İstanbul’da Öğrenci Olmak | İstanbul’da Okumak

İstanbul'da Öğrenci Olmak

İstanbul’da öğrenci olmak, İstanbul’da okumak, İstanbul’da ders çalışmak için nerelere gidilir? gibi soruların cevaplarını bu yazımda bulabilirsiniz.
İsmim Selin. İstanbul Aydın Üniversitesinde 4.sınıf Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda Boyner Büyük Mağazacılık İnsan Kaynaklarında uzun dönem stajyeriyim. Antalya’da ailemle beraber yaşıyordum. Fakat 2014 yılında üniversite için İstanbul’a taşındım ve o zamandan beri de yalnız yaşıyorum. Öğrencilik hayatlarını benim gibi İstanbul’da geçirecek olan arkadaşlarıma İstanbul’da öğrenci olmak nasıl bir his, zamanımızı nasıl geçiriyoruz, biraz bahsetmek ve önerilerde bulunmak istedim.

İstanbul’da Konaklama:

Öğrenciler burada gruplara ayrılıyor. Bir kısmı yurtta kalıyor, bir kısmı tanıdıklarının yanında, bir kısmı hali hazırda ailesiyle yaşıyor oluyor; en eğlenceli fakat en zorunu tecrübe edenler ise eve çıkanlar oluyor. Ben de son gruptanım 😊

Günümüzde her şeyin fiyatı artarken tabii ki yurtların fiyatları da uçtu gitti. İçinde yemek masrafı bile olmadan 10.000 TL gibi rakamları gözden çıkarmak zorunda kalan çok arkadaşım oldu. Hele ki yurtta sadece bir öğün yemek çıkıyorsa ya da hiç çıkmıyorsa tüm öğünleri kendiniz hazırlamak durumunda kalıyorsunuz ve yemek yapmayı bilmeyenler için bu çok zorlu olabiliyor. Alışveriş parası da cabası. İstanbul’da öğrenci olmak kolay değil anlayacağınız.

Hali hazırda ailesiyle yaşayanlar ya da tanıdıklarının yanında kalanlar bir nebze daha şanslı oluyor. Çok büyük düzen değişiklikleri yapmak durumunda kalmıyorlar, fakat bir tanıdığın yanında kalmanın da çok kolay olmadığını biliyorum. Ne olursa olsun hiçbir ev kendi eviniz gibi olmuyor.

Bu durum da bizi son gruba getiriyor, eve çıkanlara. Eve çıkmak önünü almazsanız bu gruplar arasındaki en masraflı grup olabilir. Ama planlı bir harcama planı ve bütçeyle kendi düzeninizi kurup her şeyi belli bir çizgide götürebilirsiniz.

Maddi konuların yanında işin manevi boyutu da var tabii. Yalnız yaşamak insanı hayata karşı güçlendirip kendi ayakları üzerinde durmasını sağlıyor. En ufak bir problemde başkalarından yardım alma isteğini bastırıp kendi başınızın çaresine bakmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca kendinize ait kocaman bir alan olduğundan bu alanı nasıl değerlendireceğiniz size kalmış. Bunun yanında sorumluluklarınız da büyük ölçüde artacağından daha planlı ve bilinçli bireyler olma yolunda evriliyorsunuz. Bu yüzden maddi & manevi uygunluğu olan ve İstanbul’da öğrenci olan herkesin bu deneyimi edinmesini çok isterim.

İstanbul’da Ulaşım:

İstanbul’da öğrenci olmanın en zor yanı ulaşım. Okulunuz Anadolu Yakasındaysa biraz daha şanslısınız, biz Avrupa Yakasında ikamet edenler maalesef her gün trafiğe girmek zorundayız.

Farklı bir şehirden geldiyseniz ilk günlerinizde afallayabilirsiniz. Otobüs, metrobüs, metro, tramvay, vapur, motor.. Aklınıza hangi toplu taşıma yolu gelirse o İstanbul’da kullanılıyor ve tabii ki kalabalık olacak.

(Sabah iş saatlerinde metrobüs ile Beylikdüzü yönüne gidecek ve Avcılar’dan önce inecek olanınız varsa her daim arkalara gelen AS’leri kullanmanızı öneririm, sabahları bu taktikle çoğunlukla oturuyorum😊)

Zorunda kalmadıkça taksiye binmemek için elinizden geleni yapacaksınız. Aktarmalar olmazsa olmazınız olacak. Çünkü İstanbul’da öğrenci olmak bunu gerektirir. Ya da otobüs ile metrobüse gitmek, metrobüs ile de gidebildiğiniz kadar durak gidip devamını yürümek zorunda kalabilirsiniz, benim yaptığım gibi. Kilometre kavramını yitirdiğinizi hissettiğiniz İstanbul’da bir kahve içmek için 1 saat yol gideceğiniz günler olacak. Beraber tercih yaptığınız, beraber taşınacağınız arkadaşlarınız varsa buluşmalar daha zor ayarlanacak, yol sizi epey yoracak. Bu yüzden başka bir yere gittiğinizde mesafeler size oldukça küçük gözükmeye başlayacak.

Bahsetmeden geçemeyeceğim, Antalya’da büyümüş biri olarak deniz vazgeçilmezlerimdendir. Ne kadar sürerse sürsün, o yolu çektikten sonra denizin kokusunu aldığınız, dalgaların iskeleye vuruşunu duyduğunuzda bütün yorgunluğunuz uçup gidiyor.

İstanbul’da Ders Çalışmak:

Hangi okulda okunduğuna ve nerede kalındığına bağlı olarak oldukça değişkendir bu konu.

Üniversiteye başladığınızda göreceksiniz ki yakınlarda bir üniversite olmasa bile kafelerde kahve içip ders çalışan, laptop’a odaklanmış devamlı bir proje, ödev ya da tez yetiştirmeye çalışan sürüyle insan olacak. Siz de onlardan biri olacaksınız, hazır olun 😊 İstanbul’da öğrenci olmak demek her daim bir yerlere yetişmek, hiç boş kalmamak demek.

Fakat İstanbul’da ders çalışmayı bir fırsata çevirebilirsiniz. Belki hava sıcak ve güneşli olur, belki de fırtınalı ve yağmurlu. Evde çalışmaya odaklanamazsanız, kendinizle kalmak isterseniz ya da farklı mekanlar keşfetmek isterseniz mekan önerilerim aşağıda 😊 kim bilir, belki bir gün karşılaşır ve beraber çalışırız.

İstanbul’da Ders Çalışmak için Mekan Önerileri:

  • Yeniköy Kahvesi
  • FilBooks Karaköy
  • Salt Galata
  • Chai Tea Galata
  • Nişantası MOC
  • Beyazıt Devlet Kütüphanesi
  • Page Cafe Gallery
  • Naboo Cafe, Kadıköy
  • Mars Espresso & Cafe
  • Walter’s Coffee Roastery

Şimdilik bu kadar. İstanbul’da öğrenci olmak, İstanbul’da okumak ile ilgili Merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz başka sorular varsa bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Instagram: @selexplores
Mail: selexplores@tazemuhendis.net

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir