Kat Planı Nasıl Çizilir ? Kat Planı Çizimi

Kat planı nasıl çizilir? Kat planı çizmeye ilk olarak nasıl başlamalıyız ? Tüm detayları ile adım adım bu yazımda anlatmaya çalışacağım.

Kat planı çizimi ; mimarlık,inşaat mühendisliği,inşaat teknikerliği,teknik ressamlık okuyan herkesin mutlaka bilmesi gereken bir şeydir. Mimarlar zaten bunun eğitimini 4 sene boyunca en iyi seviyede alıp öğreniyorlar. Hatta sadece kat planı değil birçok şey çiziyorlar. İnşaat mühendisliği öğrencileri de genelde bilgisayar destekli tasarım dersinde Autocad kullanmayı öğrenip akabinde kat planı çizimi yapıyorlar. Ben de elimden geldiğince bu yazımda kat planı nasıl çizilir ? Sizlere adım adım tüm detayları ile anlatmaya çalışacağım.

Autocad kat planı çizimi
kat planı nasıl çizilir

AutoCAD Kat Planı Çizimi

Kat planı çizmeye başlamak için öncelikle nasıl bir şey çizmek istediğimizi planlıyoruz. Yani çizeceğimiz kat planında kaç oda olacak, mutfak nerede , salon nerede olacak antre genişliğim ne kadar olacak , totalde bir kat kaç metre kare olacak ? Bunların hepsini kat planı çizmeye başlamadan önce kafamızda planlıyoruz. Kaba taslak bir şekilde bu planlama aşamasında kağıda çizim yapabilirsiniz. Bir taslak çizimi yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü çizeceğiniz kat planının bir görüntüsünü görmek iyi olur.

Kat Planı Çizim Programı

Kat planını dilerseniz elle de çizebilirsiniz fakat bu çok uğraştırıcı bir yöntem olur. O yüzden kesinlikle bir kat planı çizim programı kullanmanızı tavsiye ediyorum. Benim önereceğim program da tabi ki AutoCAD. Zaten kat planı nasıl çizilir ? Yazımı okuduğunuza göre AutoCAD kullanmayı yüzde doksan biliyorsunuzdur. Kat planı çiziminizin taslağını oluşturduktan sonra artık kat planı çizmeye başlamak için, kat planı çizim programımız olan AutoCAD’i açıyoruz.

AutoCAD Layer Oluşturmak

Kat planı çizmeye başlamadan önce bir çok layer oluşturmamızda fayda var. Genelde Autocad ile ne çizimi yaparsanız yapın hep layer oluşturarak çalışın. Kat planı için oluşturmamız gereken katmanlar şu şekilde :

  • AKSLAR
  • DUVAR
  • Kapı,Pencereler
  • Yazılar
  • Kolonlar

Bu katmanları oluşturmanız , kat planı çizmek için yeterli olacaktır. Ayrıca layer renklerini farklı farklı yapmanız görsellik açısından daha iyi olacaktır.

Kat Planı Çizmeye Başlamak

Kat planı çizimi için gerekli hazırlıkları yaptık. Artık kat planı çizmeye başlayabiliriz. Kat planı çizerken çoğu kişi farklı bir sıralama ile gider. Ama ben genelde şu sıralamayı kullanıyorum :

Aks,Duvar,Kolon,Kapı pencere

Ben bu sıralama ile kat planı çiziyorum ve bence en kolay yöntem bu. Ayrıca mimari bir proje çizdiğimiz için birimi cm’ye almanızda fayda var. Autocad birim nasıl değiştirilir bilmiyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

AutoCAD Aks Çizimi

Akslarınızı çizerken aks katmanına geçmelisiniz. Aks katmanındaki çizgi ayarını bence -.-.-.- şeklinde olan bir çizgi yapmalısınız. Akslar genelde direkt düz çizgi olarak çizilmez. Daha sonra yatay ve düşey bütün akslarınızı çizmelisiniz. Aks çizimini ilk yapmamızın sebebi : Kolonların,duvarların bu akslara göre hizalanması. Aksları yanlış çizerseniz bütün proje yanlış olur haberiniz olsun.

AutoCAD Duvar Çizimi

Kat planı nasıl çizilir ? Yavaş yavaş öğreniyoruz. Kat planı çiziminde sıradaki aşamamız duvarları çizmek. Akslardan sonra ben duvarları çiziyorum. Duvarları çizmeden önce duvar katmanına geçtiğinize emin olun. Daha sonra dış duvarlar 20 cm , iç duvarlar 10 cm olacak şekilde çizime başlanır.

AutoCAD Kapı ve Pencere Çizimi

Kat planında kapı ve pencerelerin olmasını istediğiniz yerlere kapı ve pencereler için boşluklar bırakmalısınız. Bu boşluklar genelde şu şekilde olur :

Mimari proje kapı ölçüleri : Yükseklik 210 cm, Genişlik : 80-90-100 cm

Mimari proje pencere ölçüleri : Pencere yüksekliği: 150 cm , Genişlik : 100,120,150 cm .. ( kullanacağınız yere göre pencere genişliği değişkenlik gösterebilir net bir ölçüsü yoktur)

Kapı ve pencere boşluklarımızı duvarlar üzerinde açtıktan sonra kapı ve pencerelerimizi çizebiliriz.

Eğer hızlı bir şekilde çizmek istiyorsanız bir tane pencere çizip diğer yerlere copy komutu ile kopyalayarak ekleyebilirsiniz. Eğer ölçüleri farklıysa scale komutu ile ölçülendirebilirsiniz. Aynısı kapı için de geçerlidir.

Hatta ben sizin işinizi çok kolaylaştırmak için buraya DWG Formatında AutoCAD kapı ve pencere tefrişleri bırakıyorum. Autocad kat planı çizimi yaparken işinize yarar. Autocad kapı ve pencere tefrişine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

AutoCAD Kat Planı Kolon Çizimi

Kat planı nasıl çizilir ? Yazımızda sıra geldi en önemli taşıyıcı elemanlardan birisi olan kolonun kat planında çizimine. Öncelikle hangi aralıklarla nerelere ne tipte kolon atmanız gerektiğinin hesapları var bu hesapları yapmalısınız. Ama öylesine bir çizim yapıyorsanız ve hocanız da çok dikkat etmiyorsa 25*50’lik kolonları göz kararı ile yerleştirebilirsiniz. Genelde duvarların kesiştiği yerlere kolon konulur. Tabi siz istediğiniz yere de koyabilirsiniz.

AutoCAD Yazı Yazmak

Kat planı çizimimizi bitirdik. Geriye odaların isimlerini ve kaç metre kare olduğunu yazmak kaldı. Bunları da AutoCAD Text komutu ile halledebiliriz. Daha sonra dimension komutu ile de ölçülendirmeleri yaptıktan sonra Autocad kat planı çizimimizi tamamlamış oluyoruz.

SON SÖZLER

Bu yazımda sizlere kat planı nasıl çizilir anlatmak, Autocad ile kat planı çizmeyi en baştan en sona kadar öğretmek istedim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Kat planı çizimi ile ilgili hala sorunuz varsa bu yazının altına yorum yaparak sorabilirsiniz.

2 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir