Rusya’da Mühendis Maaşları

Rusya'da Mühendis Maaşları

Rusya’da mühendis maaşları ne kadar , Rusya’da çalışan bir mühendis ne kadar maaş alır , Rusya’da çalışma koşulları nasıl? Bu yazımda bu soruların hepsine cevap vermeye çalışacağım.

Yeni mezun mühendislerin bir çoğu, yurt dışında çalışma seçeneğini düşünürler. Yurt dışında çalışma isteyen mühendislerin tercih ettiği ülkeler sıralamasında da Rusya başlarda yer alır. Peki Rusya’da mühendis maaşları ne kadar ? Rusya’da çalışmak isteyen bir mühendisi nasıl koşullar bekliyor, Rusya’da çalışma koşulları nasıl? Bu soruların hepsine bu yazının sonunda cevap vermiş olacağız. Özellikle inşaat mühendisi,makine mühendisi,elektrik elektronik mühendisi vb mühendislik dallarından mezunsanız Rusya’da iş bulabilme imkanınızın olduğunu söyleyebilirim. Şu an Türk firmaları Rusya’da inşaatlar yapıyor ve buralarda Türk mühendisler de çalıştırıyorlar. Ayrıca yabancı firmalarda da çalışabilirsiniz.

Rusya’da Mühendis Maaşları

Rusya’da mühendis maaşları, aynı ülkemizde olduğu gibi kişiden kişiye göre, mühendislerin kendini geliştirmişlik seviyesine göre değişkenlik gösterir. Fakat ortalama bir değer söyleyecek olursak : Rusya’da çalışmak isteyen bir mühendis başlangıç olarak 2000-3000 dolar arası bir maaş ile işe başlar. Tabi bu başlangıç maaşı. Çalıştıkça,iş bitirdikçe,tecrübe kazandıkça bu maaş da artış gösterir. İlerleyen zamanlarda. Eğer siz kendinizi geliştirmiş, yabancı diller bilen bir mühendisseniz başlangıç maaşınız da yüksek olur bunu unutmamak da fayda var.

Rusya’da mühendis maaşlarından bahsettik. Peki Rusya’da çalışma koşulları nasıl ? Biraz da bundan bahsedelim.

TAVSİYE YAZI : İnşaat Mühendisliği Maaşları 

Rusya’da Çalışma Koşulları

Eğer kurumsal bir firmada mühendis olarak çalışıyorsanız, genel de size kalacak yerinizi , yemeğinizi, arabanızı verirler. Rusya’da daha önce çalışan bir inşaat mühendisinden öğrendiğime göre, ailesi ile birlikte Rusya’ya gelen mühendislere, ailesiyle birlikte kalacakları bir ev,  bekar mühendislere ise iki kişiye bir ev düşecek şekilde barınma olanağı sağlıyorlarmış. Tabi bu çalıştığınız firmaya göre değişebilir. Rusya genel olarak sizin de bildiğiniz gibi soğuk bir iklime sahip. Bu yüzden kışları taze sebze meyve bulmakta bazen zorluk çekiliyormuş. Ayrıca katıldığım bir konferansta Rönesans Holding’ten bir mühendis Rusya’daki şantiyelerinden fotoğraflar gösteriyordu. Bir gün şantiyelerinde kutup ayısı görmüşler 🙂 Böyle şeylerle karşılaşmanız da olası. Rusya’da yaşam olarak olaya bakmamız gerekirse : Orayı da aynı Türkiye gibi düşünebiliriz. Yani her şehir , her kültür birbirinden farklı. O yüzden bu konu da bir şey demek doğru olmaz.

Son Sözler

Bu yazımda elimden geldiğince Rusya’da mühendis maaşlarından bahsetmeye çalıştım. Rusya’da çalışan bir mühendis ne kadar maaş alır, Rusya’da çalışma koşulları nasıldır gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sorularınızı bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir