Mühendis Nedir?

mühendis nedir
mühendis nedir

Mühendis nedir ? Bu sorunun cevabını hiç düşündünüz mü ? Birinci sınıfta , inşaat mühendisliğine giriş dersinde hocamız bize sınavda : ” Mühendis Nedir?” diye sormuştu. O zaman fark ettim ki seçtiğim mesleğin tanımını bilmiyorum. Ben de , o zaman ki ben gibi bilmeyenler olacağını düşünerek sizlere mühendisin tanımını yapmak, mühendis nedir ? Sorusunu cevaplamak istiyorum.

Mühendis Nedir?

Öncelikle Türk Dil Kurumu mühendisin tanımını nasıl yapmış ona bakalım. Direkt TDK’nın mühendis tanımını sizlerle paylaşmak istiyorum  :

TDK’ya Göre Mühendisin Tanımı

İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimseye mühendis denir.

TDK mühendis nedir sorusuna bu şekilde cevap veriyor. Peki biz mühendisler olarak , mühendis nedir sorusuna nasıl cevap veriyoruz ?

Mühendis bence hayatı kolaylaştıran kişidir. İnsanların her alandaki temel sorunlarına çözüm bulma görevine sahip olan kimselerdir mühendisler. Bundan yıllar önce ilk çağlarda mühendislik sadece askeri olarak yapılıyordu. Çünkü insanlar göçebe bir hayat yaşıyorlardı. Birbiriyle sürekli savaş halindeydiler, onun dışında avlanmaları gerekiyordu. Dolayısıyla mızraklar,oklar,kılıçlar yaptılar. Aslında o zaman mühendisliği başlattıklarının, mühendislik yaptıklarının farkında değillerdi ama mühendislik böyle başladı. Daha sonra insanlar yerleşik hayata geçtiklerinde, evler barınaklar yaptılar. İşte burada da mühendisliğin bir başka türlüsünü görüyoruz. Yani mühendislik insanların ihtiyaçlarından ortaya çıkmıştır. Bence de mühendis, insanların sorunlarına  çözüm üreten kişidir. 

Mühendis nedir ? Sorusuna cevap verdik,mühendisliğin tanımını hem TDK’ya göre hem de kendimize göre yaptık. Peki mühendislerin görevleri nelerdir? Bu yazıda bundan da bahsetmek istiyorum .

TAVSİYE YAZI : Mühendislik öğrencileri için en kapsamlı kendini geliştirme rehberi

Mühendislerin Görevleri Nelerdir?

Her mühendisin görevi, alanına göre farklılık gösterebilir. Ama temelde mühendislerin çoğu görevi ortaktır. Gelin mühendislerin görevleri neler, hep birlikte öğrenelim :

1-) Mühendisler çalıştıkları yerlerde yöneticilerdir. İşleri organize etmek,çalışanları yönetmek,iş planı yapmak mühendislerin görevidir.

2-) Her mühendisin kendi branşına göre özel görevleri vardır.

3-) Yaptıkları iş de, çalıştıkları ortamda iş sağlığı ve güvenliğine dikkat etmek , iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının olduğu kadar mühendislerin de görevidir.

4-) Mühendisler yaptıkları işin hukuki boyutunu bilmeli, yanlış bir şey varsa hukuksal haklarını kullanmalıdır.

5-) Ar-ge faaliyetlerinde bulunmak, bir şeyler üretmek, var olan sistemleri daha işlevsel hale getirmek de mühendislerin görevleri arasında yer alır.

Mühendis ve mühendislik ile ilgili daha kapsamlı bilgi için mühendis kimdir adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

SON SÖZLER

Bu yazımda sizlere mühendis nedir sorusunun cevabını vermeye ve mühendislerin görevlerinden bahsetmeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur ve kafanızdaki mühendis nedir sorusu cevap bulabilmiştir.

One Comment
  1. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir