İngilizce Öğrenme Yolları : Evde İngilizce Öğrenmek

İngilizce Öğrenme Yolları

İngilizce Öğrenme Yolları

İngilizce öğrenmek, günümüzde artık gereklilik haline gelmiş durumda. Kendini geliştirmek isteyen , mesleğinde daha iyi yerlere gelmek isteyen bir çok kişi İngilizce öğrenme yollarını araştırıyor. Ben de bu yazımda kafanızdaki nasıl İngilizce öğrenebilirim ? Sorusuna cevap vermeye çalışacağım. İngilizce öğrenmek için kendi uyguladığım İngilizce öğrenme yollarından bahsedeceğim.

Bildiğiniz üzere uzun zamandır İngilizce öğrenmeye çalışıyorum. Ben İngilizce temelim çok çok kötü olduğu için bir kursa da gidiyorum ama emin olun İngilizce öğrenmek için kursa gitmenize gerek yok ! Eğer iyi bir kursa giderseniz bu sizin için bir artı olur ama kursa gidecek durumunuz yoksa da hiç endişelenmeyin. Peki kursa gitmeden İngilizce nasıl öğrenilir ? Evde İngilizce öğrenme yolları nelerdir ? Bu sorulara maddeler halinde cevap vermek istiyorum.

Evde İngilizce Öğrenme Yolları

1-) Evde İngilizce öğrenmek için yapmanız gereken ilk şey seviyenizi tespit etmek. İki senedir İngilizce kursuna gidiyorum, bir çok kişiyle tanıştım İngilizce öğrenmek isteyen ve şunu gördüm : Seviyesini bilmeyen kişiler genelde İngilizce öğrenemiyor. Mesela : Ben ilk konuları biliyorum, temelim sağlam diyerek direkt B1 seviyesinden öğrenmeye başlıyorlar ve aslında temellerinin zayıf olduğunu görüyorlar. O yüzden sizin yapacağınız ilk şey seviyenizi belirlemek olsun.

2-) Seviyenizi belirledikten sonra İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle gramer çalışmanız gerekiyor . Gramer çalışmasını internetten evde rahatlıkla yapabilirsiniz. İnternette bir çok ücretsiz İngilizce eğitim videosu mevcut. Bu videolardan yararlanarak İngilizce öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda bir tane de gramer kitabı alabilirsiniz.

3-) Sadece gramer çalışırsanız maalesef İngilizce öğrenemezsiniz. Bunun yanında okuma,dinleme ve konuşma yeteneklerinizi de geliştirmelisiniz. İnternette İngilizce yayın yapan siteleri,dergileri takip edin. Mesleğinizle ilgili ya da ilgi duyduğunuz herhangi bir dal ile ilgili İngilizce yazılar okuyun. Bu sayede İngilizce’ye maruziyetiniz artacak. Aynı zamanda kelime bilginiz de artacak. Bir haber okursunuz ve o haberde anlamını bilmediğiniz bir çok kelime olabilir. O kelimeleri öğrenirsiniz ve bu da size + sağlar. İngilizce’de kelime bilmek de çok önemlidir. Kelimeleri de en iyi kullanıldığı yerde öğrenirsiniz. Mesela ben Reader at Work 1 kitabını kullanıyordum. A2-B1 arasında bir seviyem vardı o zamanlar. Gerçekten kitap bana çok şey kattı. Bu kitabı da alabilirsiniz. Hatta bununla ilgili bir inceleme yazısı da yazdım. Reader At Work 1 inceleme yazıma da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4-) İngilizce film,dizi izleyerek müzik dinleyerek İngilizce dinleme,dinlediğini anlama özelliklerinizi de geliştirebilirsiniz. Bilenler vardır ben Game Of Thrones dizisini çok seviyorum. Her sahnesini defalarca kez izledim ve izlerken oradaki kalıpları,kelimeleri hepsini öğrendim. Orada kullanılan İngilizce kalıpları değiştirerek İngilizce konuşmayı denedim ve bana gerçekten çok şey kattı.

5-) KONUŞUN. En önemli noktalardan birisi de bol bol konuşmak. İngilizce konuşmak için bir çok program mevcut. Bunları kullanarak yabancılarla konuşabilirsiniz. Yine yabancı insanlarla iletişim kurabileceğiniz programlar mevcut. Araştırarak bunları öğrenebilir ve kullanabilirsiniz. Tabi her programı kullanmayın, güvenilir olması da önemli .İlk başta konuşurken bir hayli zorlandığınızı fark edeceksiniz. Ama konuşmaya devam ettikçe alıştığınızı ve aslında seviyenize göre konuşabildiğinizi göreceksiniz. Ha konuşacak kimseniz yok mu ? O zaman evde kendi kendinize konuşun. Bir konu belirleyin ve o konu hakkında bir şeyler anlatın. Bunu ses kaydına alın. Daha sonra o ses kaydını dinleyerek hatalarınızı fark edip bunların üzerine çalışma yapın.

Bu yazımda sizlere kendi uyguladığım ve olumlu sonuçlarını gördüğüm İngilizce öğrenme yollarından bahsettim. Evde İngilizce öğrenmek istiyorsanız, bahsettiğim İngilizce öğrenme yollarını kullanarak evde İngilizce öğrenebilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir