühendislik eğitimi ülkemizde , mühendislik fakültelerinde ve teknoloji fakültelerinde veriliyor. Teknoloji fakültesi, mühendislik eğitiminin daha pratik ağırlıklı verildiği mühendis yetiştiren fakültelerdir. Eskiden Teknik Eğitim Fakültesi adı altında teknik öğretmen yetiştiren bu fakülteler, 2009 yılında Teknoloji Fakültesi adı altında mühendis yetiştiren fakülteler oldular. Teknoloji fakültesi nedir ? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Doğal olarak sizin aklınıza şimdi teknoloji fakülteleri ile mühendislik fakülteleri arasında ne gibi farklar var ? Sorusu geldi. Bu sorunun cevabını uzun uzun verdiğim bir yazı var. Buraya tıklayarak mühendislik fakülteleri ile teknoloji fakülteleri arasındaki farklardan bahsettiğim yazıma ulaşabilirsiniz. Ama yine de kısaca bu yazımda da teknoloji fakülteleri ile mühendislik fakülteleri arasındaki farklara değinmek istiyorum.

Teknoloji Fakülteleri İle Mühendislik Fakülteleri Arasındaki Farklar

Temel olarak en büyük fark eğitim tipleridir. Teknoloji fakülteleri daha uygulamalı eğitim verirken, mühendislik fakülteleri daha teorik ağırlıklı eğitim verirler.

Bunu biraz daha somutlaştırmak istiyorum. Mesela ben Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesinde İnşaat Mühendisliği okuyorum. 3. sınıftayım. Bizim aldığımız bazı uygulamalı dersleri, mühendislik fakültesinde okuyan arkadaşlarımız görmüyor. Nedir bu dersler ? Kagir atölyesi, Ahşap Atölyesi,Malzeme Lab, Beton Lab vs. Ben bu uygulamalı derslerin faydasını,staj yaptığım zaman gördüm. Şimdi çoğu kişi şey düşünebilir : Ya ben mühendis olacağım sanki demir mi bağlayacağım banane bu derslerden ! Ama öyle değil. Biz bu işi yapan işçileri denetleyecek, yaptıracak kişileriz. Dolayısıyla o işi bilmek zorundayız.

Teknoloji fakülteleri ile mühendislik fakülteleri arasındaki farklardan bir diğeri de Teknoloji Fakültelerinde olan iş yeri eğitimi dersi. Son sınıfın seçtiğiniz bir dönemi, okula gelmek yerine okulunuzun anlaşmalı olduğu firmalardan birisinde normal bir mühendis gibi çalışıyorsunuz. Tabi bu dediğim iş yeri eğitimi ,normal stajlarınızdan ayrı bir uygulama. Hem piyasayı erken görmüş oluyorsunuz hem de tecrübe kazanıyorsunuz. Bence Teknoloji Fakültelerinin en büyük avantajı bu. Şu anda teknoloji fakültelerinde ayrı olarak yoğun şekilde İngilizce eğitimi verilse de, eğitim dili Türkçe. Ayrıca mühendislik fakültelerinin geçmişi daha köklü olduğu için donanımlı, bilgili hoca sayısı bana göre mühendislik fakültelerinde daha fazla. Bunlar da teknoloji fakültesinin dezavantajları.

TAVSİYE YAZI : İş Yeri Eğitimi Nedir?

Teknoloji fakülteleri ile mühendislik fakülteleri arasında bir çok fark mevcut dediğim gibi bunu yukarıda linkini verdiğim yazıda detaylı olarak okuyabilirsiniz. Kısaca bir kaç farka değinmek istedim bu yazımda da. Ama şimdi ana konumuza dönelim. Teknoloji fakültesi nedir ? Sorusunu cevaplamaya devam edelim.

Teknoloji Fakültesi Mezunları Mühendis Sayılıyor mu?

Teknoloji fakültesine gitmeyi düşünen arkadaşların aklına gelen bir diğer soru da teknoloji fakültesi mezunları mühendis sayılıyor mu sorusu. Evet arkadaşlar teknoloji fakültesi mezunları mühendis oluyorlar. Olmamaları için hiçbir neden yok çünkü. Mühendislik fakültesindeki bir öğrenci hangi dersleri alıyorsa, Teknoloji fakültesindeki bir öğrenci de aynı dersleri alıyor. Hatta ekstra dersler de görüyor.

Teknoloji Fakültesi Hocaları ile Mühendislik Fakültesi Hocaları Aynı mı?

Hayır değil. Teknoloji fakültesi ayrı bir fakülte olduğu için akademik birimi farklı dolayısıyla mühendislik fakültesindeki hocalar girmiyor.

Teknoloji Fakülteleri Eğitim Kalitesi Nasıl?

Teknoloji fakültesi nedir ? Yazıma teknoloji fakültelerinin eğitim kalitesinden bahsederek devam etmek istiyorum. Şimdi bu eğitim olayı okuldan okula göre farklılık gösterir. Mesela ben Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesinin eğitim kalitesini beğeniyorum. Ama bir ODTÜ İnşaat ile ya da İTÜ İnşaat ile kıyaslamam doğru olmaz. Arasında dağlar kadar fark var. Fakat 40-100 bin sıralama arasında tercih edilebilecek en iyi inşaat mühendisliği bölümü olduğunu düşünüyorum.

Teknoloji Fakültesi İmza Yetkisi

Teknoloji fakültesi mezunlarının imza yetkisi olmuyor diye bir şehir efsanesi vardır. Bu da teknoloji fakülteleri hakkında söylenen en büyük yalanlardan birisidir. Teknoloji fakültesinden mezun bir mühendis , mühendislik fakültesinden mezun bir mühendisin sahip olduğu imza yetkisine sahiptir.

Teknoloji fakültesi nedir ? Yazıma ülkemizde hangi fakültelerde teknoloji fakültesi olduğunu sizlerle paylaşarak devam etmek istiyorum.

Hangi Üniversitelerde Teknoloji Fakültesi Var?

 1. Gazi Üniversitesi
 2. Marmara Üniversitesi
 3. Sakarya Üniversitesi
 4. Afyon Kocatepe Üniversitesi
 5. Amasya Üniversitesi
 6. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
 7. Dumlupınar Üniversitesi
 8. Düzce Üniversitesi
 9. Fırat Üniversitesi
 10. Karabük Üniversitesi
 11. Karadeniz Teknik Üniversitesi
 12. Kırklareli Üniversitesi
 13. Kocaeli Üniversitesi
 14. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 15. Pamukkale Üniversitesi
 16. Süleyman Demirel Üniversitesi
 17. Konya Selçuk Üniversitesi

Bünyelerinde Teknoloji Fakültesi bulunmaktadır.

TAVSİYE YAZI : Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Hakkında Her Şey

Teknoloji Fakülteleri MTOK Nedir?

Teknoloji fakültesinde bir bölüm tercih etmek için , puan sıralamalarına baktığınızda aynı bölümün iki farklı puanı olduğunu görürsünüz. Teknoloji fakülteleri ile ilgili en çok kafa karıştıran şeylerden birisi de budur. Teknoloji fakültesi nedir ? Yazıma MTOK olayını sizlere açıklayarak devam etmek istiyorum.

Meslek liselerinde okuyan adaylar, kendi okudukları bölümle ilgili mühendislik programına daha düşük bir puan ile girme hakkına sahiptir. Bunun sebebi o bölümün mesleki derslerinin temellerini lise yıllarında görmüş olmalarıdır. Yani Anadolu,Fen lisesi çıkışlı birisi , bir bölüme 50.000 sıralama ile girebiliyorken , meslek lisesi çıkışlı bir aday 120.000 sıralama ile girebilir.

MTOK ile girenler bir sene matematik-fizik-kimya hazırlık görüyorlar. Eğer hazırlık sınavını geçemezlerse. Daha sonra birinci sınıftan başlıyorlar.

SON SÖZLER

Bu yazımda teknoloji fakültesi nedir? Sorusuna cevap vermeye çalıştım. Teknoloji fakülteleri ile ilgili merak edilen her soruyu yanıtlamak istedim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Teknoloji fakültesi nedir? Yazısı sizin için yeterli olmadıysa sorularınızı bu yazının altına yorum yazarak sorabilirsiniz.

NOT : Eğer Gazi Üniversitesini tercih etmeyi düşünüyorsanız, Gazi Üniversitesi ile ilgili en kapsamlı bilgiyi içeren şu yazımı okuyabilirsiniz.

One Comment
 1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir