Nasıl Youtuber Olunur ? En Kapsamlı Youtuber Olma Rehberi

Youtube kanalı nasıl açılır?
nasıl youtuber olunur

Nasıl Youtuber olunur , ben nasıl youtuber oldum ? Bu yazımda sizlere bu konular hakkında bilgi vermek istiyorum. Eğer aklınızda Youtube kanalı açmak düşüncesi varsa doğru makaledesiniz. Sizlere her şeyi en baştan,en ince ayrıntısına kadar anlatmak istiyorum. Ayrıca Youtube kanalı açmayı düşünenlerin en merak ettiği sorulardan birisi olan Youtube kanalı açarak nasıl para kazanılır? Sorusuna da bu yazımda cevap vereceğim. Lafı çok uzatmadan başlayalım.

Öncelikle Youtuber kavramını açıklayarak başlamak istiyorum. Herkesin ağzında bir Youtuber lafı var peki Youtuber nedir? Kime Youtuber denir? Bu soruları cevaplayalım öncelikle.

Youtuber Nedir?

Belli bir konu üzerine Youtube kanalı açıp, buraya düzenli olarak kendi oluşturduğu videoları yükleyen kişilere Youtuber denir. Kısaca Youtube içerik oluşturucularıdır Youtuberlar. Bundan 5 sene önce çoğu kişi hobi olarak Youtube kanalı açıyor ve buraya video yüklüyordu. Fakat günümüzde Youtube kanalı açmak , Youtube’a video oluşturmak bir meslek haline geldi ve insanlar bu yol ile güzel paralar kazanmaya başladılar. Dolayısıyla bu da Youtuberlığı bir meslek haline getirdi.

Youtuber kavramından bahsettik . Peki nasıl Youtuber olunur , YouTube kanalı nasıl açılır?

Nasıl Youtuber Olunur?

Youtuber olmak öyle sanıldığı kadar basit bir şey değildir. Fakat bir Youtube kanalı açıp video yüklemek için de öyle çok fazla bir bütçeye ihtiyacınız yok gözünüz korkmasın. Ama her işte olduğu gibi, Youtuberlıkta da gelişmek istiyorsanız ciddi emek vermek zorundasınız. Peki Youtube kanalı açmak için ilk olarak ne yapmalıyız ? Ben nasıl başladım? Sizlere kendi tecrübelerimi adım adım anlatacağım.

Kanal Konusunu Belirlemek

Eğer Youtuber olmak istiyorsanız bir Youtube kanalı açmanız gerekiyor. Dolayısıyla da bu kanalın bir konsepti olmalı. Mesela ben kendi kanalım olan Taze Mühendis’te : Eğitim,motivasyon,bilgi,teknoloji konuları üzerine içerikler üretiyorum. Hazır yeri gelmişken Youtube kanalıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Dolayısıyla siz de kendi kanalınızda ne tarz videolar çekeceğinizi belirlemelisiniz. Bir ana konu belirleyip yanına ekstra konular bulabilirsiniz. Konu belirleme aşamasında şu soru bence işinizi kolaylaştırır : Neden Youtube kanalı açmak istiyorum ? Bu soruyu cevaplarsanız,kanalınızın konusunu da kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Nasıl Youtuber olunur ? Sorusunun ilk adımı kanal konusunu belirlemektir. Kanal konusunu belirledikten sonra ikinci adıma, ekipman hazırlamaya geçebiliriz.

Youtube İçin Gerekli Ekipmanlar Neler?

Youtuber olmak için , bazı ekipmanlara sahip olmanız gerekir. Bu ekipmanlar ,sizin çekmek istediğiniz video türüne göre farklılık gösterebilir. Ama şart olan üç şey vardır : Bilgisayar ,kamera, mikrofon.

Şimdi bu işe yeni başlayacaksanız gidip mikrofon ve kamera almayın bunu tavsiye etmiyorum. Ama bir bilgisayarınızın olması şart. Neden mi? Şimdi ilk etapta kamera yerine cep telefonunuzun kamerası, mikrofon yerineyse yine cep telefonunuzun kamerasının sesi ya da cep telefonunuzun kulaklığının mikrofonu sizin için yeterli olacaktır. Cep telefonu ile çektiğiniz görüntüyü kaliteli bir şekilde editlemek, yine cep telefonuyla kaydettiğiniz sesi daha kaliteli hale getirmek için bilgisayara ihtiyacınız var. Ayrıca video edit ve ses düzenleme programlarını kullanmayı öğrenmelisiniz.

Daha sonra videolar çektikçe,kanalınızın takipçi kitlesi arttıkça ve en önemlisi kanaldan para kazanmaya başladıkça kendinize ekipman alabilirsiniz. Peki ben şu anda ekipman olarak ne kullanıyorum ?

Benim Youtube Ekipmanlarım Neler?

Benim kullandığım Youtube ekipmanları şu an için şu şekilde :

KAMERA : Cep Telefonu Kamerası

SES : Boya BY M1 Yaka Mikrofonu. Çoğu zaman sesi yaka mikrofonu yerine telefon kamerasının sesi ile kaydediyorum.Dışarıda çekim yapacağım zaman yaka mikrofonunu kullanıyorum.

PC : ASUS N552 VW

Youtube Kanalı Açmak

Artık yavaş yavaş nasıl Youtuber olunur ? Sorusu sizin için cevaplanmaya başlandı bence. Youtube kanalımızın konusunu belirledik, ekipmanlarımızı hallettik. Sıra geldi Youtube kanalımızı açmaya.

Youtube kanalı oluşturmak için Youtube’un kendi sitesine gidiyoruz. Youtube üzerinden kayıt olarak Youtube kanalınızı kolayca oluşturabilirsiniz. Zaten hali hazırda bir Google hesabınız varsa ve Youtube’da videolara yorum atabiliyorsanız bir Youtube kanalına sahipsiniz demektir. Direkt o kanalı da düzenleyebilirsiniz. Youtube kanalımızı açtıktan sonra belirlememiz gereken bir kaç şey var :

Youtube Kanal İsmi

Youtube kanal isminizi, kanalınıza yükleyeceğiniz videoların konusuna uygun olarak belirlemelisiniz. Kişisel bir kanalsanız, daha çok vlog çekecekseniz direkt kendi adınız soyadınız şeklinde de yapabilirsiniz. Mesela benim Youtube kanalımın ismi Taze Mühendis. İçeriğimle bağdaştığını düşünüyorum.

Youtube Kanal Açıklaması

Youtube kanalınıza yükleyeceğiniz videolara göre bir açıklama girmelisiniz,kanal açıklaması kısmına. Ayrıca bu kanal açıklamasını Youtube profil kapak fotoğrafınıza da yazabilirsiniz.

Youtube Profil ve Kapak Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Youtube’da en önemli şeylerden birisi de görselliktir. Size özel bir profil fotoğrafı ve kapak fotoğrafınızın olması gerekmekte. Ben kendi tasarladığım bir logoyu kullanıyorum profil fotoğrafı olarak. Yine kapak fotoğrafı olarak da kanalım ile ilgili açıklamanın yazdığı bir kapak fotoğrafı kullanıyorum. Siz de buralara aynı benim gibi kendiniz görseller hazırlayıp ekleyebilirsiniz. Ya da kişisel bir kanalsanız kendi fotoğrafınızı koyabilirsiniz.

Nasıl Youtuber olunur ? Sorusuna cevap verdiğimi düşünüyorum. Buraya kadar dediğim adımları yaptıysanız şu anda video yüklemeye hazır bir Youtube kanalına sahipsiniz demektir. Nasıl Youtuber olunur ? Yazıma Youtube kanalı açacaklara tavsiyeler vererek devam etmek istiyorum.

Youtube Kanalı Açacaklara Tavsiyeler

Yaklaşık bir senedir Youtube’da aktif olarak içerik üreten , 1.5 Milyon görüntülenmeye , 10.000 aboneye sahip bir Youtuber olarak sizlere kendimce önemli gördüğüm, zamanında kendi yaptığım hatalardan ortaya çıkmış tavsiyeler vermek istiyorum.

Youtube kanalı açacaklara vereceğim en önemli ,kulağınıza küpe olması gereken tavsiye şu :

Özgün olun,kendi fikirlerinizi üretin. Daha önce yapılmamış şeyleri yapmaya çalışın.

İlk olarak yapmanız gereken şey özgün olmak. İnsanlar neden sizi izlesin ? Daha önce aynı içerikten bir tane daha varsa onu izlemek yerine neden sizi izlesinler ? Siz olsanız kimi izlerdiniz ?

Youtube kanalı açacaklara vereceğim bir diğer tavsiye de kanalınızın reklamını yapın. Kanalınızı sosyal medya ile destekleyin. Yani kanalınıza ait bir Instagram sayfası ,Twitter sayfası oluşturun. Buradan kanalınıza yeni aboneler, yeni izleyiciler çekebilirsiniz. Onun dışında kanalızın videolarını her yerde paylaşın. Mesela benim bu yazımın altına kanalınızın linkini yorum olarak atabilirsiniz. Bu yazının altına kanalınızın linkini ya da ismini yorum olarak bırakın ki insanlar sizleri Youtube’da takip edebilsin.

Youtube kanalı açacaklara vereceğim bir diğer tavsiye de insanların ne dediğini umursamayın. Yapıcı eleştirileri kast etmiyorum. Yapıcı eleştirilerden ders çıkarmaya çalışın. Ama karşınıza genelde , kendi asla Youtube kanalı açamayacağı için, kendisinde o özgüveni görmediği için sizle alay etmeye çalışacak,dalga geçmeye çalışacak insanlar çıkacak. Bunlara karşı dik durun, yaptığınız işten utanmayın. Unutmayın ! Siz sevdiğiniz işi yapıyorsunuz.

Şimdi de nasıl Youtuber olunur ? Adlı yazımın en merak edilen kısmına geçiyorum 🙂

TAVSİYE YAZI : IGTV Nedir?

Youtube kanalı açarak nasıl para kazanılır ? Youtuberlar ne kadar kazanıyor ? Bu sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Youtube Kanalı Açarak Nasıl Para Kazanılır ?

Youtube kanalı açarak para kazanmak, bu işe yeni başlayanların çok heves ettiği bir şeydir. Fakat bildiğim bir şey varsa o da şu, Youtube’a para kazanmak amacıyla başlarsanız tutunamazsınız. Siz işinizi severek yaparsanız,insanlara gerçekten faydalı olursanız para kazanabilirsiniz . Peki Youtube’da ne kadar para var ? Youtube kanalı açarak nasıl Para Kazanılır?

Youtube kanalı açarak para kazanmak için öncelikle kanalınızın 4000 saat izlenmeyi geçmesi ve +1000 aboneye sahip olması gerekiyor. Bu şartları yerine getirdikten sonra Youtube kanalınızı inceliyor. Videolarınız Youtube kriterlerine uygunsa para kazanma özelliğinizi açıyor. Videolarınız izlendikçe para kazanıyorsunuz. Kazandığınız para videodan videoya göre değişir fakat ortalama olarak 1000 izlenmeye 1-2 dolar kazanırsınız.

SON SÖZLER

Bu yazımda nasıl Youtuber olunur, youtube kanalı nasıl açılır, Youtube kanalı açarak nasıl para kazanılır gibi sorulara cevap vermek istedim. Umarım kafanızdaki nasıl Youtuber olunur, nasıl Youtube kanalı açılır? Soruları cevap bulmuştur. Siz de kendi Youtube kanallarınızın linkini,ismini bu yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca nasıl Youtuber olunur ? Adlı yazım kafanızdaki soruları cevaplamaya yetmediyse, sorularınızı yorum olarak bu yazının altına bırakabilirsiniz.

2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir