Porozite Nedir? Porozite Ne Demektir?

Porozite Nedir?

Porozite nedir ? Sorusu her inşaat mühendisliği öğrencisinin bir kere bile olsa sorduğu bir sorudur. Çünkü porozite kavramıyla inşaat mühendisleri çok sık karşılaşırlar ve porozite her inşaat mühendisinin bilmesi gereken bir terimdir. Bu yazımda da porozite nedir ? Sorusunu cevaplandırmak, porozitenin tanımını detaylı bir şekilde yapmak istiyorum. Bu yazının sonunda porozite ne demektir ? Öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca porozitenin formülünü de sizlerle paylaşacağım.

Porozite Nedir?

Porozite, zeminin boşlukluluk durumunu yansıtır ve boşluk hacminin tüm hacme oranına porozite denir. Genellikle inşaat mühendisliğinde porozitenin sembolü n harfidir.

Porozitenin Formülü

En merak edilen şeylerden birisi de porozitenin formülüdür. Porozitenin bir çok formülü vardır. Aklıma gelen bütün porozite formüllerini sizlerle paylaşacağım. Buraya yazmadığım eksik olan bir porozite formülü varsa , yazının altından yorum olarak paylaşabilirsiniz.

n = Boşluk Hacmi/Tüm Hacim porozitenin en genel formülüdür.

n= boşluk oranı/(1+boşluk oranı) yine zemin mekaniğinde en çok kullanılan porozite formüllerinden birisidir.

n=1-(kuru yoğunluk/tane yoğunluğu)

Porozitenin formüllerinden birkaçıdır.

Porozitenin Birimi Nedir?

Üniversitede sınavlarda, sonuca birim yazmazsanız genellikle puan alamazsınız. Kaldı ki bizler inşaat mühendisleri olacağımız için, sonuçlarımızda mutlaka birimi belirtmeliyiz. Eğer birimsiz bir sonuç yazarsak, o değerin ne olduğu okuyan kişi tarafından anlaşılmaz. Peki porozitenin birimi nedir ? Porozitenin herhangi bir birimi yoktur. Birimsizdir. Ayrıca porozite daima 1’den küçüktür.

Bu yazımda porozite nedir? Sorusuna cevap vermek istedim. Porozitenin formülü,porozitenin birimi gibi konulara da değindim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Aklınızda hala porozite ile ilgili bir soru varsa bu yazının altına yorum olarak yazmaktan lütfen çekinmeyin. Her sorunuzu cevaplayacağıma emin olabilirsiniz.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir