Makine Mühendisliği Nedir?

makine mühendisliği nedir

Makine mühendisliği nedir , makine mühendisliği iş imkanları nasıldır , makine mühendisleri ne iş yapar ? Bu soruların hepsine bu yazımda cevap vermek istiyorum. Makine mühendisliği ile ilgili gerçekten kapsamlı bir yazı olacak. Makine mühendisliği tercih etmeyi düşünen arkadaşların kafasında bu yazının sonunda hiçbir soru işareti kalmayacağını düşünüyorum.

Makine Mühendisliği Nedir?

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında büyükten küçüğe herkesin elinde bulunan telefondan tutun da kullandığımız ütüye kadar her şey makinelerden ibaret.Durum böyleyken, teknoloji bu kadar gelişirken ve makinelere duyulan ihtiyaç bu kadar artış göstermeye devam ederken makine mühendisliğinin değeri her geçen gün artıyor. Gelin beraber makine mühendisliği nedir ? Sorusuna cevap arayalım.

Makine mühendisliği; temel fizik kanunları çerçevesinde mekanik sistemlerin ve her türlü mekanizmanın üretim, planlama, bakım, onarım ve montaj konularında eğitim alan, araştırma yapan ve araştırmaları üzerinde çalışmalar ortaya koyan mühendislik dalıdır.  Makine mühendisliğinin tanımını bu şekilde yapabiliriz. Peki bir makine mühendisinden ne beklenir , makine mühendisinin görevleri nelerdir?

TAVSİYE YAZI : Makine Mühendisliği Maaşları

Makine Mühendisinin Görevleri

-Mekanik ürünleri araştırmak, geliştirmek ve tasarlamak

-Makinelerin parçalarının, motorlarının, donanımlarının bakım ve onarımını organize etmek

-Üretilen ürünün test edilmesi için çeşitli metotlar geliştirmek

-Yeni tasarımlarda daha önceki ürünlerin tasarılarını, önerilerini ve verilerini incelemek, araştırma yapmak

-Üretim için gerekli  malzeme ihtiyacını belirlemek ve teminini sağlamak

-Yapılan işlerin iş programına uygun olarak yürütülmesi vebitirilmesi için çalışanları yönlendirmek 

Makine mühendislerinin görevlerinden bazılarıdır. 

Makine Mühendislerinin Sahip Olması Gereken Özellikler

Elbette her isteyen makine mühendisi olamaz. İyi bir makine mühendisi olabilmek için bir takım özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Makine mühendislerinin sahip olması gereken özellikler : 

 • Hayal gücünü iyi kullanmak
 • Analitik düşünmek 
 • Matematiksel zekaya sahip olmak
 • Zaman yönetimini iyi yapabilmek
 • Problem çözme odaklı olmak
 • İletişimi kuvvetli olmak 
 • Bilgisayar becerisi gelişmiş olmak

TAVSİYE YAZI : Bir Mühendis Kendini Nasıl Geliştirir?

Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalları Nelerdir?

Makine mühendisliği çok geniş bir mühendislik dalı olmasından kaynaklı olarak çeşitli ana bilim dallarına ayrılmıştır. Bunları başlıkları altında kısaca inceleyelim:

Enerji Ana Bilim Dalı

Mekanik sistemlerde akışkan enerjisi ve termal enerjinin üretilip kullanıldığı enerji makinelerinin tasarlanması ve üretilmesi ile ilgilenen ana bilim dalıdır

Termodinamik Ana Bilim Dalı

 Termodinamik ısı, iş,sıcaklık ve enerji arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim dalı olduğundan kaynaklı olarak buzdolaplarından uçaklara kadar pek çok konu termodinamiğin alanına girer.

Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı

Eğitim süresince öğrencilere makine tasarımı ve imalatı ileilgili gerekli ve yeterli bilgiler vermeyi amaçlayan ana bilim dalıdır.

Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı

Mekaniğin tüm dallarını birlikte kullanarak mekanizma tasarımı ile ilgilenir.

Makine Mühendisliği Çalışma Koşulları

Makine mühendisleri  fabrikalarda,şantiyelerde, köprü projeleri gibi çok sayıda çalışma alanına sahiptirler.Hemen hemen her fabrika bünyesinde makine mühendisi bulundurur. Ayrıca makine mühendislerinin kendi adına iş yeri açma şansları da vardır.

Makine Mühendisliği Okumak

Tüm üniversitelerin dönemlere göre koyduğu dersler değişiklik gösterir fakat alınan dersler çok fazla farklılık göstermez. Lisenin devamı niteliğinde verilen matematik, kimya, fizik derslerinin yanında teknik resim, makine mühendisliğine giriş dersleri, termodinamik, ısı transferi,malzeme bilimi, mukavemet, akışkanlar mekaniği, statik, dinamik, makine elemanları gibi çok sayıda ders makine mühendisliği okuyan kişilerin aldığı derslerdir.

SON SÖZLER

Bu yazımda sizlere makine mühendisliği hakkında bilgi vermeye çalıştım. Makine mühendisliği nedir , makine mühendisliği iş imkanları , makine mühendisliği dersleri , makine mühendisliği ana bilim dalları gibi bir çok konuya değinmeye çalıştım. Makine mühendisliğini tercih etmeyi düşünen arkadaşlar için umarım faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuştur. Eğer makine mühendisliği ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

8 Comments
 1. Avatar
  • Tazemühendis
 2. Avatar
  • Tazemühendis
 3. Avatar
 4. Avatar
  • Tazemühendis

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir