Ergonomi Nedir? Ergonomi Örnekleri

Ergonomi nedir? Ergonomi nedir?

Ergonomi nedir sorusu mühendislerin aklına bir çok kez gelmiştir. Çünkü mühendisler ergonomi kavramıyla çok sık karşılaşırlar. Ben de bu yazımda merak edenler için ergonomiden bahsedeceğim. Ergonomi nedir, çeşitleri nelerdir gibi bir çok konuya değineceğim. Ayrıca bir çok ergonomi örneği de vereceğim. Hatta yazıya direkt bir örnek ile giriş yapmak istiyorum.  Okulda oturduğunuz sıraların,kullandığınız masaların, tuttuğunuz kalemin kısaca etrafınızdaki bütün nesnelerin size uygun olduğunu hiç fark ettiniz mi?

Ergonomi Nedir?

Ergonomi, diğer bir adıyla iş bilimi,en kısa tanımıyla çevrenin insana uygun hale getirilmesidir diyebiliriz. Ergonomi, Yunanca : Ergon=iş , nomos: Yasa anlamına gelen kelimelerin birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Günümüzde insan ve makine ilişkisinin artması, insanın çevreyle olan ilişkisinin her geçen gün çoğalması ergonomiye ihtiyacı ortaya çıkarmıştır.

Ayrıca ergonomi : Fizyoloji,psikoloji,antropoloji,mühendislik gibi alanların bir karışımı olan yeni bir bilim dalıdır. Ergonominin tanımını bu şekilde yapabiliriz.

Peki ergonomi çeşitleri nelerdir , kaç çeşit ergonomi vardır ? Bu sorulara cevap vererek yazıma devam etmek istiyorum.

Ergonomi Çeşitleri Nelerdir?

3 çeşit ergonomi vardır : Fiziksel,kavramsal ve organizasyonel.

Fiziksel Ergonomi Nedir?

Adından da anlayabileceğiniz üzere,fiziksel aktivitelerle ilgili olan ergonomi çeşidine fiziksel ergonomi denir. Çalışma duruşları,malzeme yönetimi,tekrarlanan hareketler gibi konular fiziksel ergonominin ilgilendiği alanlardır.

Kavramsal Ergonomi Nedir?

İnsanlar,sistem ve diğer unsurlar arasındaki ilişkiyi inceler. Zihinsel çalışma yükü,karar verme,nitelikli performans gibi konularla ilgilenir.

Organizasyonel Ergonomi Nedir?

İletişim,ekip yönetimi,iş tasarımı,çalışma saatlerinin belirlenmesi gibi konularla ilgilenir.

Ergonominin ne olduğunu,ergonomi çeşitlerini kısaca açıkladık. Şimdi de ergonomi kavramının kafamızda daha somut yer etmesi açısından ergonomi örnekleri vermek istiyorum. Bu örneklerin sonunda ergonominin ne olduğunu daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Ergonomi Örnekleri

1-) Ergonomiye örnek verebilmek için çok uzaklara bakmaya gerek yok. Her gün üzerinde oturup çalıştığınız sandalyenizin,sizin sağlıklı bir pozisyonda konforlu şekilde çalışmanızı sağlayacak şekilde tasarlanması ergonomiye bir örnektir.

2-) Merdivenlerin yüksekliğinin ortalama insan boyuna göre tasarlanması

3-) Evinizde kullandığınız rafların, çok yükseğe değil de ortalama bir insanın ulaşabileceği yüksekliğe monte edilmesi.

4-) Şantiyede iş sağlığı ve güvenliği için işçilerin kullandığı baretin insanların kafasına uygun şekilde tasarlanması

5-) Arabaların ortalama insan boyuna göre tasarlanması

6-) Evlerin kat yüksekliğinin yine insanların konfor olanakları içinde yaşamlarını sürdürebilecek şekilde ayarlanması.

Yukarıda saydıklarımın hepsi ergonomiye birer örnektir.

SON SÖZLER

Bu yazımda elimden geldiğince sizlere ergonomiden bahsetmek istedim. Ergonomi nedir ,ergonomi çeşitleri nelerdir açıklayıp ergonomi örnekleri vermeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Ergonomi ile ilgili sorularınızı bu yazının altına yorum atarak sorabilirsiniz.

 

Tavsiye Yazı : Yoğunlaşma Nedir? Yoğunlaşma Örnekleri

6 Comments
  1. Avatar
  2. Avatar
    • Tazemühendis
  3. Avatar
  4. Avatar
  5. Avatar

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir