Orhan Kemal Kitap Önerileri

orhan kemal kitapları

Orhan Kemal, ezilenlerin yazarı. Benim de en sevdiğim Türk yazarlardan birisidir Orhan Kemal. Yazdığı her kitapta Anadolu’yu , Anadolu’nun o gerçekliğini anlatır. Orhan Kemal kitaplarını belki de bu gerçekçi yanı yüzünden çok seviyorumdur. Bu yazımda da gerçekten neredeyse her kitabını okuduğum Orhan Kemal’in mükemmel eserlerinden sizlere öneriler yapmak istiyorum. Orhan Kemal kitap tavsiyeleri vermek istiyorum. Eğer Orhan Kemal okumak istiyorsanız, ya da herhangi bir kitap okumak isteyip ne okuyacağınızı henüz bilmiyorsanız bu yazım tam size göre. Lafı çok uzatmadan sizleri Orhan Kemal’in birbirinden güzel kitaplarıyla, Orhan Kemal kitap önerileri ile baş başa bırakmak istiyorum. Bazı kitapların konuları yazılırken, kitap arka sayfasındaki açıklamadan yararlanılmıştır.

Orhan Kemal kitap önerilerine geçmeden önce sizlerle Orhan Kemal’in her kitabının arka kapağında yer alan bir yazıyı paylaşmak istiyorum :


Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

1-) Bereketli Topraklar Üzerinde

Orhan Kemal kitap önerileri listemizin birinci sırasında, en iyi Türk Edebiyatı eserlerinden birisi olan Bereketli Topraklar Üzerinde yer alıyor. Benim okurken gerçekten etkilendiğim bir hikayeye sahip Bereketli Topraklar Üzerinde.

 Bereketli Topraklar Üzerinde Konusu

Bereketli Topraklar Üzerinde Konusu : Köylerinden çalışmak için gurbete, Çukurova’ya giden 3 arkadaşın öyküsünü anlatıyor Bereketli Topraklar Üzerinde. İflahsızın Yusuf,Köse Hasan,  Pehlivan Ali isimli üç arkadaşın gurbette, çetin şartlar altında bir lokma için verdikleri mücadeleyi ve kararları sonucunda değişen hayatlarını anlatıyor Bereketli Topraklar Üzerinde. Orhan Kemal kitap önerileri listemizde ilk sırada olmayı hak eden mükemmel bir kitap.

2-) Gurbet Kuşları

Orhan Kemal kitap önerileri listemizin ikinci sırasında Gurbet Kuşları yer alıyor. Bereketli Topraklar Üzerinde’ye benzer bir konuya sahip. Zaten Gurbet Kuşları’nın ana karakteri olan İflahsızın Mehmed , Bereketli Topraklar Üzerinde Kitabı’ndaki İflahsız Yusuf’un oğlu.

Gurbet Kuşları Konusu

Köyünden çalışmak,ekmek parası kazanmak için gurbete İstanbul’a Gafur Ağa’sının yanına giden Mehmed’in hikayesini anlatıyor Gurbet Kuşları. Mutlaka okumanız gereken güzel bir Orhan Kemal kitabı.

3-) Murtaza

En güzel Orhan Kemal kitapları listemizin üçüncü sırasında Murtaza yer alıyor. Murtaza karakteri defalarca kez tiyatroya,sinemaya uyarlanmış efsane bir karakterdir. Gerçi Orhan Kemal’in kaleminden çıkıp efsane olmayan bir kitap bilmiyorum da ben.. Murtaza’da Orhan Kemal kitap önerileri listemizde yer almayı hak eden güzel bir kitap.

Murtaza Konusu

Otorite ile doğru kavramı arasında sıkışıp kalan, doğruculuğundan ödün vermemek için çabaladıkça daha çözümsüz durumlara düşen, bu arada gittikçe insanı anlamaktan uzaklaşıp salt ilkelerini savunan bireyin başına gelenlerin acıklı bir güldürüsüdür Murtaza’nın öyküsü.  Murtaza’da mükemmel konusu ile Orhan Kemal kitap önerileri listemizde yer almayı hak ediyor.

Tavsiye Yazı : Mühendislerin Okuması Gereken 10 Kitap

4-) 72.Koğuş

72.Koğuş ismini duymayan yoktur aranızda. Hatta filme bile uyarlanmıştı. Türk Edebiyatı’nda her zaman en iyi kitaplar arasında yerini koruyacak bir Orhan Kemal kitabı 72.Koğuş. Orhan Kemal kitap önerileri listemizde 72. Koğuş da yer alıyor.

72.Koğuş Konusu

72. Koğuş, insan haysiyetinin düşebileceği en dipsiz kuyunun hikâyesidir Tüm yapıtlarında her şeye rağmen insana olan inancını ve sevgisini korumuş olan Orhan Kemal, bu derin çukura yuvarlanmış olan insanların, en yakınını bile üç kuruşa vurabilecek kadar alçalmış olanların dünyasını bir koğuşun karanlığında anlatırken bile direnişin sesini duyuruyor okurlarına. Alçalışın bile yok edemeyeceği insanlık onurunu dile getiriyor

5-) Eskici ve Oğulları

Orhan Kemal kitap tavsiyeleri listemizde yer vermek istediğim bir diğer şaheser Eskici ve Oğulları.

Eskici ve oğullarında yine her Orhan Kemal kitabında görmeye alışık olduğumuz cinsten ekonomik sıkıntılar yer alıyor. Ve yine Orhan Kemal kitaplarından görmeye alışık olduğumuz aile kavramı da işleniyor Eskici ve Oğulları kitabında. 

Eskici ve Oğulları Konusu

Türk edebiyatının büyük ustası Orhan Kemal, en yetkin kitaplarından biri olan Eskici ve Oğulları’nda ekonomik koşulların nasıl da aile bağlarını zorladığını ele alıyor. Edebiyatımızda her zaman emeğin, umudun, aydınlığın yanında tavır almış olan Orhan Kemal, insan eliyle kurulan çarpık düzenin nasıl da insanın kendini yozlaştırdığını en iyi dile getiren yazarlarımızdan biri. Eskici ve Oğullan, ekonomik zorluklar nedeniyle çözülmenin eşiğine gelmiş aile ilişkilerini tüm canlılığıyla gözler önüne seriyor.

Bu yazımda sizlere kendi okuduğum ve gerçekten çok sevdiğim,okurken o anları bana yaşatan Orhan Kemal kitaplarından bahsetmek istedim. Orhan Kemal kitap önerilerinde bulunmaya çalıştım. Şu bir gerçek ki Orhan Kemal’in her kitabı birbirinden güzel ve özel. Eğer imkanınız varsa her kitabını mutlaka okuyun. Ben sadece kendi okuduklarımdan bir kaç tanesine bu yazıda yer verebildim. Ama bundan daha fazla çok sevdiğim ve bu listeye yazamadığım mükemmel Orhan Kemal kitapları var.

Siz de görüşlerinizi bu yazının altında yorum olarak paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir